Z přerovských běžců veteránských kategorií je mezi Přerovany nejznámější nejvytrvalejší vytrvalec republiky, který se specializuje na klasické maratonské závody na 42 195 metrů, Jiří Březina z SK Přerov, jež má na svém kontě úctyhodný počet dokončených maratonských závodů, a to 477, přičemž v průběhu roku 2008 jich uběhl 23 a k nim přidal také 17 dalších závodů na jiné než maratonské vzdálenosti.

A aby to nebylo málo, přidal k nim ještě jedenáct turistických padesátek, tedy pochodů na 50 kilometrů, které si jen tak tréninkově prošel a z části proběhl. To samo o sobě je obdivuhodné a málokdo by věřil, že v letošním roce již oslaví sedmdesátku. Vitalitu a skvělou kondici by mu mohli závidět lidé věkověmnohemmladší.

Závodil v Česku, v Polsku a na Slovensku a v řadě závodů se mezi veterány probojoval na stupně vítězů. Ve třech závodech zvítězil, třikrát vybojoval stříbrnou pozici a pětkrát stál na třetím stupínku v klasických maratonech. Třetí příčku dokázal vybojovat též ve čtyřech kratších závodech.

Závody v průběhu podzimního období a začátkem zimy: V listopadu běžel maraton v Žilině, týden poté v Trenčianských Teplicích, koncem listopadu si zaběhl ještě dvojmaraton v Ostravě-Porubě a ve všech vybojoval třetí příčku.

V tomto dvouetapovém maratonu byl z běžců našeho regionu nejúspěšnější Jan Škrdla ze Sokola Velká, který vybojoval v hlavní kategorii mužů druhou pozici.

V prosinci Jiří Březina vybojoval bronzovou medaili na trati Mikulášského běhu v Olomouci a 13. prosince se spolu s dalšími Přerovany zúčastnil mezinárodního běhu na dvanáct kilometrů Hodonín - Skalica.

Z přerovského regionu vybojoval Oldřich Kousal z SK Přerov druhou příčku v kategorii nad 70 let. Pěkného času dosáhli také Jan Vodička zMK Radslavice (56:43 minut), Hana Tovaryšová z SKPřerov (59:32 min.) a Jiří Volf z Hranic (1:17:59 hodin).

Těsně před Vánoci se Březina znovu vydal do Žiliny, aby startoval na posledním loňském maratonu a vybojoval druhou příčku v kategorii nad 60 let. Následoval Štěpánský běh ve Zlíně na sedm kilometrů a Silvestrovský běh na 10kmv Ostravě - Hrabové.

Do nového roku vstoupil, či vlastně vběhl Tříkrálovým maratonem v Kladně. Za mrazivého počasí zvítězil etiopský vytrvalec Mulugeta Serbessa. Kromě Jiřího Březiny tu startovali také další Přerované: Pavel Horný a Jaroslav Gerec. Byl to již Březinův 477. maraton.

Letos plánuje řadu dalších; bude-li mu k tomu přát zdraví, což si do nového roku přeje nejvíce, pak se může blížit vysněné hranici 500 maratonů. Vždyť jimána dosah.