Během rozhovoru pro Deník ale ukázal jinou tvář. Kouč Karolíny Plíškové je férový a sympatický chlapík, který doma v Přerově udělal výjimku a rozpovídal se nejen o angažmá u bývalé světové jedničky. „Někdy není jednoduché přijít na to, co se v Karolíně odehrává. Tohle ještě trošku zůstává tajemstvím,“ prozradil pětačtyřicetiletý kouč.

Pane Krupo, jaké to je, ze shonu velkého tenisu vypadnout domů do Přerova? Jak vlastně volný čas trávíte?
Mám dva kluky, takže ten čas trávím hlavně s rodinou. Jeden hraje tenis, druhý hokej, čas dělím mezi oba dva. Taky se jim snažím předat nějaké věci, něco je naučit. Mám tady samozřejmě i přátele, které vždy rád vidím.

Tenis jste měl v rodině? Jak jste se k němu, navíc tady v Přerově, vlastně dostal?
V rodině úplně ne, protože otec hrál hokej. Chtěl ale, abychom se ségrou dělali individuální sport. Já jsem původem z Kopřivnice, do Přerova jsem přišel v šestnácti letech kvůli tenisu. V roce 1989, kdy jsem sem šel, tady byli Vogel, Navrátil, Sláva Doseděl, Klimek, Pospíšilová, Fukárková, Langrová, vesměs česká tenisová špička, protože Přerov byl v té době top klub.

Jak na tuhle dobu vzpomínáte?
No, úplně fantastické to bylo. Bylo mi mezi šestnácti a dvaceti lety, bylo nás tady v podstatě dvacet v podobném věku. Mydlili jsme se mezi sebou na kurtech, pak hráli fotbálek, dělali kondičku. Spali jsme na Strojaři (známém přerovském hotelu, pozn. red.), to bylo velice vtipné. Vídali jsme se všichni v podstatě celý den. Kolem toho mého ročníku byla spousta dobrých tenistů. Bylo to hrozně fajn, vzpomínám na to rád.

Jako hráč jste v singlu nakoukl do první třístovky, v deblu to bylo ještě lepší. Jak se ohlížíte za aktivní kariérou?
Hráčskou kariéru bych možná vynechal. Není se čím chlubit. Zkoušel jsem hrát, nějaké úspěchy byly, ale oproti tomu, co dnes trénuji za hráče, tak to je absolutně nesrovnatelné. Byl jsem potom na operaci lokte, trošku se to zabrzdilo, pak jsem dostal nabídku od Slávy Doseděla, abych ho trénoval. Tak jsem se dal na tuto dráhu.

Hráčské zkušenosti jsou ale pro trénink špičkových světových hráčů nezbytné, je to tak?
Určitě je to plus. Kvůli nějakému respektu, zkušenostem. Tím, že člověk na těch turnajích byl, ví, co se tam odehrává.

Jak vůbec došlo k vaší spolupráci se Slávou Dosedělem?
Sláva měl asi intuici nebo cítění, že bych mu mohl pomoct. Bylo mu zrovna nějakých dvacet devět, dlouho předtím trénoval s panem Huťkou. Hodil mě přímo do vody, tak jsem tam skočil. Chvilku jsme spolu hráli debly, přitom jsem mu pomáhal v jeho kariéře. Trvalo to dva a půl roku.

NA TRÉNOVÁNÍ ŠESTNÁCTILETÉHO BERDYCHA JSEM SI JEŠTĚ NEVĚŘIL

Pak jste se přesunul do Prostějova. To se zrodilo jak?
Působil tam trenér Trčka. Měl kolem sebe tým čtyř kluků – Tabaru, Štěpánka, Berdycha a Cibulce. Byl na ně sám a potřeboval někoho, kdo trošku hrál i trénoval, aby mu s těmi čtyřmi pomáhal. Tehdy Tomášovi bylo šestnáct, Tabara byl ve stovce, Štěpánek tehdy hrál jen debla, ale chtěl hrát singla, Cibulec hrál taky jen debla. Nějak jsme to míchali dohromady. Osvědčilo se to, tak jsme spolu začali fungovat.

