Za prosluněné oblohy a teploty přesahující třiceti stupňovou hranici se do vln Tichého oceánu vrhlo přes 530 triatletů z více jak 33 zemí celého světa.

Plavalo se 1500 metrů ve dvou okruzích s přeběhem po písečné pláži. Moře bylo k závodníkům milosrdné a vlny byly minimální. Nejlépe plaveckou část zvládl Seth Wealing v čase 19:29 minut. Klakurka opouštěl vodu jako 71. s časem rovných 23 minut a o půl minutu za ním byl Klíma na 89. pozici.

Na horském kole čekalo závodníky 33 kilometrů vyprahlou krajinou mezi lávovými kameny. Hned po výjezdu z depa se začal prokousávat dopředu Klíma a první polovinu trasy, která převážně stoupá až k sopce Haleakala, zajel velmi slušně a vzdálil se Klakurkovi, který se rozjížděl pomaleji.

Druhá polovina trasy je zrádná svými nebezpečnými sjezdy po lávových polích, všudy přítomnému prachu a ostrých kamenů, kde hrozí defekt a proražení pláště nebo píchnutí kvůli trnům. Nakonec Klíma dokončil cyklistickou část kolem 40. pozice a Klakurka 4 minuty za ním.

Běh se podobá profilem kolu, protože první 3 míle se běží neustále do kopce. Závodník, co přijede z kola vyčerpán, na běhu nemá šanci a celý si jej protrpí, proto je tento závod tak zrádný.

Po stoupání následuje klesání k moři a změna tempa vede ke křečím. Mnozí zde prohrají celý závod. Pak následuje běh po pláži v hlubokém písku a hned náběh do lesa, kde se přeskakují a podlézají stromy. Nakonec jako třešnička na dortu je přeběh lávového pole, kde jsou ostré skály a člověk musí dávat pozor, kam šlape, jinak je opravdu ošklivě potrestán, ať už řeznou ránou nebo vymknutím kotníku.

Když si člověk vším projde, následuje slastný okamžik a tou je cílová rovinka. Tu proběhl jako první Jihoafričan Conrad Stolz před Frankym Batelierem z Francie a Rakušanem Mickym Weissem. Jiří Klíma si ji vychutnal jako nikdy v životě, protože se stal mistrem světa do 24 let. Celkově obsadil 35. místo a umístil se jako druhý nejlepší Čech. Klakurka doběhl necelých pět minut za ním na celkovém 50. místě, čtvrtý ve své kategorii do 29 let a jako třetí z Čechů. Je to největší úspěch obou borců v jejich sportovní kariéře.