Vladimír Proček se svým tandemovým partnerem Michalem Bednaříkem z Vinar skončil ve své kategorii na třetím místě za Němci a Litevci a spolu s tandemem Radima Franka a Michala Spurného z Prostějova dosáhli v družstvech dokonce na prvenství. Úctyhodný výkon.

Šampionátu se zúčastnilo celkem devatenáct států, což čítá téměř sto dvacet účastníků. A v této konkurenci vylétal Pročkův tandem individuálně bronz a v družstvech zlato. Soutěžilo se buď v tandemu, nebo sólo, a to buď „po nohách“, nebo na tříkolkovém podvozku, celkem tedy ve čtyřech kategoriích.

Disciplín byla spousta, obecně se dají shrnout do tří okruhů. Ten první byly navigační disciplíny: létání podle mapy, plnění různých úkolů ve stanoveném čase a tak dále. Druhý okruh byly disciplíny ekonomické, sledující spotřebu paliva: s daným množstvím paliva doletět co nejdál a zase se vrátit na místo, využívání stoupavých proudů, stoupání v termice a další.

Ve třetím okruhu technických úloh se sledovala technika pilotáže, přesnost přistání, slalom nízko nad zemí a další. Není divu, že při takovém množství disciplín ve čtyřech kategoriích a s tak bohatou účastí trvalo mistrovství světa týden.

Celou dobu se drželo příznivé počasí, nepršelo. Přesto se podle Vladimírových slov létalo v extrémních podmínkách. Zatímco ideálně „letové“ to obecně bývá po ránu a v podvečer, na mistrovství se závodilo přes poledne, kdy je nejsilnější vítr i termika.

„Byla to opravdu dřina. Hodně účastníků závody vzdalo, protože to prostě fyzicky nezvládli. Určitě to byl nejtěžší šampionát mé dosavadní závodní kariéry,“ říká Vladimír.

Však také sportovní ředitel mistrovství, Angličan Richard Meredith-Hardy, za toto „posunutí hranic motorového paraglidingu“ dostal diplom. O to cennější oba vítězné kovy jsou. Nemluvě o tom, že vlastně i ten bronz mohl být zlatem, nebýt lidských chyb některých z rozhodčích, které však nebyly legitimně prokazatelné.

Ale to není podstatné. Některé věci jsou prostě neměřitelné. „Nezvítězil vzdušný živel. Zvítězili jsme my všichni, že jsme dolétli v pořádku,“ dodal závěrem Proček.

(bp)