Jenže čtveřice závodníků hanáckého oddílu se vydala také na domácí mistrovství světa v Račicích. To vyvrcholilo v neděli finálovými jízdami a do Přerova putují díky Valentýně Kolářové, Kateřině Pivkové a Tomáši Šišmovi opět tři nejcennější kovy.

Nejen čeští fanoušci mohli nedaleko hory Říp sledovat juniorskou veslařskou elitu. „Na zaplněných tribunách nechyběly početné fanouškovské výpravy z celé Evropy, zejména z Velké Británie a Itálie, ale nechyběli ani fanoušci ze zámoří, hlavně z Austrálie, Nového Zélandu a USA,“ přiblížil předseda trenérské rady Veslařského klubu Přerov Pavel Vychodil.

Diváci z Česka samozřejmě čekali hlavně na výkony reprezentantů své země, když do finále se sítem rozjížděk, opravných a semifinálových jízd probilo hned sedm posádek. Na nepárových čtyřkách se českým reprezentantům na stupně vítězů proniknout nepodařilo, zklamáním bylo čtvrté místo párové čtyřky juniorek – mistryň Evropy.

Hned po nich ale vyjela na trať stejná chlapecká disciplína, kde kromě Václava Baldriána, Radima Hladíka a Marka Řehořka vesloval přerovský Tomáš Šišma. „Po zisku evropského titulu jsme čekali boj o medaile a v průběhu mistrovství posádka tyto ambice potvrzovala. Dokonce v kvalifikačních jízdách stanovila historicky nejlepší světový čas pro její disciplínu,“ upozornil Pavel Vychodil.

A párová čtyřka juniorů to dokázala. Zvítězila stylem start – cíl, pak už mohly propuknout oslavy. Fanoušci ale ještě čekali, zda se podaří potvrdit nadvládu v dívčích osmách, kterým Česká republika dominovala v uplynulých dvou letech.

OSMA JUNIOREK POTVRDILA NADVLÁDU

Na osmě měl VK Přerov jako jediný český klub dvojnásobné zastoupení. Veslovodkou byla přerovská Valentýna Kolářová, která už triumf slavila loni. Na „trojce“ (třetí pozice od špičky lodi, pozn. red.) jela další Přerovanka – Kateřina Pivková.

„Během závodu si děvčata vytvořila náskok, který jim vystačil na odražení náporu Američanek, a zvítězila,“ popisoval Vychodil.

Zlatá osma děvčat zvítězila v sestavě Barbora Mátlová, Emma Benýšková, Kateřina Pivková, Marie Štefková, Zuzana Štěpánková, Nikola Kropáčková, Barbora Kárová, Valentýna Kolářová a kormidelnice Lucie Nováková.

Poslední z přerovských závodníků Tomáš Jelínek obsadil ve veliké konkurenci jako veslovod osmy juniorů celkové 9. místo.

Česká republika skončila v hodnocení národů na fantastickém čtvrtém místě za takovými baštami světového veslování jako jsou USA, Itálie a Velká Británie. „Všech našim reprezentantům patří obrovská gratulace a poděkování za reprezentaci České republiky,“ uzavřel Pavel Vychodil.