VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trenér házenkářů Buček: Tým musí Bechného nahradit

Přerov – Házenkáři Sokola HC Přerov mají před sebou druhou sezonu v Zubr extralize. Jak se na ni připravují, kteří hráči z týmu odešli, kdo je naopak nahradí a jaké cíle si letos kladou, jsme se zeptali Richarda Bučka, trenéra a předsedy klubu v jedné osobě.

9.8.2010 1
SDÍLEJ:

Richard Buček, trenér přerovských házenkářůFoto: DENÍK/David Klein

Pane Buček, jak to vypadá s kádrem? Spekulovalo se, že na odchodu jsou největší opory Tomáš Bechný, Martin Kavka a Jiří Bavlnka. Jak to tedy s nimi dopadlo?
Gólman Jiří Bavlnka odchází do Plzně a Tomáše Bechného si stáhlo Zubří zpět do kádru. Tomáš se u nás propracoval do širšího kádru reprezentace a stal se nejlepším střelcem extraligy. A jelikož Zubří pár hráčů odešlo, sáhli po něm. Pravdou je, že s ním nepočítají ani tak na post pivota, ale údajně se vrátí na spojku, kde dlouhá léta hrál.
Největší otazník vysel nad Martinem Kavkou, který jednal s Duklou Praha. Ta se však v červnu rozhodla pro někoho jiného, takže Martin zůstává v Přerově, což považuji za dost důležité.

A co další hráči, odešel ještě někdo?
Na odchodu byli i kluci, co jsou u nás na hostování, tedy Martin Vyjídák a Honza Hubáček. Martin měl rozjednané nějaké angažmá ve Francii, ale z toho sešlo a jsme předběžně domluveni jak s ním, tak i se Zubřím, že bude hostovat i v letošní sezoně u nás. Musí se to dotáhnout už jen smluvně. No a Honza, ten si vybojoval s Brnem, jehož je hráčem, postup do extraligy, takže logicky bude v nejvyšší soutěži nastupovat za svůj klub.

Už máte někoho, kdo převezme post brankářské jedničky?
Samozřejmě. Věděli jsme, že právě tenhle post potřebujeme doplnit jako první. V minulé sezoně bylo vidět, že pokud se dařilo brankářům, tak výsledek byl dobrý. Už loni jsme víceméně koketovali s Petrem Štolcarem, ale tehdy to ještě nevyšlo. Je to rodák z Přerova, který působil pár let v Hranicích, poté byl v Bystřici pod Hostýnem, v Hustopečích a teď poslední sezonu ve Frýdku-Místku. Brankářská dvojice pro nadcházející sezonu tedy bude Petr Štolcar s Michalem Kosatíkem.

Nebudou vám chybět branky nejlepšího střelce minulého ročníku Tomáše Bechného?
Samozřejmě Tomáš Bechný nastřílel hromadu branek a nejlepší střelec extraligy nepadá z nebe každý den. Je ovšem na týmu, aby ho nahradil. Asi tam nebude nikdo takový, kdo by nastřílel tolik branek, hráči si je spíše musí rozmělnit mezi sebe.
Za Tomáše samozřejmě přišla náhrada, takže věřím, že i když nám bude chybět, tak jsme schopni ho nahradit.

A kdo jej tedy na jeho postu pivota nahradí?
Z Hranic k nám přestoupil Radim Kovařík. Je to zkušený hráč, působil hromadu let v Hranicích a v Bystřici pod Hostýnem, takže jeho zkušenosti jsou určitě veliké. Myslím si, že na postu pivota je schopný odehrát stejně kvalitní. Je sice pravda, že to zase není typ brejkového hráče jako Tomáš, ale v defenzivě je naopak kvalitnější. Takže zase to co nenastřílí, tak si ubrání, což ne vždy vyšlo Tomovi. Myslím tedy, že plus, mínus by se to mohlo srovnat.

