Zatímco juniorky PVK Precheza čekalo play-off osmi nejlepších družstev v republice, kadetky musely extraligovou příslušnost potvrdit ve dvou turnajích posledních čtyř celků soutěže.

Obě přerovská družstva svou roli zvládla. Juniorky vybojovaly páté a kadetky deváté místo.

Extraliga juniorek

Do play-off nastupovaly juniorky PVK Precheza z šestého místa proti třetímu týmu tabulky, družstvu Slavie VŠ Plzeň. Celá série hraná na dva vítězné zápasy se odehrála v Plzni, díky lepšímu umístění soupeře v tabulce po dlouhodobé části.

Z postavení obou týmů v soutěži bylo sice papírovým favoritem družstvo Plzně, ale díky vyrovnané bilanci vzájemných utkání se dal očekával velký boj. Tyto prognózy se také naplnily.

Slavia VŠ Plzeň - PVK Precheza Přerov 3:1 (23, -21, 28, 12)

V průběhu celého prvního setu měli hosté mírnou převahu a až do koncovky si udržovali dvou až tříbodový náskok. Soupeři se však podařilo díky několika šťastným zákrokům a také kvůli nepřesným výrokům hlavního rozhodčího koncovku uhrát ve svůj prospěch.

Tato skutečnost vyburcovala přerovské hráčky ještě k lepšímu výkonu a celé druhé dějství měly zcela pod kontrolou. Výborně servírovaly a díky kvalitní přihrávce dostávaly soupeře rychlým a tvrdým útokem pod tlak.

Na rozdíl od prvního setu si však koncovku s přehledem pohlídaly. Rozhodující moment střetnutí a zřejmě i celé série nastal v setu třetím. Přerovanky pokračovaly ve skvělém výkonu a až do stavu 20:15 svého soupeře jednoznačně přehrávaly.

V tomto momentu však kvůli mnohdy i nevynuceným chybám pustily značně rozladěné domácí hráčky do hry. Ty se včetně početného publika probudily, vyrovnaly na 23:23 a začalo nevídané drama.

Hosté nedokázali využít pět setbolů, mnohdy i velice jednoduchých, sadu prohráli 28:30 a od tohoto momentu existovalo na hřišti už jen domácí družstvo.

Slavia VŠ Plzeň - PVK Precheza Přerov 3:0 (20, 25, 19)

Přestože již nedokázaly hráčky obou celků zopakovat výkon z předcházejícího dne, byl PVK až do koncovek prvních dvou setů o poznání lepším celkem. Bohužel se mu však nepodařilo tyto koncovky dohrát a hlavně po té druhé, kdy měl dva setboly, bylo o výsledku utkání a tím pádem i celé série rozhodnuto.

Vítězstvím 2:0 na zápasy si tým Plzně zajistil účast ve čtyřčlenné finálové skupině, zatímco pro Přerovanky zbyla účast „pouze“ ve skupině o páté až osmé místo.

Za předvedený výkon se však nemusely vůbec stydět. Podaly nejlepší výkon sezony a dle názorů trenérů i diváků se hrál opravdu špičkový volejbal této věkové kategorie, v mnoha chvílích na úrovni extraligy žen.

Skupina o páté až osmé místo se hrála v Liberci za účasti družstev SK UP Olomouc, TJ Sokol Frýdek-Místek, VK TU Liberec a PVK Precheza.

Dle umístění po dlouhodobé části byly utvořeny semifinálové dvojice Liberec - Frýdek-Místek a Přerov - Olomouc. Vítězové těchto utkání se střetli o páté místo, poražení o příčku sedmou.

PVK Precheza Přerov - SK UP Olomouc 3:0 (18, 21, 23)

Po celé utkání měly přerovské juniorky herní převahu. Přestože předvedly hodně chladný výkon, dokázaly oslabený tým Olomouce snadno přehrát. Tímto vítězstvím si zajistily účast v utkání o páté místo s domácí Technickou univerzitou Liberec.

