Šampionát se konal v srbském Bělehradu o víkendu 26. – 27. září. Reprezentační osma vyhrála svou sobotní rozjížďku a vyhnula se opravným jízdám. V neděli se osma jela jako poslední závod a čeští borci se trochu prali se silným protivětrem, který více vyhovoval urostlejším ruským juniorům. Nakonec si ale čeští juniorští reprezentanti dojeli pro stříbrnou medaili.

ŽÁCI V RAČICÍCH UKONČILI PŮST

O stejném víkendu jako juniorský evropský šampionát se konalo i odložené mistrovství republiky žactva v Račicích. Přerovské žactvo zažívalo dlouhý medailový půst, který trval od roku 2014. Tehdy si pro bronz z párové čtyřky dojela i později velmi úspěšná posádka Tomáš Jelínek – Tomáš Šišma – Vojtěch Habáň (tehdy doplněná ostravským Danem Pěnkavou).

I přes krajně nepříznivé počasí, kdy pršelo, foukalo a teploty byly sice nad nulou ale jednociferné, se letos se Veslařský klub Přerov konečně medaile od žactva dočkal. Postarali se o to starší žáci Jan Příkopa s Lukášem Vaňkem, kteří svou vynikající sezonu potvrdili i v Račicích.

Ve všech svých disciplínách, tedy spolu na dvojskifu a oba na individuálních skifech (mohou podle pravidel startovat pouze ve dvou), postoupili do finále A mezi nejlepších šest posádek. Na dvojskifu spolu dojeli na druhém místě, Lukáš Vaněk ještě přidal bronzové umístění na skifu. Jan Příkopa dojel na skifu pátý.

ZÁZNAM JÍZD:

Dvojskif:

Zdroj: Youtube

Skif Lukáš:

Zdroj: Youtube

Skif Honza:

Zdroj: Youtube

Také mladší žačky se probojovaly do nedělních finále, i když jen „malých“ o 7. – 12. místo. „Před závody se zranila Agáta Petříčková a její neúčast připravila naše děvčata o lepší umístění,“ zmínil Pavel Vychodil.

Párová čtyřka ve složení Anděla Schöllová - Eliška Pavlicová - Magdaléna Kožuchová (posádku doplnila neratovická Alžběta Matyášová) dojela na pěkném 10. místě, Magda s Eliškou dojely na dvojskifu celkově dvanácté.

POSLEDNÍ VÍKEND PATŘIL DOROSTENCŮM A JUNIORŮM

První říjnový víkend patřil v Račicích dorostencům a juniorům, kteří tam měli svůj největší domácí podnik – také mistrovství České republiky. Přerov vkládal největší naděje do juniorů Tomáše Gajduška a Martina Sedláka.

„Martin Sedlák ale musel po návratu z ME juniorů do karantény, stejně jako celá česká juniorská reprezentace. Tomáš Gajdušek tak bojoval na skifu a dvojskifu s otrokovickým Sukupem a byl členem složené osmy,“ upřesnil Pavel Vychodil.

A právě Tomáš Gajdušek na juniorské osmě přivezl jedinou medaili přerovským barvám, a to se stříbrnou hodnotou. Tomáš se ještě probojoval do finále na dvojskifu, kde dojel pátý. Na individuálním skifu doplatil v semifinále na nevýhodnou krajní dráhu v protivětru a mezi nejlepších šest nepostoupil – náladu si trochu spravil povedeným závodem a přesvědčivým vítězstvím v „malém“ finále a tedy celkově sedmým místem.

Velice dobrý výkon předvedl dvojskif juniorů Michal Zbořil – Vojtěch Mánek.

„Vojta jezdí teprve první a Michal druhou sezonu, do finále sice nepostoupili, ale celkově deváté místo je solidním výsledkem,“ uzavřel Pavel Vychodil.