Nominovat do ankety svého favorita mohl každý, kdo v řádném termínu kontaktoval redakci Přerovského a hranického deníku. Ta společně se zástupci města zpracovala závěrečnou nominaci, do které se vešlo téměř sedmdesát jednotlivců, trenérů, osobností a týmů. Komise složená ze čtyř sportovních redaktorů a čtyř nejvyšších představitelů města vyhodnotila dosažené výsledky všech nominovaných a stanovila konečné pořadí. Čtenáři Přerovského a hranického deníku pak ještě navíc zvolili svou hvězdu, jíž se stala posádka dračí lodě Dragon Force Přerov.

Kategorie dospělých ovládli tenisté. V jednotlivcích to byl Lukáš Rosol a v kolektivech smíšený tým TK Precheza Přerov, který loni v extralize dosáhl na stříbrné medaile.

„Cenu za Lukáše Rosola převzal prezident klubu Petr Huťka starší, neboť Lukáš se už před časem omluvil. Od začátku března je totiž na turnajích v Americe," pověděl David Klein, šéfredaktor Přerovského a hranického deníku.

Krajánkem roku Tomáš Kundrátek

Velice prestižní kategorií je „Krajánek roku", do které jsou nominováni sportovci s přerovskými kořeny, avšak působící v jiných městech po celém světě.

Tomáš Kundrátek

Tomáš Kundrátek. Foto: Archiv

„Tuto kategorii nemohl vyhrát nikdo jiný než hokejista Tomáš Kundrátek, který jako první přerovský odchovanec loni naskočil do slavné NHL," vysvětlil Klein. Cenu za něj převzal bratr Marek, který v těchto dnech svádí s přerovskými Zubry tuhé boje v semifinále druhé ligy proti Karviné.

Trené roku Miroslav Frank

Trenérem roku se stal in memoriam dlouholetý kouč házené Miroslav Frank, jenž loni dotáhl Přerov k historické šesté příčce v extralize. Pro cenu si přišla jeho dcera Simona Franková.

Miroslav Frank (TJ Sokol Přerov HC, házená)

Miroslav Frank (TJ Sokol Přerov HC, házená). Foto: Jan Pořízek

Kategorii Masters, což jsou věkem pokročilí sportovci, ovládla plavkyně Eva Koplíková, mistryně světa z Itálie v kategorii 85–90 let na 200 metrů prsa.

Osobností Jaroslav Navrátil

Za největší „Osobnost" uplynulého roku porota zvolila tenisového kouče Jaroslava Navrátila, který v Přerově tenisově vyrostl a loni vyhrál s českým týmem bájný Davis Cup.

Do síně slávy přerovského sportu ve středu 13. března vstoupil Vojtěch Burian. Ten se však ze zdravotních důvodů akce nemohl zúčastnit, a tak cenu převzal jeho syn Jiří. „Pan Vojtěch Burian je zakladatelem spádových hokejových tříd v Přerově a jednou z nejvýznamnějších hokejových osobností města," vyzvedl jeho přínos pro hokej šéfredaktor David Klein.

Trenéři mládeže Vojtěch Burian (vlevo) a Bohuslav Kolda

Trenéři mládeže Vojtěch Burian (vlevo) a Bohuslav Kolda. Foto: Archiv HC Zubr Přerov

Akce roku

Nejatraktivnější sportovní akcí uplynulého roku bylo se stalo Mistrovství světa v hokeji dívek do 18 let, které v Přerově trhalo divácké rekordy.

Mezi naděje přerovského sportu se prvním místem v kategorii jednotlivců bezesporu řadí čtrnáctiletý rychlostní kanoista Josef Havlík, jenž si odnesl cenu pro nejlepšího mládežnického jednotlivce. Kategorii kolektivů ovládli starší dorostenci Hokejového clubu ZUBR Přerov. Ti pod vedení trenéra Aleše Verlíka loni postoupili do extraligy mezi českou elitu a letos bojují o setrvání v této soutěži.

Slavnostní galavečer moderoval Jan Smetana z České televize a na pódiu se prostřídali Jiří Zonyga s Olgou Lounovou. Předávání cen si nenechalo ujít na tři sta diváků a sportovců.

Výsledky ankety Nejúspěšnější sportovec roku 2012 města Přerova

JEDNOTLIVCI – DOSPĚLÍ

1. místo
Lukáš Rosol (TK Precheza Přerov, tenis) – je držitel zlatého daviscupového poháru za rok 2012. Ve druhém kole Wimbledonu porazil v pěti setech světovou dvojku Rafaela Nadala a tento počin se stal oficiálně největším překvapením v ATP 2012. Je vítězem turnaje Slovak Open v Bratislavě s dotací 70 000 dolarů, semifinalista turnaje v Bordeaux a člen stříbrného extraligového družstva TK Precheza Přerov.

2. místo
Lenka Červená (Fitness AVE Přerov, fitness – federace INBA) – v Karlových Varech se stala mistryní světa ve Fitness Clasic, z Maďarska si přivezla titul mistryně Evropy ve Fitness Clasic a ze Soutěže párů, stala se mezinárodní mistryní Slovenska ve Fitness Clasic a mistryní České republiky ve Fitness Clasic a vicemistryní ČR ve Fitness Figure.

3. místo
Jiří Klíma (CK PeMaP Přerov, triatlon) – pětadvacetiletý sportovec ovládl MS v Xterra triatlonu (terénní triatlon) konané na Havaji v kategorii 25 až 29 let. První místo obsadil ve Světovém poháru v xterra triatlonu Prachatice v kategorii 25 – 29 let, čímž se nominoval právě na Havaj. V sezoně 2012 zvítězil v sedmnácti závodech (triatlon, duatlon, MTB, silniční cyklistika) v celkové klasifikaci.