VK TU Liberec - PVK Precheza Přerov 1:3 (-20, -20, 23, -17)

V posledním utkání sezony nastoupily hostující juniorky s jednoznačným cílem, získat pro klub páté místo. Od prvních míčů vyzařovalo z přerovských hráček obrovské sebevědomí a odhodlání.

Družstvo ukázněně plnilo všechny taktické pokyny, agresivním servisem nutilo soupeře útočit pouze od krajů sítě, kde nebyl tak nebezpečný jako při útoku ze středu, a co nepochytalo vynikajícím blokem, to ubránilo v poli.

A když se k tomu všemu přidala velice solidní přihrávka s kvalitní zrychlenou nahrávkou a tvrdým útokem hlavně po lajnách hřiště, nemohlo být o vítězi pochyb.

Až na krátký výpadek ve třetím setu, kdy soupeř otočil z nepříznivého stavu 12:16 na 24:20 a set vyhrál, podávaly přerovské juniorky velice kvalitní a hlavně zodpovědný výkon, za který si několikrát zasloužily aplaus od domácích diváků.

Konečné páté místo v nejvyšší soutěži je dalším úspěchem přerovského volejbalu. Vzhledem k problému s velice úzkým kádrem hráček, se kterým se muselo družstvo celou sezonu potýkat, je umístění hodně lichotivé a asi maximem, čeho mohl tým dosáhnout, i když k postupu do bojů o medaile nebylo zase tak daleko.

Konečné pořadí do 6. místa: 1. VK KP Brno, 2. Olymp Praha, 3. Slavia VŠ Plzeň, 4. Mittal Ostrava 5. PVK Precheza, 6. VKTU Liberec.

Na úspěchu se hlavně podílely tyto hráčky: nahrávačka Martina Dřímalová, univerzálka Simona Mahlerová, smečařky Lenka Gottwaldová, Monika Čtveráčková a Zuzana Černíčková, blokařky Martina Plevová a Pavla Vavříková a libero Simona Zápotočná.

Družstvu vypomáhaly ještě kadetky Barbora Gambová, Kristýna Mrázková a Veronika Haneštíková, které však musely v závěru soutěže startovat více za zachraňující se družstvo kadetek, a v úvodní části soutěže farmářské hráčky z Lanškrouna Kristýna Míková, Šárka Brodinová a Tereza Šedá.

Na zhodnocení sezony jsme se zeptali trenéra Miroslava Lakomého:

„S pátým místem jsem samozřejmě nadmíru spokojený. Kdyby mi někdo před začátkem sezony řekl, že uhrajeme takový výsledek, bral bych to spíše jako vtip vzhledem k problémům, které jsme měli s počtem hráček.“

„Úkol zněl hlavně soutěž zachránit na příští sezonu, což se postupem do první šestky po úvodní části soutěže podařilo. Na druhou stranu je mi však líto těch pár holek, které celou sezonu dřely a snily o postupu do závěrečných bojů o medaile, kam jsme měli nakonec tak blízko. Věřím tomu, že kdybychom přes Plzeň postoupili, medaile by v Přerově určitě byla. Jsem na tyto holky, které to ve vrcholovém volejbalu určitě dotáhnou ještě hodně daleko, moc pyšný a děkuji jim za příkladnou reprezentaci nejen klubu, ale i města Přerova.“

„Dále bych chtěl touto cestou poděkovat všem rodičům hráček a příznivcům družstva za přízeň, kterou nám po celou dobu zachovávali, a dík patří také sportovnímu centru Trumf včetně Jardy Hýzla, kteří se starali o naši fyzickou kondici."

Extraliga kadetek

Na rozdíl od juniorek se kadetkám PVK Precheza Přerov nepodařilo postoupit mezi elitní osmičku týmů hrající play-off. Zůstaly tak ve čtveřici družstev, která se ve dvou turnajích prala o tři místa zaručující účast v extralize.

V této skupině se všechny dosažené výsledky ze základní části započítávaly. Hlavní příčinou tohoto dílčího neúspěchu byla zranění a dlouhodobější nemoci některých klíčových hráček a také zúžení kádru během soutěže ukončením činnosti několika děvčat.