Navázal jste poté dlouholetou spolupráci s Radkem Štěpánkem, jaká byla?
Určitě na to vzpomínám v dobrém. Byly situace, kdy to nebylo jednoduché, tak jako v každé práci. Ale bylo to sedm úspěšných let, dostal se do desítky.

Dlouhou kapitolou pak bylo vaše spojení s Tomášem Berdychem. To byl velký krok, je to tak?
Ta nabídka tam byla už dřív. Když v Prostějově trenér Trčka dostal jinou nabídku a já zůstal s těma klukama sám, chtěli, abych rovnou trénoval s Tomem, ale on měl tehdy šestnáct. Já jsem si po třech letech se Slávou, který měl skoro třicet, úplně nevěřil na to, abych šestnáctiletého kluka mohl někam posunout. Spíš jsem zůstal s Tabarou a se Štěpánkem, později zůstal u Radka. Pak ta nabídka přišla, když měl Berďa dvaadvacet. To už nahlídl do dvacítky, byl ve čtvrtfinále Wimbledonu, dříve vyhrál Masters v Paříži, takže už to byl velký hráč.

Velkého vítězství na grandslamu se ale nedočkal. Mluvilo se o jeho horší mentalitě, ale také o tom, že měl smůlu, protože zrovna narazil na generaci čtyř geniálních tenistů – Djokoviče, Federera, Nadala a Murrayho. Proč to nevyšlo podle vás?
Vždycky chyběl kousek. Samozřejmě, v době, kdy hrál on, tam byli tito skoro nehratelní hráči. Mu se párkrát podařilo porazit jednoho nebo dva, ale porazit na grandslamu tři od čtvrtfinále po finále, to bylo hodně komplikované. Pak se tam navíc objevili další hráči, jako byl Del Potro nebo Wawrinka. Ta konkurence byla obrovská. Tomovi sem tam chyběl kousek. Někdy to bylo i o tom, že nebyl úplně správně mentálně vyladěn. Samozřejmě, že občas se stalo to, že ty zápasy byly na krev a došla mu kondice. Porazit třeba Rafu na čtyři nebo pět setů, to není úplně jednoduché (ironicky). Prostě byl vždy o kousek horší.

Vy jste samozřejmě mu byl po ruce hlavně kvůli tenisu. O psychiku jste se nestaral?
Většinou jsme měli člověka, který se staral čistě o tu mentální stránku. Takhle to je víceméně dodnes. Ten hlavní tenisový trenér má samozřejmě velký vliv i na psychiku, protože s tím hráčem je pořád, ale koncentrace a podobné věci by měly jít z rukou odborníka. To jsme nechali vždy na někom, kdo je pro to kompetentní.

Pak jste se přes krátkou epizodu s Jiřím Veselým přesunul k ženskému tenisu a Barboře Strýcové, což se jen tak nevidí. Jak k tomu došlo?
Nemyslím si, že by to bylo něco až tak ve světě výjimečného. Prostě přišla nabídka, přišla s ní Bára. Já v tu chvíli žádnou práci neměl. Úplně jsem se do toho nehrnul, ale taky musím platit složenky a nějak se snažit živit rodinu (úsměv). Nechtěl jsem ještě zůstat tady nebo někde jinde na klubové úrovni. Doma to žena taky nějak zvládala, tak jsem tu nabídku vzal.

Mužský a ženský tenis, to je ale přeci jen rozdíl…
Jo, ze začátku jsem musel zjistit, že je to pořád tenis, ale ženský. Holky jsou samozřejmě jiné bytosti, není to s nimi jednoduché, ale to ani s námi. Jsou více emotivní, člověk musí trošku volit slova, v jaké situaci co říct, což u kluků člověk tolik nemusí řešit.

