Od 16. do 19. června se v polské Poznani konalo druhé kolo Světového poháru ve veslování. Na startu nechyběl odchovanec přerovského veslování Tomáš Šišma, který již závodí v resortním středisku Dukla Praha a je stabilním členem reprezentační párové čtyřky.

Vzhledem ke geograficky blízké pozici vyslali reprezentační trenéři na toto kolo i osmu mužů, složenou z mladých veslařů (všichni do 23 let), někteří jsou loňští junioři. A mezi nimi i dva zástupci Veslařského klubu Přerov – Martin Sedlák a Tomáš Gajdušek.

Kromě ženské dvojky se právě obě lodě s přerovskými zástupci probojovaly do šestičlenných finále. V neděli po obědě bylo tedy možno sledovat v přímém přenosu České televize kluky z přerovské loděnice. Tomáš Šišma se svou posádkou dojel na 6. místě a kluci na osmě doveslovali čtvrtí.

Mistři České republiky v inline hokeji pro rok 2022 IHC Night Birds Přerov
Soví válec! Přerov je mistrem republiky na kolečkách

Žáci nemohli dojet finále

O stejném víkendu jako „svěťák“ se v Račicích konalo mistrovství České republiky žactva. Výpravu Přerova tvořili starší a mladší žáci pod vedením trenéra Jaroslava Oslance. Kluci se neztratili a všechny lodě, které startovaly v pátečních rozjížďkách, postoupily do sobotních semifinále.

Nedělní finále se bohužel nedojelo celé. Vzhledem k extrémně vysokým teplotám vydal Ústecký kraj varování, na základě kterého byl posunut začátek závodů na 8 hodin. Ale ani to nepomohlo a po odjetí 15 závodů z 22 byly zbylé závody zrušeny a ty neodjeté se budou konat v náhradním podzimním termínu.

Starší žák Filip Adamec na skifu stihl svůj závod odjet a v nedělním „malém“ finále skončil pátý, celkově tedy obsadil solidní 11. místo.

Tři cenná stříbra

Další víkend (24. – 26. 6. 2022) hostil opět veslařský kanál v Račicích mistrovství České republiky dorostu, juniorů a seniorů. Tam už se Veslařský klub Přerov medailí dočkal a to hned tří - všech stejné hodnoty – stříbrných.

Jedinou ženskou účastnicí z Přerova byla Andrea Botíková, která v posádce párové čtyřky bohužel do semifinále nepostoupila.

Dorostenec Lukáš Vaněk je, stejně jako Andrea, v kategorii prvním rokem: do semifinále proklouzl na skifu i na párové čtyřce, ale ze semifinále mezi dvanáct nejlepších už to nešlo.

Vůle nechybí Janu Příkopovi – dorostenecký reprezentant vyhrál s přehledem svou rozjížďku a po vítězství v semifinále věřil v medaili. Sen se ale nepřetavil do reality, možná zapracovala i psychika, Honza ve střední části závodu nedokázal zareagovat na zrychlení soupeřů a dojel na 5. místě, které je i tak výborné.

Medailový sen si nakonec splnil – na párové čtyřce spolu s veslaři z Jindřichova Hradce a Lysé nad Labem dojel na stříbrné pozici o sekundu za vítěznou posádkou, kterou ve finiši mocně dotahovali. V mužské kategorii měl Přerov tři zástupce. Michal Zbořil jel na skifu lehkých vah (do 70 kg) a celkově dojel dvanáctý, stejné umístění mu patřilo i na dvojskifu s olomouckým Kolomazníkem.

Martin Sedlák a Tomáš Gajdušek jsou loňští junioři a již letos jsou v dospělé reprezentaci. Na MČR spolu jeli dvojku a dojeli na výborné stříbrné pozici.

Na osmě chtěli titul, po semifinále to tak i vypadalo. Bohužel jim jeden závodník z osmy onemocněl, ve finále za něj byl záskok a v krásném závodě posádku s přerovskými borci v závěru předjela loď profesionálů z párové sekce pražské Dukly. I tak si vezou kluci dvě stříbrné medaile z největší domácí akce.

Autor: Pavel Vychodil