Vždyť po první polovině základní části byly přerovské kadetky na vynikajícím druhém místě zaručujícím postup mezi prvních šest týmů.

Ve zmiňované šestitýdenní přestávce před závěrečnými dvěma turnaji se družstvo svědomitě připravovalo.

Kvalitní prověrkou byla účast v posledních dvou kolech Českého poháru kadetek, kde Přerovanky obsadily v Teplicích třetí místo a v Hradci Králové dokonce zvítězily, což jim vyneslo výbornou celkovou druhou příčku.

Na turnaji juniorek ve Frýdku-Místku skončily třetí za juniorkami Sokola Frýdek-Místek a svými staršími kolegyněmi z klubu. Díky těmto výsledkům stouplo hráčkám zdravé sebevědomí, které jim chybělo v základní části, což se hlavně projevilo na výsledcích v závěrečných dvou turnajích.

Po odehraných šesti utkáních s bilancí čtyř vítězství a dvou porážek vyhrály kadetky Přerovského volejbalového klubu skupinu o 9. až 12. místo a udržely tak extraligu i pro příští sezonu.

1. turnaj ve Frýdku-Místku

TJ Sokol Frýdek-Místek - PVK Precheza Přerov 3:1 (20, -19, 20, 18)

Průběh zápasu byl velice vyrovnaný. Domácí družstvo však dokázalo hrát v koncovkách setů bez chyb a zvítězilo.

PVK Precheza Přerov - SK Slavia Praha 2:3 (-20, -21, 17, 14, -6)

Po dvou prohraných setech se kadetky PVK chytily a celkem hladce vyrovnaly na 2:2. V rozhodujícím pátém setu ale stačilo pár vlastních chyb, a o výsledku bylo rozhodnuto.

VSK Český Krumlov - PVK Precheza Přerov 0:3 (-20, -23, -22)

Do poloviny všech setů hrály Přerovanky velice dobře. Vypracovaly si vždy několikabodový náskok, ale vlastní nepozorností dovolily soupeři v koncovkách setů výsledek zkorigovat.

2. turnaj v Přerově

PVK Precheza Přerov - TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0 (10, 22, 22)

První set vyhráli domácí rozdílem třídy. V dalších sadách tak dostala příležitost i děvčata z lavičky.

PVK Precheza Přerov - VSK Český Krumlov 3:0 (10, 16, 16)

Domácí družstvo předvádělo po celé utkání výborný volejbal a Českému Krumlovu udělilo obrovskou lekci.

SK Slavia Praha - PVK Precheza Přerov 0:3 (-23, -16, -15)

V závěrečném utkání sezony byl k vidění parádní volejbal. Po prvním vyrovnaném setu se přerovské kadetky rozehrály k vynikajícímu výkonu a soupeře jednoznačně přehrály.

Konečné pořadí od 9. místa: 9. PVK Precheza Přerov, 10. TJ Sokol Frýdek-Místek, 11. VSK Český Krumlov, 12. SK Slavia Praha.

Na dosaženém výsledku se podílely tyto hráčky: nahrávačka Lucie Skříčková, univerzálka Kristýna Mrázková, smečařky Barbora Gambová, Veronika Haneštíková a Kateřina Edrová, blokařky Pavla Bartáková, Michaela Sujová a Barbora Krchňavá a libero Michaela Navrátilová.

Z družstva žákyň vypomáhaly Michaela Kořínková, Martina Skříčková a Barbora Janouchová.

Sezonu zhodnotil trenér Rostislav Hanzelka:

„Chci děvčata pochválit za trpělivost a úsilí při absolvování šestitýdenní kondiční přípravy. Děkuji dívkám za bojovnost a za skvělé výkony. Nebudu chválit jednotlivé hráčky, každá dobře ví, jakou má zásluhu na odehrání této soutěže, ale chci pochválit děvčata z »lavičky«, bez kterých by se toto extraligové družstvo neobešlo.“