Novým trenérem se od začátku ledna stal Alois Jurík, který v polovině sezony přišel z prvoligového Kostelce na Hané.

„Máme jasný cíl, a to zachránit tým v extralize,“ říká Jurík.

Kde jste doposud působil v roli hlavního kouče?
Trénoval jsem v první a ve druhé lize a dlouhá léta jsem se věnoval mládeži.

A v jakých klubech?
V Prostějově a v Kostelci na Hané.

Štace v Přerově je tedy pro vás extraligovou premiérou?
Přesně tak.

Do Přerova jste přišel z prvoligového Kostelce na Hané. Jak dlouho jste tam působil?
V Kostelci jsem byl čtyři a půl sezony. Skončil jsem tam v závěru loňského roku a od 3. ledna, kdy začala příprava na druhou část sezony, jsem tady, v Přerově.

Dařilo se vám v Kostelci?
S týmem jsem postoupil do první ligy a hráli jsme pak pravidelně kolem čtvrtého, pátého místa.

Do Přerova jste přišel v zimní přestávce, tedy v rozběhnuté sezoně. V Kostelci jste tedy odstoupil od smlouvy?
Kontaktoval mě předseda klubu pan Richard Buček, jestli bych nechtěl trénovat v Přerově. Kývl jsem na to, ukončil v Kostelci pracovní poměr a nastoupil sem.

Údajně jste byli v kontaktu už delší dobu. Konkrétní nabídka ale přišla až nyní?
Ano. Konkrétní nabídka přišla před koncem roku. Tým totiž potřeboval nějaký nový impulz. Pan Buček se tedy rozhodl, že mě angažuje do role hlavního trenéra.
Jako kolegové trenéři se známe už delší dobu. Mluvili jsme spolu před sezonou, ale to jsem ještě říkal, že zůstanu v Kostelci. Situace ale dopadla, jak dopadla, a proto jsem se objevil v Přerově.

S týmem jste od nového kalendářního roku. Jak jste se s kolektivem sžil?
Z mého pohledu proběhlo vše naprosto v pohodě. Jak se říká, trénování je můj job, takže za ta léta jsem toho zažil už hodně. Navíc spoustu hráčů znám z působení v Kostelci. Znám je skoro všechny už delší dobu, teda kromě těch mladíků. S Přerovem jsme hodné hrávali přípravná utkání, než postoupil do extraligy. Věděl jsem tedy, do čeho jdu.
Splnilo se to, co jsem čekal. Říkal jsem, že tým neprohrával proto, že mančaft na to nemá. Je to vše jen v hlavách. Kluci asi byli od začátku sezony pod velkým tlakem. Loni ta extraliga byla jednodušší v tom, že Dvůr Králové byl od začátku slabší a ten náskok na něj tam byl. Kdežto letos Přerov doma ztratil body, se kterými počítal, a proto z pohledu na tabulku to vypadá celkem špatně.
Musíme si ale uvědomit, že soutěž se za chvíli rozdělí a rozdáme si to s relativně vyrovnanými týmy o záchranu. Je proto dobře, že jsme Třeboň doma porazili, protože ta tam s námi stoprocentně bude.

Úkol? Záchrana!

ste v Přerově nějakých šest, sedm týdnů. Jak ta příprava v zimní pauze vypadala?
Začali jsme prvním pracovním dnem v lednu. Čtrnáct dní jsme pracovali vyloženě na hrubé síle, kdy jsme spolu s kondičním trenérem dostávali do hráčů, jak se říká „koňské dávky“. Běhalo se venku kolem Bečvy a v hale jsme nabírali vyloženě jen hrubou sílu. Ve třetím týdnu přípravy jsme poté přešli na práci s míčem a tak to vlastně fungovalo až do prvního mistrovského utkání.
Mezitím jsme absolvovali turnaj v Polsku a přípravná utkání v Bystřici pod Hostýnem a v Litovli.
Tým je na tom po té fyzické stránce dobře, protože kondiční trenér pan Mužík to dělá velice fundovaně a kvalitně. A kluci na sobě hlavně chtějí pracovat.
Samozřejmě ta těžší utkání ještě přijdou, kde se v plné nahotě projeví, na co máme a na co ne. Je dobře, že jsme si s Třeboní dokázali, že se s ní dá hrát v pohodě. Historie se sice neptá, skončilo to o čtyři, ale měli jsme vyhrát tak o deset branek.

S přípravou jste tedy spokojený?
To rozhodně.

Jaký jste dostal úkol po svém nástupu do funkce?
Pan Buček stanovil jednoznačný cíl zachránit tým v extralize. Teď je tabulka zavádějící, ale až se poté rozdělí, tak se uvidí. Zatím to vypadá, že s námi v té dolní skupině určitě bude Kopřivnice, Brno, Třeboň a Frýdek-Místek. O tom šestém celku se pravděpodobně rozhodne mezi Jičínem a Plzní.
Ještě než se soutěž rozdělí, tak zápasy s těmito týmy budou velice důležité, protože body právě z těchto soubojů se započítávají do té nadstavbové části. Úkol tedy jednoznačně zní: Záchrana!

První zápas po zimní pauze doma s Třeboní napověděl, že jste zřejmě zapracovali na rychlém přechodu do útoku. Co je ale ještě potřeba zlepšit?
Ono je to velice relativní, protože ta Třeboň tady byla kouzla zbavená. Já celou svou kariéru vycházím z obrany. Sázím na defenzivu, protože pokud ubráníme, tak jak se říká, nějaký gól dáme. Proti té Třeboni jsme dostali dvanáct branek za první poločas, což je fantastické. Navíc jsme udělali jen tři technické chyby.
Opravdu hodně jsme tedy pracovali na obraně, protože ta moc nefungovala. Když jsem se podíval na tabulku, tak Přerov měl zhruba stejný počet vstřelených branek co jeho soupeři v nejbližším okolí, ale zhruba o padesát branek dostal víc.
Je předčasné teď hodnotit, jestli se to zlepšilo, ale na obraně se bude neustále pracovat.
Moderní házená je o rychlém přechodu do útoku, protože když dáte laciný gól, tak to soupeře úžasně ubíjí od trenéra počínaje až po posledního hráče na hřišti. Naopak ten, kdo ten rychlý útok promění v branku, tak je spokojený, protože to je bez dřiny.
Práce je samozřejmě pořád hodně… na kvalitě přihrávek, na disciplíně, herní kázni a tak dále.