BÁRA BOJUJE NEUSTÁLE, NĚKDY TO BYLO VYČERPÁVAJÍCÍ

To jste ale nemusel asi ani u Báry, ta pro ostrá slůvka taky nechodí daleko, že?
Jo, o tom se vykládají legendy. Ale to není jen se mnou, Bára tohle měla se všemi trenéry. Ona je v hlavě trošku polokluk, takže tam se člověk úplně nemusí bát říct něco ostřejšího nebo ji poslat někam. Ona je schopná poslat vás tam úplně stejně, takže to zase bylo o tom, aby vás ona nesežrala. Šlo o vytyčování si nějaké pozice, protože ona je bojovník a bojuje neustále. Ať je to na hřišti, na tréninku nebo při rozhovoru. Na druhou stranu to bylo hrozně vyčerpávající.

O vašem odchodu od Báry ke Karolíně Plíškové toho bylo napsáno hodně. Chtěl byste to uvést na pravou míru?
Měl jsem možností spoustu, ale nerad mluvím do novin a ještě tak, abych obhajoval sám sebe, jak to bylo nebo nebylo. Prostě je to nějakým způsobem vyřešené a takto bych to asi nechal.

Dobře. Na nabídku Karolíny jste tedy kývl hned? Taková šance se asi neodmítá…
Potřeboval jsem nějakou změnu. Člověk vycítí, že je na konci nějaké cesty. Já měl dojem, že už Báře tolik dát nemůžu. Ale nikdy neříkej nikdy. Kdo ví, co se stane za půl roku nebo za rok, třeba se ty cesty zase někdy potkají. Oslovil mě manažer a přítel Karolíny Michal Hrdlička. Přišlo mi to zajímavé, chtěl jsem to zkusit, tak jsem tam.

Taky jste pod větším tlakem. Vnímáte jej nebo to berete jako velkou výzvu?
Tlak tam je, nahoře samozřejmě vždycky víc fouká. To je bez debat. Právě proto jsem to chtěl zkusit. Navíc mi v uvozovkách grandslam taky chybí. Tak uvidíme, co ta práce přinese, jestli ty výsledky přijdou, nebo ne. To byla asi ta výzva.

S Karolínou jste od začátku roku, už můžete říct, jak jste si sedli?
Máme za sebou pět nebo šest měsíců. To už se poznáte v situacích, kdy se daří nebo nedaří. Já myslím, že Kája je komunikativní, i když to tolik nevypadá. Emoce schovává uvnitř. Někdy není jednoduché přijít na to, co se v ní odehrává. Tohle ještě trošku zůstává tajemstvím, úplně to ještě nerozeznávám. Co se týče trénování, tak si nemůžu stěžovat. Každý pracuje v jiném režimu, já se ho snažím nějak změnit. Takže i ona se učí od nás, máme nového kondičního trenéra, mého dlouholetého kamaráda Marka Všetíčka.

Co je ještě potřeba u Karolíny zlepšit? Dlouhodobě se mluví hlavně o pohybu, zdá se, že jej postupně dostává na vyšší úroveň, je to tak?
Prostor ke zlepšení je tam ve více věcech. Samozřejmě, že pohyb je zásadní. Tam ty slabiny oproti holkám kolem ní jsou, nemá cenu říkat něco jiného. Když se ale bude zlepšovat, dá se v tom tenisu začít hrát i trošku jinak. Může hrát dál blíž k lajně nebo dál, může celkově hru zkvalitnit a zpřesnit, být aktivnější, víc atakovat míče, které jsou kratší. Dá se pracovat na volejích, na servisu, na returnu, těch věcí je spousta.

