Ve dvou případech se jednalo o menší moravské regaty, které se konaly v Uherském Hradišti a Hodoníně.

Na těchto regatách sbírají své první zkušenosti začínající adepti veslařského sportu a u starších kategorií se hledají vhodní partneři pro sestavení větších posádek.

U těchto regat je také specifické to, že vzhledem k délce veslařských tratí (1 km a více) často o umístění rozhoduje umění správně vést svou loď, protože na řece Moravě nenajdeme trať bez zatáček.

Žačky válcují své soupeřky

V této části veslařské sezony ukazují výbornou sportovní formu dívky v kategorii mladšího a staršího žactva. Mezi mladšími žačkami dovezly vítězství Eliška Olivíková a Pavlína Zapletalová.

Výsledkové listiny na „moravském poli“ zcela ovládli starší žačky Alexandra Vařeková, Ivana Zapletalová, Aneta Oščádalová a Lucie Volná. Tyto dívky porážejí své soupeřky ve všech disciplínách a jsou adeptkami na medaile z mistrovství republiky.

Hůře se vede starším žákům, kteří zatím dohánějí tréninkové manko ze zimní přípravy, a tak na první vítězství v sezoně si musí ještě počkat. Na menších regatách jsou k vidění také závody veteránů, což prakticky znamená, že trenéři usednou za vesla a svým svěřencům se snaží ukázat, jak vypadá to správné veslování.

S trochou nadsázky se dá říci, že někdy může jít i o život, ale v případě trenéra žáků Martina Uvíry se závod ve skifu veteránů mimořádně povedl a do Přerova tak šlo další vítězství. Ze starších mládežnických kategorií dokázala zvítězit ve skifu juniorek na obou regatách Barbora Olivíková.

Z prvenství v závodě osmiveslic dorostenců v Hodoníně se radovali Tomáš Vondrák, Lukáš Vícha, Petr Mollin a Martin Šoth.

Společná posádka s veslaři z Olomouce překvapivě porazila brněnské dorostence a naznačila, že bude jedním z favoritů ve své kategorii na vítězství v závodě Primátorských osmiveslic.

Regata v Brně

Nejvýznamnější českou regatou v květnu byla Mezinárodní regata mládeže, která se konala na brněnské přehradě. V juniorských a dorosteneckých kategoriích zde soupeří kromě klubových posádek i reprezentační posádky.

V letošním roce do Brna zavítali veslaři z Rumunska, Chorvatska, Slovinska, Maďarska, Slovenska, Polska, Rakouska, Německa, Norska a Švédska. Ve skvělé konkurenci se české klubové posádky jen těžko prosazují.

V juniorské kategorii na párové čtyřce Jiří Cirbus a Jiří Březina obsadili celkové sedmé místo, z českých posádek byli třetí nejlepší. V méně početném startovním poli startovaly juniorky v závodě osmiveslic.

Přerovské juniorky Barbora Olivíková, Barbora Blísová, Martina Bartoníková, Karolína Mikýsková a Veronika Mikocziová obsadily konečné třetí místo. Velký význam má brněnská regata pro věkovou skupinu dorostu, protože se jedná u českých posádek o kvalifikaci na Středoevropský pohár - Závody CEFTA.

Tato reprezentační akce se bude konat začátkem června v maďarském Velence a reprezentační ambice měli i přerovští dorostenci. Nejlépe se dařilo Tomáši Vondrákovi, který na dvojskifu společně s Vojtěchem Schlimbachem z Olomouce obsadil třetí místo, když je ve finále porazily posádky reprezentující Německo a Rumunsko.

Právě v této disciplíně budou hoši reprezentovat Českou republiky na výše uvedených závodech. Smolně však dopadl pro přerovské dorostence závod na párové čtyřce, když jim celkové čtvrté místo za posádkami Německa, Slovinska a Uherského Hradiště nestačilo na vybojování nominace i v této disciplíně.

Za první českou posádkou z Uherského Hradiště ta přerovská zaostala o neuvěřitelných 8 setin sekundy. Z přerovských dorostenek se v Brně představila pouze Monika Márová, která svého nejlepšího výsledku dosáhla na párové čtyřce, a to vítězstvím ve finále B.

Působení přerovských veslařů na této mezinárodní regatě zhodnotil trenér Aleš Ruda: „Z výsledků této regaty lze již pomalu usuzovat, ve kterých kategorích bychom letos mohli získat medaile při mistrovství republiky. Největší úspěchy budeme čekat od dorostenců, kteří čestně bojovali o reprezentační nominaci.

Lídrem našich dorosteneckých a juniorských kategorií se co do výsledků stal Tomáš Vondrák, který si svými výkony zasloužil nominaci nejen na závody CEFTA, ale v srpnu by se měl zúčastnit i společného sportovního kempu vybraných německých a českých veslařů, který se uskuteční na olympijské dráze v německém Grünau.

Dobrých individuálních výsledků na skifu dosáhl junior Jiří Cirbus, a to prvním místem ve finále C, a také juniorka Barbora Olivíková, která však neprošla do finále z těžké sobotní rozjížďky.“

René Vondrák