Existuje varianta, že pokud se mu v Zubří nebude dařit, že by se vrátil?
Tomáš o tom návratu do Zubří dlouho uvažoval, protože z důvodu zaměstnání, rodiny a studia pro něj bylo výhodnější hrát v Přerově. Zubří už je totiž trošku na profesionálnější úrovni. Navíc tady dobře zapadl do kolektivu, má tady hromadu kamarádů, tak o tom dlouho uvažoval, jestli odejít či zůstat. Nakonec ho asi přesvědčili jeho kamarádi ze Zubří, se kterými se zná od malička, že by si alespoň tu jednu sezonu mohl zkusit zahrát o špici tabulky. Po velkém boji, který se v něm odehrával, se nakonec rozhodl pro Zubří, s tím, že samozřejmě dveře do Přerova má pořád otevřené.

Zatím jste říkal, že Petr Štolcar nahradil Bavlnku a Radim Kovařík zase Bechného. Kdo přijde za Hubáčka?
Místo po Hubáčkovi zaujme Robert Plšek. Je to mladý pětadvaceti či šestadvacetiletý hráč, který působil v Zubří a v Karviné. Loni nastupoval kvůli pracovnímu vytížení v Holešově, ale teď by se rád vrátil do extraligy. Ve druhé lize patřil k TOP střelcům, takže je vidět, že ta kvalita tam je. Už loni jsme o něj měli zájem, ale nakonec jsme se rozhodli pro angažování Hubáčka. Letos jsme jej oslovili jako jednoho z prvních a domluvili se, že bude hrát v Přerově na hostování s tím, že bude nastupovat i za Holešov.

Takže bude střídavě nastupovat za Holešov, stejně jako loni Hubáček za Brno?
Ne tak docela. Honza se prakticky točil mezi Přerovem a Brnem a hrál zápasy, jak který z těchto týmů potřeboval, jelikož s Brnem bojoval o postup. Kdežto Robert Plšek bude prioritně hrát za nás, navíc Holešov se pohybuje většinou v poklidném středu tabulky. Podle slov Roberta už se na extraligu hodně těší. On je střelec, levá spojka, takže počítáme s tím, že nastřílí hodně branek. Navíc v Zubří působil tuším od dorostu, takže má opravdu dobrou školu, navíc je dobře fyzicky vybavený.

Jednání o novém střelci

Za trojici, která odešla, tedy náhradu máte. A co nějaké posily?
V současné době jednáme s dvěma hráči. Nejdále jsou zatím jednání s Jakubem Schmalzem z Litovle, který patří dlouhodobě k nejlepším střelcům první ligy. Hraje na spojce a je schopný vystřelit z jakékoli pozice. Jednáme s ním o hostování, ale je to trošku složitější, protože Litovel chce nadále využívat jeho služby. Musíme se tedy dohodnout, v jakých termínech by za koho hrál.
Na levém křídle nám nejvíce hrává Tomáš Heider s Ondrou Zedkem, jenže bohužel jeden má zaměstnání u policie, druhý u vojáků, takže to mají časově trošku komplikovanější. Proto ještě hledáme křídlo, se kterým bychom mohli počítat trvale. Jednáme tedy s Bystřicí pod Hostýnem o hostování Honzy Zbranka. Je to mladý dvacetiletý hráč. Loni byl půl sezony na hostování v Hranicích, navíc i rok předtím ochutnal extraligu právě s Bystřicí, takže nějaké zkušeností má. Je velice rychlý, dostatečně drzý, má dobrou ruku, takže brali bychom ho jako vhodné doplnění na levé křídlo.

