Zeptali jsme se na změny v klubu, ale také na fakt, čím to je, že se přerovským házenkářům v letošním ročníku tak nebývale daří.

V polovině loňské sezony jste místo trenéra Miroslava Franka angažovali Aloise Juríka. Tým se v nejvyšší soutěži udržel a obsadil deváté místo jako v premiérovém ročníku mezi českou elitou. Kouč Jurík ale u týmu skončil. Proč se tak stalo?

Loni, když jsme odvolali od družstva Miroslava Franka, tak jsem říkal, že to bylo kvůli hledání nějakého impulzu. Proto jsme oslovili pana Juríka jako takovou výpomoc. Tým se chytil, ale poté spadl opět do útlumu. Musíme si přiznat, že nástavba nebyla tak kvalitní jako rok před tím.

Jelikož pan Frank má v klubu stále smlouvu a my jsme si nemohli dovolit mít dlouhodobě dva trenéry, tak jsme se vrátili opět k němu.

V závěru loňské sezony jste angažovali Michala Hradila, ale trošku se na něj z řad veřejnosti snášela kritika, že neodvádí takové výkony, kvůli kterým je tady. V letošním ročníku už ovšem patří ke klíčovým stavebním kamenům. Byla tedy jen potřeba, aby se s týmem více sehrál?

Ono to je jedno s druhým. Když k nám Michal přišel, tak jsme věděli o jeho zranění. Chtěl nám ale pomoci, tak jsme si řekli, že ho zkusíme nechat hrát, i když ještě není zcela fit. Bylo to vidět při nějakých zápasech, že zraněné ruce uhýbal…nebylo to optimální. Navíc šlo také o to, že pět měsíců nehrál, což se vždycky projeví. A také se musel sehrávat s novým týmem.

V letošní sezoně už patří, jak říkáte, k tahounům družstva. Čekáme od něj ale ještě postupně o něco více, protože když před lety odcházel z Hranic do Rakouska, tak Hranice tehdy stály na jeho výkonech.

Tým v letní pauze opustil jen Martin Kavka, který zamířil do Karviné, a místo něj přišel Viktor Hastík z Brna. Respektive odešel ještě náhradní gólman Michal Kosatík a místo něj přišel Michal Vydra z Bystřice pod Hostýnem. Čím si tedy vysvětlujete, že se týmu najednou tak daří, když je vesměs stále stejný?

Není to dané výměnou hráčů, ale především zlepšenými činnostmi celého týmu, který postupně zraje. Máme hráče, kteří dokáží podávat velice dobré výkony. Na extraligu jsme si ale museli v první řadě zvyknout.

V letošní sezoně se začala projevovat zkušenost, lepší souhra a především zlepšený výkon v obraně, což byl náš největší problém. Když máme postavenou obranu, tak dostáváme relativně malé procento branek. Když už, tak inkasujeme z rychlého protiútoku. Navíc Štolcar výborně chytá, což je pro kluky velká pomoc. A v útoku se to lépe rozprostřelo, je tam vidět i lepší souhra s pivotem.

Navíc přišel Viktor Hastík a přinesl do týmu nové impulzy. Martin Kavka hrál také dobře, ale bylo na něm ještě vidět, že je mladý, sem tam podlehne tlaku, neboť na něj mnohdy celý tým spoléhal jako na poslední záchranu, a udělá nějakou chybu. Neříkám, že Hastík chyby nedělá, ale přece jen je o něco zkušenější a dělá jich méně. Oba jsou ale kvalitní hráči, a kdybychom je mohli mít v Přerově oba dva, tak bych byl nejradši (směje se).

Jak se vám podařilo přesvědčit Hastíka, aby šel z Brna do Přerova, navíc když v Brně bydlí a má tam zaměstnání?

Bylo to trošku štěstí, ale také netaktický pohled Brna. Už když tady hráli loni na jaře, tak jsem se s Viktorem trošku bavil, jestli by to tady nechtěl zkusit. Je sice Brňák a bylo tedy pro něj nejjednodušší hrát za Brno, ale s házenou už toho poměrně dost procestoval. Dorost prožil v Zubří, pak byl pár let ve Frýdku-Místku, prošel Karvinou, byl chvíli v Maďarsku a vrátil se do Brna. Nicméně říkal, že uvidí podle toho, jaké budou možnosti.

Hlavním důvodem toho, že dnes střílí branky za nás, zřejmě bylo, že se nedohodl v Brně na podmínkách a my jsme se mu snažili co nejvíce vyhovět.

