Mohl být dobrým hokejistou

Jirka má za sebou hodně pestrou sportovní kariéru. „V sedmi letech jsem začal hrát hokej na poměrně dobré úrovni, u kterého jsem vydržel pět let. Mou kariéru ukončila až škaredá zlomenina nohy, která mě vyřadila na rok a půl i z běžného života,“ nevzpomíná příliš rád na své sportovní začátky. Ale i přesto mu hokej dal něco, z čeho v silovém trojboji nyní čerpá.

„Táta mě po vzoru Jardy Jágra nutil každý den dělat 400 dřepů,“ dodává.

V jedenácti letech se začal věnovat bojovým sportům, jako je aikido, judo, jujicu a od svých šestnácti si přibral ještě i box.

„Přelom v mé kariéře byl, když se začalo chodit do posilovny. Vletěl jsem do toho po hlavě a od prvního tréninku jsem nevynechal ani jeden,“ vypráví Tkadlčík, který si před dvěma lety udělal trenérský kurz kulturistiky a fitness druhé třídy a začal trénovat veřejnost.

Hned po dvou měsících jel závodit

K silovému trojboji se dostal úplně náhodou. „Jednou mě v posilovně oslovil Radek Krejčí, který se tomuto sportu věnoval a řekl mi, že na to mám proporce. Hned po dvou měsících jsem jel na první závod, což bylo mistrovství republiky, kde jsem skončil třetí v juniorech do 90 kilo,“ říká o začátcích v silovém trojboji.

Poté si jej všiml Dan Dvořák, trenér Metal Power Praha, a Jirka tak začal trénovat pod jeho vedením.

„Zůstal jsem ale v Přerově, vše jsme spolu konzultovali na dálku. Zdokonalil jsem trénink a příprava začala mít větší spád,“ vzpomíná.

Musel se přepít

Rok 2010 začal Tkadlčík vítězstvím na mistrovství České republiky v benčpresu. Vrcholem na domácí scéně poté bylo MČR v silovém trojboji.

„Měl jsem jasný cíl, a to vyhrát svou kategorii juniorů do 100 kilo i celkově. Bohužel se to ale nepodařilo. Prohrál jsem o dvě a půl kila, což mě ohromně nakoplo v mé další práci,“ říká Tkadlčík, který nakonec bral druhé místo v kategorii a třetí celkově. Navíc na soutěži udělal rekord v mrtvém tahu, jehož nová hodnota je 290 kilogramů.

Následovalo mistrovství Evropy v Maďarsku, kam ovšem Jirka odcestoval až na poslední chvíli.

„V tomhle sportu je nouze o sponzory, každý si všechno musí platit sám. Nakonec jsem se ale rozhodl, že tedy pojedu. Musel jsem ale startovat v kategorii juniorů do 110 kilo, což pro mě znamenalo navýšit svou hmotnost o více než šest kilo za čtyři dny,“ říká Tkadlčík.

Jak to udělal?

Lil do sebe vodu a na závodech z toho bylo potřebných 100,5 kilogramů. Spolu s Maďarem Susovitzem obsadili druhou příčku při stejném výkonu 707 kilo. A jelikož před závodem měli i stejnou hmotnost, šlo se na převážení. Jirka už během mistrovství ze sebe dostal část přebytečných tekutin, váha ukázala 96 kilo a stříbrná medaile se tedy houpala na jeho krtku.

Juniorský mistr světa

Vrcholem letošní sezony bylo mistrovství světa v silovém trojboji, které se minulý týden uskutečnilo v Praze. Jirka na něm startoval v kategorii juniorů do 100 kg bez dresů raw.

„Přijelo mě povzbudit hodně lidí z Přerova, takže jsem měl velkou podporu. Před závodem jsem si od všech českých závodníků vyslechl silácké řeči, kolik toho mají natrénované a tak,“ přibližuje atmosféru závodu.

Nakonec byl z Čechů ale nejlepší právě přerovský borec. Své představení načal 245 kilogramy v dřepu, pokračoval benčpres, kde zvládl 152,5 kg a byl průběžně bronzový o 12 kilo na prvního. Jeho nejlepší disciplína, a to mrtvý tah, však měla teprve přijít. Výkonem 307,5 kilo překonal jak svůj, tak český rekord a vyhrál o 7,5 kilo v celkovém součtu 705 kilogramů. Zvítězil ve všech kategoriích juniorů a podle neoficiálních výsledků skončil druhý celkově mezi muži.

Ziskem zlaté medaile tak završil úspěšnou sezonu. A jeho další postupné cíle? „Chci překonat rekord na mrtvole (mrtvý tah, pozn. red.), a to jak evropský, tak i světový v kategorii juniorů do 23 let,“ má jasno Jiří Tkadlčík.