Jak to vypadá s realizačním týmem? Kdo vám bude pomáhat?
Realizační tým se také trošičku rozrostl a upravil. Pan Kavka bude i nadále působit jako vedoucí družstva, masér Luboš Houser také zůstává. Já budu zastávat post asistenta trenéra s tím, že hlavním kučem bude Miroslav Frank. Už ale nebude jen při zápasech sedět na lavičce, ale bude též hráčům předávat své zkušenosti v tréninku.
Každý začátek sezony je spjat s fyzickou přípravou, a proto jsme oslovili dalšího trenéra, a to Jiřího Mužíka, které má vystudovanou tělovýchovu v Olomouci a má velké zkušenosti v této oblasti. Celou fyzickou přípravu v podstatě obstarává on. Už i v zimní pauze v průběhu loňské sezony jsme využili jeho služeb. Navíc kluci si jej pochvalují.

Sezona se pomalu blíží. Jak připravujete svůj tým?
Oficiálně nám sezona skončila na začátku května a hráči měli do konce června více méně volno. Někteří navíc ještě pomáhali béčku vybojovat druhou ligu. Začátkem července jsme jeli na turnaj do Slovinska, ale brali jsme to z části i jako rekreaci. Byl to spíše takový oddychový turnaj, ale samozřejmě jsme chtěli zvítězit. Navíc jsme tam obhajovali první místo z loňského ročníku. Letos jsme ale nezvládli vyřazovací skupinu a obsadili až páté místo. Ovšem pro zlepšení vztahů v kolektivu to myslím bylo dobré.
Následně byl ještě týden volno a od poloviny července jsme začali zlehka trénovat. Ze začátku to byl třeba jen fotbálek, aby se chlapci dostali opět do tempa. No a od 20. července jsme začali už s výběhy do přírody a podobně. Celá tato část přípravy obnáší především běhání a posilování. Toto období přípravy hráči rádi nemají, ale pro úspěch v sezoně je to nezbytné. Byli jsme na krátkém soustředění v Žeravicích a v neděli jsme už odehráli první přípravné utkání ve Velké Bystřici. Nyní nás už čeká hala, práce s míčem a pilování různých taktických prvků. Navíc od příštího týdne už budou tréninky proloženy i přípravnými zápasy, a to až do 12. září, kdy začíná extraliga.

Extraligy v přípravě moc není

Jaké přípravné zápasy máte v plánu?
Máme domluvené čtyři zápasy s dvěma polskými týmy, čeká nás turnaj v Kopřivnici, kde se utkáme s Brnem, Frýdkem-Místkem a s domácím celkem. Kromě toho máme ještě rozjednané zápasy s Brnem, Kostelcem, Litovlí a Bystřicí pod Hostýnem.

V přípravě moc soupeřů z extraligy nemáte. Je to záměr?
To určitě ne, je to spíše trošičku dané tím cestováním. Nebo například jsme se domlouvali s Frýdkem-Místkem, že si zahrajeme doma a venku, poté ale přijde rozlosování soutěže a Frýdek máme hned v prvním kole venku. Takže jsme to automaticky museli stopnout.
Měli jsme domluvené i Zubří, ale těm do toho na poslední chvíli vlezl nějaký turnaj. Nicméně Zubří máme pořád v záloze, a pokud se ke konci přípravy najde ještě čas a nějaký volný termín, tak se s nimi utkáme.
Karviná měla požadavek hrát už minulý týden, jenže oni jsou v přípravě o něco dál, takže jsme to na začátek sezony nepovažovali za vhodné.

Vaším potencionálním nejbližším soupeřem jsou Hranice, ty jste ale v přípravě neuvedl. Panuje mezi vámi nějaká rivalita?
Tam je trošičku problém v něčem jiném. Hranice totiž při povodních přišly o svou halu a celou přípravu absolvují na náhradních místech. Měly by sice trénovat v Hranicích na učilišti, ale to je stará hala a není to tam moc ideální.
Jestliže naši halu v Přerově to v uvozovkách trochu zatopilo, tak oni de facto přišli o celou halu. Musejí to vysušit, znovu vybetonovat a dát tam novou palubovku, takže v podstatě až do konce října nebudou mít vlastní halu, a první utkání v sezoně odehrají na palubovkách soupeřů.
Navíc i naše hala, kde hrajeme, prochází po záplavách ještě mírnou rekonstrukcí, takže začátek přípravy v hale absolvujeme v Předmostí.
S Hranicemi tuším hrajeme už ve 3. kole, takže by to také nebylo zrovna nejlepší se s nimi utkat pár týdnů před tím v přípravě.

