Tato regata také často bývá prvním kolbištěm, kde si noví adepti veslování vyzkouší své závodnické dovednosti.

V tomto roce již tradičně nejvíce vítězství vybojovaly starší žačky Ivana Zapletalová, Pavlína Zapletalová, Eliška Olivíková, Aneta Oščádalová, Lucie Volná, Lucie Matyášová a Veronika Pavlíková. Sestry Zapletalovy dokonce úspěšně závodily i v dorostenkách.

První start po tříměsíční nemoci čekal i na dorostenku Valentovou, která soupeřkám svým vítězstvím na skifu připomněla, že letos byla v této disciplíně nejlepší právě ona. Do vyšší věkové kategorie si odskočil junior Vondrák, který bral vítězství ve dvojskifumužů. Své první zlaté medaile na dvojskifu mladších žáků získali závodníci Filip Havlík a Jakub Pluháček.

V závodním pořadu otrokovické regaty byl vypsán i skif začátečníků, tj. závodníků, kteří ještě věkem nedosáhli hranice pro sportovní registraci. A tak odvahu pro svůj první samostatný závod sebrali desetiletí Jan Cibulec a Martin Vychodil.

Lépe se vedlo Cibulcovi, který na rozdíl od svého kolegy „nechytl raka“ a byl odměněn za nebojácný výkon prvním vítězstvím.

Přerovské trenéry na těchto závodech potěšilo i početné zastoupení v kategoriích mladšího žactva - například v disciplíně párových čtyřek mladších žáků nastoupily dvě přerovské posádky.

Ve většině případů se jednalo o úplné začátečníky, a tak na medaile bude potřeba počkat do příštího jara, a to za předpokladu, že novicové u tohoto sportu vydrží a zdárně zvládnou zimní přípravu.

Výsledky z Otrokovic zhodnotil trenér Pavel Vychodil: „V Otrokovicích byly za pěkného počasí vidět hodnotné sportovní výkony. Nezvyklou porci závodů výborně zvládly sestry Zapletalovy, které vyhrály většinu svých závodů jak v žačkách, tak i v dorostenkách. Radost máme i z početného zastoupení v mladším žactvu, kde úspěchem bylo i to, že všechny naše posádky dorazily do cíle a nikdo nemusel být z vody vyloven a dovezen do cíle na motorovém člunu.“

Horší tvář podzimního počasí narušila plánovaný program Veslařského klubu Přerov. Na sobotu 17. října byly naplánovány Žabácké závody, který bývají tradičním rozloučením se závodní sezonou. Teploty blízké mrazu přinutily vedení klubu tuto akci o týden posunout.

Bohužel i o týden později počasí s veslaři špásovalo a pro tentokrát je pozlobilo tajícím sněhem na horách a zvýšenou hladinou řeky Bečvy. Tradiční závodní model byl mírně upraven, ale to stovce přítomných nevadilo, protože v Žabáckých závodech nejde tak o vítězství, jako o společenské setkání a zhodnocení celého roku.

Žabácké závody se konají na nepárových čtyřkách a posádky jsou losovány, takže v jedné lodi se potkávají veteráni, trenéři, závodníci a také veslaři, kteří přišli po letech zavzpomínat na svou sportovní kariéru.

Pro historii je potřeba zaznamenat, že polední finálový závod s tradiční sprškou z lávky u loděnice vyhrála posádka Tomáš Vondrák, Jaromír Sterzel, Václav Slivka, Pavel Vychodil a na kormidle Aneta Oščádalová.

V této chvíli lodě mohou být zazimovány a pro veslaře začíná zimní příprava, která budeopět zpestřena závodyna veslařských trenažérech.

René Vondrák