Střetly se tak dva celky, mezi kterými se letos rozhodne o sestupujícím. Lépe na tom byl před zápasem Přerov, který by se v případě vítězství definitivně zachránil a domácí celek by tak poslal do první ligy. To se však svěřenkyním trenéra Sirvoně nepodařilo, když pod Ještědem prohrály až nečekaně hladce. Boj o udržení se tak dvě kola před koncem ještě více zamotal. Trumfy v rukou ovšem stále drží přerovské hráčky.

VK TU Liberec – PVK Přerov Precheza 3:0 (15, 18, 12)

Horní polovina tabulky o šesté až desáté místo už zná trojici postupujících do play-off a po sobotním utkání mohlo být jasno i o sestupujícím. Ačkoliv liberecké volejbalistky vyhrály v dosavadním průběhu soutěže jen čtyři zápasy, od úvodu toho sobotního úporně bojovaly o uchování extraligové naděje.

Přerovské hráčky navázaly na nepovedená domácí vystoupení s Ostravou a Slavií a ani v Liberci nic nepředvedly. Vysokoškolačky s přehledem zvítězily ve všech setech a už za hodinu bylo po utkání.

Sestava PVK Přerov Precheza: Dřímalová, Goliášová, Mrázková, Nucová, Mihálová, Kotounová, libero Hronová. Střídaly: Fiedlerová, Zajícová, Dýčková, Tomšíková.

Tým kouče Sirvoně měl před zápasem v Liberci dvoutýdenní herní pauzu a tak si na čtvrtek 11. března domluvil přípravné utkání v Brně. „Po dvou setech to bylo 1:1, potom jsem já i můj protějšek prostřídali a nakonec jsme prohráli 1:3. Všechna děvčata si zahrála rovnocenně a já si navíc ověřil nějaké věci,“ konstatoval přerovský trenér.

V Liberci, o devět dní později, to však bylo úplně o něčem jiném: „Myslím, že děvčata mají v hlavách určitý blok, strach. Projev na tréninku a v utkání je totiž diametrálně odlišný. Jejich individuální výkon je velmi bojácný, řekl bych, že mají až nezdravý respekt ze soupeřek. V té přípravě proti Brnu vypadalo vše dobře, týmu se v celku dařilo. Poté ale přijde mistrák a je tu křeč. Viděl jsem na nich strach, až odevzdanost.“

Přerovským volejbalistkám se v Liberci absolutně nic nedařilo, nejvíce vyhořely na servisu a přihrávce. „Pokračujeme ve špatných výkonech. Soupeř útočil téměř neustále jen do jednobloku. Nejde to se ani pořádně připravit po taktické stránce, když se dobře nepodá a nepřihraje. Kdybychom ale odevzdali v Liberci takový výkon, jako v přípravě proti Brnu, tak si troufám říci, že by utkání bylo vyrovnané,“ polemizuje šéf přerovského střídačky.

Jak na trenéra Sirvoně, tak i celý tým je v letošní sezoně vyvíjen velký tlak: „Očekávalo se od nás, že vyhrajeme s Ostravou i se Slavií v posledních domácích zápasech. To bohužel nevyšlo. Teď se čekalo to samé v Liberci. Byl to důležitý zápas, ale takových jsme už letos odehráli více. Liberec se teď na nás dotáhl, máme ovšem ještě utkání k dobru.“

Ano, je to tak. Liberec s Přerovem teď mají stejně bodů, ale PVK má před sebou ještě dva zápasy, kdežto vysokoškolačky jen jeden, a tak trumfy ve svých rukou svírají hráčky z hanácké metropole. Přerov o svém udržení může rozhodnout už ve čtvrtek 25. března, kdy od 18 hodin hostí Šternberk a pokud zvítězí, bude mít stoprocentní jistotu extraligy i v příštím ročníku. Pokud se tak ale nestane, rozhodne o všem až závěrečné víkendové kolo, kdy Přerov hraje v Ostravě a Liberec ve Šternberku. Pokud by PVK i v posledním utkání prohrál a Liberec naopak zvítězil, budou mít oba celky stejně bodů a o sestupujícím rozhodně podíl setů, případně míčů.