Na nejprestižnější závod se kvalifikoval v březnu na Novém Zélandu, kde si vyjel potřebný slot. Ukončil dlouholetou spolupráci s trenérem Jaroslavem Hýzlem a dal se svou vlastní cestou.

„Potřeboval jsem změnu a nějaké oživení,” řekl stručně k „rozchodu“ s trenérem. Na Havaj se připravoval pouze v republice a zúčastňoval se taktéž převážně českých závodů. V Českém poháru obsadil celkově šestou pozici a ve své kategorii skončil druhý.

Na Lipně, kde se konal nominační závod na mistrovství Evropy, se umístil na čtvrté příčce, což bylo první nepostupové místo. V celkovém pořadí Triexpert cupu obsadil třetí pozici a v jednotlivých závodech semunejvíce dařilo ve Žďáru nad Sázavou, kde skončil čtvrtý, a na Karlštejně, kde stanul na stupních vítězů.

„Příprava i forma měly vzestupnou tendenci, což jsem potvrdil v rakouském Litschau, kde jsem ve velké konkurenci jak domácích, tak i zahraničních triatletů obsadil osmou pozici a v kategorii do devětadvaceti let jsem byl třetí,“ popisuje Chmelíček závod, ze kterého měl v přípravě nejlepší pocit.

No a pak to přišlo. Havaj - vrcholný podnik sezony, kterého se zúčastnilo 1800 nejlepších triatletů z celého světa.

„Letos jsem zvolil změnu. Vždy jsem byl v dějišti šampionátu čtrnáct dnů předem, letos jsem však odcestoval na Havaj už s měsíčním předstihem. Adaptace i tréninkový blok proběhly bez problémů, takže jsem se mohl plně věnovat přípravě na závod,“ popisuje Jakub.

A byl tu den D. Český reprezentant se po startu závodu cítil skvěle, čemuž nasvědčoval i čas 58:58 minut z plavecké části (3,8 km). V depu při převlékání plavecké kombinézy si však strhl pásku s čipem, což bylo neplánované zdržení. „Tyto závody už jsou ale na takové úrovni, že během minuty jsem měl nový čip a vyrazil jsem na kolo,“ pochvaloval si.

Prvních devadesát kilometrů bylo bez problémů, druhou devadesátku (celkem 180 km) ale musel překonávat žaludeční problémy a čas z této disciplíny byl 5:14 hodin. „Žaludek mě ale bolel dál a až kolem sedmnáctého kilometru běhu mě to pustilo a mohl jsem přijímat Coca-Colu a energické gely,“ vzpomíná závodník, který zvládl maraton za 3:33 hodin.

Výsledný čas tedy byl 9 hodin a 54 minut, což Jakuba Chmelíčka vyneslo na deváté místo v kategorii 24 - 29 let a na 260. pozici celkově. „Mám sice rozporuplné pocity, ale na Havaji jsem podal svůj standardní výkon.

Deváté místo na světě je určitě dobré a každá odjetá Havaj je velkým úspěchem,“ dodal závěrem voják z povolání.