Sobotní závod byl posledním v řadě jedenáctidílného seriálu Valašského poháru. „Je to vlastně jakási odnož mistrovství republiky a pro ty nejmenší to má i naprosto stejnou váhu,“ poznamenal ředitel akce Michal Cepek.

Celá řada účastníků absolvovala i všech deset předchozích závodů. Byli však i tací, kdo zkusili štěstí pouze v Hranicích.

„Zúčastnit se mohl opravdu každý. Měli jsme tu závodníky na kolech za třicet i více tisíc, ale spolu s nimi startovala i kola mnohem obyčejnější,“ řekl Cepek a dodal, že i hodnocení byla dvě. Jedno pro Hranice, druhé za celý seriál. Účastníci se postupně stavěli na start v jedenácti věkových kategoriích.

Nejmladším bylo pět, nejstarším přes třicet. „Ti nejmenší jezdí pouze po rovince kolem bikrosové dráhy. Starším závodníkům jsme připravili náročnější trať v kopcovitém terénu a tu musí zdolat s ohledem na svůj věk,“ vysvětlil pravidla ředitel.

Nejnáročnější byl tedy závod pro muže ve věku 19 až 30 let, kteří museli zdolat trasu o délce pětadvaceti kilometrů, kterou hodně ztěžovalo všudypřítomné blá­to.

Na startovní čáru se při všech jedenácti závodech postavili i cyklisté tělesně postižení. Jeden z nich se po trati pohyboval jen s pomocí jedné nohy, další byl hluchoněmý. „Je jich tady více a jeden z nich bude v závěru soutěže oceněn, protože zdolat tento náročný závod s jakýmkoliv hendikepem je opravdu hodno úcty,“ podotkl k tomu Cepek.

Kromě osmapadesáti klasických pohárů byl v sobotu Na střelnici udělen i Pohár starosty města. Do poslední chvíle nikdo netušil, kdo jej obdrží. „Nebude to za rychlost ani techniku. Starosta města Miroslav Wildner zváží, kdo a za co si tuto cenu zaslouží a sám ji pak tomu dotyčnému předá,“ řekl na závěr Cepek.