PŘED ROLLAND GARROS TO BYLO FAJN, PO PŘÍLETU MIZERNÉ

Karolína po nezdaru na French Open zmínila, že se od začátku turnaje necítila dobře. Probírali jste to?
Úplně těsně po zápase nebyla atmosféra taková, abychom se o tomhle bavili. Takže se naše cesty rozešly, já letěl domů, oni do Prahy. Prostě ne pokaždé se podaří vyladit formu. Měla za sebou delší blok, na což asi nebyla zvyklá. Fungovala od té doby, co jsme se vrátili z Ameriky, bylo to devět týdnů. My jsme potřebovali dát tělu a tenisu nějakou injekci, což myslím, že se podařilo. Ta forma prostě nevydržela. To je sport, který je o detailech, nějakém pocitu. Když to tam není, tak nůžky se otevřou a rozdíly jsou na kurtu hodně vidět. Já úplně nevím, proč to tak bylo. Nějaké dny před odletem to bylo fajn, co jsme přiletěli do Paříže, tak to bylo mizerné. To je celé.

Vrchol sezony ale Karolínu vzhledem k hernímu stylu teprve čeká. Kam teď tedy směřujete její přípravu?
Dělají se nové věci, co se týče pohybu, to bude malinko trvat. Byly tam nějaké dlouhodobé návyky, které nebyly úplně fajn. Práce s kondicí je komplikovanější, ale co jsme se s Márou (kondičním trenérem, pozn. red.) bavili, tak nějaké větší změny by mohly být vidět koncem léta nebo až na konci roku. Tam už by měla být fyzicky a pohybově v návycích, jaké bychom po ní chtěli. Pak se uvidí, jestli se potká kondiční forma s tenisovou, eventuálně by mohla uhrát nějaký dobrý výsledek. Takže dejme tomu na US Open nebo v Asii. Do té doby se pořád na něčem pracuje.

Karolína je teď přihlášena na travnaté turnaje v Birminghamu a Eastbourne. Odehraje je dle plánu?
Turnaje jsou pořád. Teď je taky potřeba si dát nějaký odpočinek. Ještě nevíme, jestli bude hrát jeden nebo dva travnaté turnaje. Na dva turnaje před Wimbledonem se úplně necítí. Já bych chtěl, aby je hrála, ale je otázka, jak se cítí, v jakém je rozpoložení, protože toho měla celkem dost. Taky má dost obhajob, loňský půlrok hrála výborně a pořád dohání nějaké body. To jí z mentální stránky taky zasahuje, takže není tak uvolněná, jak by mohla. Ale to je úděl všech, co jsou v desítce.

Závěrem odbočíme. V Přerově o víkendu startuje Zubr Cup, na němž jako mladičká zazářila také Karolína Plíšková. Jsou podobné turnaje pro české hráčky důležité?
Je perfektní, že mají možnost tady hrát. Čím více takových turnajů v České republice bude, tím lépe. Rodiče nemusí vynakládat tolik finančních prostředků za cestování, je to skvělé. Otrkají se a můžou jít dál z takových turnajů dál do světa a něco dokázat. Je super, že tady pan Huťka s paní Huťkovou dokáží sehnat finance na to, aby mohli takový turnaj uspořádat. I když je to teď trošku složitější, když je bagr za plotem. Jsme rádi, že takové podniky jsou a bylo by fajn, kdyby jich bylo ještě víc.

Koho trénoval Tomáš Krupa? Ctislav Doseděl – Nejvýše 26. na okruhu ATP, pod Krupou v letech 1999–2001
Radek Štěpánek – Nejvýše 8. na okruhu ATP, pod Krupou v letech 2001–2008
Tomáš Berdych – Nejvýše 4. na okruhu ATP, pod Krupou v letech 2008–2014
Jiří Veselý – Nejvýše 35. na okruhu ATP, pod Krupou od listopadu 2015 do ledna 2016
Barbora Strýcová – Nejvýše 16. na okruhu WTA, pod Krupou s přestávkou v letech 2015–2017
Karolína Plíšková – Nejvýše 1. na okruhu WTA, pod Krupou od roku 2018