Jeho přestup do Přerova jsme viděli ve dvou bodech – doplnění družstva po Kavkovi a ve druhé řadě oslabení soupeře, který se s námi mohl relativně pohybovat vespod tabulky. Takže proto jsme do toho šli tak důsledně.

Velký podíl na dobrých výsledcích má bezesporu i gólman Petr Štolcar, který chytá oproti loňské sezoně jako vyměněný…

Když loni přišel, tak chtěl strašně moc všem dokazovat, že chytat umí. Dostal se ale do křeče a z přemíry snahy dělal chyby.

Letos u něj došlo k uklidnění. Přistoupil k tomu trošku volněji a to mu pomohlo k velice dobrým výkonům. Možná to je i náročností jeho zaměstnání, kdy nestíhá všechny tréninky a do zápasů má pak větší chuť.

Bavili jsme se o Hastíkovi, Hradilovi a Štolcarovi. Skvěle letos hrají ale také Tomáš Pernička, Robert Plšek a Radim Kovařík…

Už když jsme šli do extraligy, tak jsme věděli, že máme kvalitní základ z přerovských odchovanců, ale přece jenom jim na extraligu trošku něco chybí… někomu zkušenosti, u jiných kvalita či fyzické předpoklady. Nechtěli jsme jít cestou, že nakoupíme patnáct nových hráčů. Zaprvé bychom na to ani neměli, a zadruhé chceme, aby za nás hráli i odchovanci. Věděli jsme, že první šestka musí být maximálně kvalitní, a z toho důvodu ji postupně posilujeme tak, abychom drželi kvalitu na co nejvyšší úrovni.

Je potřeba mít kvalitní první šestku, a pak můžete čekat, až vám dozrají kluci, kteří se zatím více méně v extralize učí.

Před letošní sezonou se mírně změnil systém počítání bodů. Můžete to čtenářům osvětlit?

Oproti loňské sezoně je hlavní rozdíl v tom, že po základní části se extraliga rozdělí na dvě poloviny, jako tomu bylo už loni, ale tentokrát se budou počítat všechny body, které týmy nasbírají, tedy i získané s celky z druhé skupiny.

Máte za sebou sedm kol, což je jedna třetina základní části, a váš tým figuruje na skvělém sedmém místě. Jak to letos tedy vidíte s ambicemi?

Naše přání před začátkem sezony bylo obhájit deváté místo. Pravdou je ale to, že jsme si tiše říkali, že bychom postavení mohli vylepšit, zvlášť s tak kvalitní sestavou. Naše představa tedy byla a je někde kolem sedmého, osmého místa, tedy tam, kde se teď pohybujeme. Bude ale záležet na mnoha faktorech, jako zranění hráčů, kvalitě a šíři kádru a tak dále.

Věříte, že byste mohli skončit lépe než nedaleký rival z Hranic?

Samozřejmě je to jedno z našich přání. Družstvo Hranic je kvalitní, ale rozhodujícím faktorem je výkon brankáře Kučerky. Letos zatím nepodává až tak nadstandardní výkony jako v loňském roce, ale přesto patří k nejlepším v extralize.

Pokud bude Kučerka chytat tak, jak chytá dnes, tak bychom mohli být lepší. Pokud se ale vrátí ke svým loňským výkonům, tak Hranice mohou být výš.

Bude se ještě nějaký zápas Přerova vysílat přímým přenosem na České televizi?

Ano, vychází to na v neděli 27. listopadu, kdy hrajeme doma s Frýdkem-Místkem. Zápas by měl jít od 10.30 přímým přenosem na ČT4 Sport.

Uvidíme pak, jak to bude po zimní pauze, protože tam zůstává ještě osm kol základní části. Vše se ale odvíjí od toho, kde jsou zrovna televizní vozy, kde je volná kapacita, dá se vysílat a podobně.

Poté už bude nástavba a přednost dostanou samozřejmě zápasy z první šestky. Takže pokud chceme být více v televizi, tak se musíme dostat mezi nejlepších šest týmů u nás (směje se).

Máte pro příznivce přerovské házené ještě nějaké novinky?

Jedna by tu byla. Se Spartakem Přerov teď rozjíždíme, že každé naše domácí utkání bude vysíláno na internetové televizi tv.com. Téměř všechny kluby v extralize už to mají a my s Třeboní budeme jedni z posledních.