Finále poháru nebude. Kvůli tenisu

První, ten nejtěžší ročník v extralize jste zvládli a s přehledem se udrželi. Myslíte, že kádr bude letos o něco silnější, respektive jak vypadají vaše cíle v nadcházejícím ročníku?
Otázkou je, jestli ta nejtěžší sezona nás teprve nečeká, protože jak to tak sleduji, tak nováček soutěže má vždy potíže především ve druhé sezoně. Kádr budeme mít asi o něco málo zkušenější, takže věřím, že jsme schopni odehrát soutěž se ctí a že obhájíme loňské výsledky.

Po uplynulé sezoně se šeptalo, že herní systém extraligy dozná nějakých změn. Naplnila se tato slova?
Ano. Zatímco loni hrála první osmička vyřazovací play-off a spodní čtveřice o udržení, letos se po základní části (každý s každým doma a venku, pozn. red.) soutěž rozdělí na horní a dolní šestici. Nejlepších 6 bude hrát systémem každý s každým doma a venku o titul, to samé absolvuje i spodní šestka. A zatímco loni poslední hrál baráž, letos se bude z extraligy padat automaticky.

A váš cíl tedy?
Byl bych rád, kdybychom se po té základní části pohybovali na osmém, nejhůře devátém místě, abychom závěr sezony už poté mohli dohrát relativně v klidu.

Loni jste se snažili hodně propagovat házenou jako sport takový, dokonce se vám podařilo do Přerova dostat turnaj O pohár České televize, kterého se zúčastnili čtyři reprezentace včetně té naší. Plánujete něco i na tuto sezonu?
Letos nebude na území České republiky žádná větší mezinárodní akce, takže s reprezentací nepočítáme. Měli jsme zájem do Přerova dostat finále Českého poháru, což jsou vždy nejlepší čtyři mančafty. Jenže má to jeden zásadní háček a to ten, že se to kryje s mezinárodním tenisovým turnajem, který se v hale bude hrát. Chceme ještě jednat se svazem, ale vidím to asi bohužel tak, že se nám to letos nepovede. Na příští rok se ale budeme opět snažit dovézt do Přerova nějaké atraktivní utkání a zpopularizovat tak házenou.

9.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté HC Zubr Přerov. Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Zubři v poslední minutě otočili zdánlivě ztracený duel v Havířově!

Dopravní nehoda. Ilustrační foto

Počasí nepřeje motoristům, na silnicích se bourá

Schváleno: přerovský Domov pro seniory přistaví nový pavilon

Přerovští zastupitelé dali zelenou rozšíření stávajícího Domova pro seniory o nový pavilon G.

Kapitánka zubřic Svobodová: V týmu je parádní atmosféra

Ve svých dvaceti letech je kapitánkou a hlavní oporou přerovských volejbalistek. Eva Svobodová je druhou nejvíce bodující hráčkou ženské extraligy.

Sbírka na pokutu? Lidé vyjadřují solidaritu zvukaři z Lipníku

Solidaritu lidí z celé republiky vyvolalo zatčení zvukaře Jaroslava Hensla, kterého na mítinku prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou odvedla policie k výslechu, protože pouštěl z okna písničku Marty Kubišové Modlitba pro Martu.

Jana Novotná v Přerově zanechala výraznou stopu

Dříč, poctivec - a především obrovský talent. Těmito slovy hodnotí wimbledonskou vítězku a světovou tenisovou hráčku Janu Novotnou její bývalý trenér a dnes prezident TK Precheza Přerov Petr Huťka. Jana Novotná podlehla v pouhých devětačtyřiceti letech zákeřné nemoci a s touto zprávou se těžce smiřuje i přerovský tenis.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT