Tento závod se vymykal názvu a byl to „pouze“ duatlon – čili disciplíny šly po sobě 5 km běh, 25 km kolo a na závěr 2,5 km běh.

Chyběla tedy úvodní disciplína, plavání. Na tento závod se na start postavila padesátka startujících, mezi nimi i trojice AD Pemap Brodek u Přerova Aleš Dedek, Václav Klakurka a Jiří Klíma.

Po startu se ihned v prvním stoupání atletické části usadil v čele Horák z Fortexu Beroun a tuto příčku neopustil po celých pět kilometrů běhu. Na druhém místě dorazil do prvního depa Dedek a s menšími odstupy byli šestý Klakurka a desátý Klíma. V cyklistické části se situace začala měnit. Dedek ztrácel kontakt vinou pomalého defektu zadního kola, nepomohla ani snaha o výměnu.

Na náročném okruhu, kde se jela jedna půle do kopce a druhá z kopce, se na vedoucího Horáka ďábelským tempem ve sjezdu dotáhli Klíma a Klakurka. A takto skoro svorně vyráželi na závěrečný běh. Horák, skvělý běžec do vrchu, nenechal nikoho na pochybách, kdo zvítězí, a tak borci AD Pemap tahali za kratší konec, aby nakonec Klíma skončil druhý a Klakurka třetí.

Dedek po peripetiích se zadním výpletem pojal závěr závodu tréninkově a skončil celkově osmnáctý. V kategorii M2 obsadil Klíma první a Klakurka druhé místo.

Český pohár Letošní sedmidílná série terénních triatlonů, která se koná pod názvem Xterra Czech Tour začala v pražských O2 Žlutých lázních Velkou cenou PRE.

Jako nové multisportovní odvětví zaznamenala Xterra za poměrně krátkou dobu neuvěřitelný nárůst aktivních závodníků. V současnosti se ročně koná několik set závodů jak po celém světě, tak i v České republice. Z nich největší a nejprestižnější světové soutěže tvoří kvalifikační řetězec pod názvem Xterra World Tour pro Xterru mistrovství světa na Havaji.

Jak známo, loni se na toto mistrovství kvalifikovali a zúčastnili Dedek a Klakurka. Samotného závodu se ve Žlutých lázních zúčastnila trojice AD Pemap Dedek, Klakurka, Klíma, aby změřili své síly s takřka stovkou soupeřů.

Závodníci se ponořili do tradičně chladných vod Vltavy, která měla tentokrát 16 stupňů. Byla to vlastně taková sprintxterra, neboť se plavalo „pouze“ 500 m, na kole se jelo 20 km a závěrečný běh měřil 5 km. Do depa jako první připlaval Bareš z týmu Sportprestiž. Šestý nasedal na kolo s půlminutovou ztrátou Klakurka a dalších 15 sekund ztrácel Klíma.

Dedek byl pozadu ještě o minutu a půl. Bahnitý a těžký terén po nočním dešti prověřil na dvou desekilometrových okruzích fyzičku a technickou dovednost startujících.

Zde všechny favority na úpatí prvního stoupání zaskočil učebnicovým nástupem Klíma, kterému stačil kontrovat pouze největší favorit závodu Kubíček z týmu RedBull Specialized. Takto ve dvojici absolvovali cyklistickou část, a tak dojeli i do druhého depa, aby pak společně vybíhali na závěrečných pět kilometrů.

V menších odstupech dojížděla do depa další zvučná jména, mezi nimi na šesté pozici Klakurka a čtrnáctý Dedek.

V atletické části kraloval vyhlášený běžec Kubíček a nenechal nikoho na pochybách o svém vítězství. Klíma doběhl nakonec na vynikajícím druhém místě celkově, tedy i s elitou, a stanovil nejlepší umístění závodníků AD Pemap v Českém poháru.

Svou kategorii M2 vyhrál. Klakurka si nakonec v běhu pohlídal soupeře za zády a obsadil celkově šesté místo a v M2 byl druhý. Dedek dokončil závod na desáté příčce a v kategorii M3 vybojoval zlato.

Fanc