KOLEKTIV – DOSPĚLÍ

1. místo
Smíšené družstvo Tenisového klubu Precheza Přerov – tým okolo Lukáše Rosola vybojoval druhé místo v extralize smíšených družstev. V semifinálové skupině porazil 1.ČLTK Praha a LTK Liberec a prohrál až ve finále s Prostějovem.

2. místo
Dragon Force Přerov – posádka vybojovala prvenství v seriálu závodů dračích lodí v kategorii Grand Prix z celkově 242 posádek z celé České republiky.

3. místo
Házenkáři TJ Sokol Přerov Handball Club – po třech letech mezi českou špičkou vybojovali šesté místo, což je historický úspěch, a poprvé v historii skončili lépe než jejich regionální soupeř z Hranic.

KRAJÁNEK

Tomáš Kundrátek (Washington Capitals, hokejista) – třiadvacetiletý obránce je prvním odchovancem přerovského hokeje, který okusil slavnou NHL. V loňské sezoně odehrál za Washington pět utkání a v letošním zkráceném ročníku je opět v prvním týmu Capitals. Mimochodem 6. března v utkání proti Bostonu zaznamenal svou premiérovou trefu v NHL.

TRENÉR ROKU

Miroslav Frank (TJ Sokol Přerov HC, házená) – přerovské házenkáře dotáhl k historicky nejlepšímu umístění v extralize, a to k šesté příčce. Na konci června loňského roku však tragicky zahynul po pádu z kola.

KATEGORIE MASTERS

Eva Koplíková (TJ Spartak Přerov, plavání) – na mistrovství světa v Itálii v kategorii 85–90 let vybojovala tři medaile – zlatou na 200 metrů prsa a dvě bronzové na 100 a 50 metrů prsa. Na domácím šampionátu ve své kategorii nenašla přemožitelku a stala se trojnásobnou mistryní České republiky na 50, 100 a 200 metrů prsa.

JEDNOTLIVCI – MLÁDEŽ

1. místo
Josef Havlík (TJ Spartak Přerov, rychlostní kanoistika) – ve čtrnácti letech se stal mistrem České republiky na tratích 5000 metrů C1, 1000 metrů C1 a C4 a maratonu C1. Vybojoval také titul vítěze Českého poháru za rok 2012 v katego­rii žáků.

2. místo
Anetka Pavlištíková (TK Precheza Přerov, tenis) – devítiletá tenistka je velkým talentem. Na všech mistrovských utkáních družstev v babytenisu ve dvouhře neprohrála jediný zápas, na okruhu Prestige Baby Tour 2012 po třech vítězstvích a jednom druhém místě vybojovala suverénně první pozici, stejně jako v Tecnifibre Cupu.

3. místo
Matyáš Zapletal (golf) – stal se vítězem České národní golfové tour, mistrem České republiky a vítězem národního žebříčku golfové federace, a to vše v kategorii do 12 let.

KOLEKTIV – MLÁDEŽ

1. místo
Starší dorostenci Hokejového clubu ZUBR Přerov – vyhráli první ligu, skupinu Východ a v pětičlenné baráži obsadili druhé místo, čímž pod vedením kouče Aleše Verlíka vybojovali postup do extraligy.

2. místo
Mladší žačky Přerovského volejbalového klubu Precheza – dívky sedmých tříd vybojovaly titul neoficiálních mistryň Čech a Moravy pod vedením Rostislava Hanzelky a Stanislava Šmidáka.

3. místo
Juniorky Veslařského klubu TJ Spartak Přerov – posádka ve složení Alexandra Vařeková, Ivana Zapletalová, Vendula Němečková, Klaudia Čamborová, Pavlína Zapletalová, Eliška Olivíková, Anežka Procházková, Aneta Oščádalová a Lucie Volná vyhrála Český pohár.

SPORTOVNÍ HVĚZDA ČTENÁŘŮ PŘEROVSKÉHO A HRANICKÉHO DENÍKU

Dragon Force Přerov – posádka dračí lodě vybojovala prvenství v seriálu závodů v kategorii Grand Prix z celkově 242 posádek z celé České republiky.

OSOBNOST ROKU

Jaroslav Navrátil je tenisový trenér a bývalý československý profesionální tenista.

Závodně začal válet v roce 1970, kdy se dostal na 27. místo celostátního žebříčku starších žáků. Jako dorostenec už byl třetí v republice a s družstvem Spartak Přerovské strojírny získal šest titulů mistra ČSSR. Největších úspěchů dosáhl ve čtyřhře – vybojoval čtyři tituly mistra ČSSR a vyhrál dva turnaje. Na žebříčku ATP pro čtyřhru byl nejvýše klasifikován v prosinci 1987 na 31. místě, pro dvouhru pak v srpnu téhož roku na 64. místě. V letech 1986–1987 se probojoval do čtvrtfinále mužské čtyřhry na French Open a reprezentoval Československo v Davis Cupu. Ve svých 31 letech odešel do Německa, odkud se v roce 1992 do Přerova vrátil a tři roky nato přestoupil do Prostějova. Dříve trénoval Tomáše Berdycha. Loni jako nehrající kapitán dovedl daviscupové družstvo České republiky po dvaatřiceti letech k zisku salátové mísy.

SÍŇ SLÁVY

Do síně slávy přerovského sportu letos vstupuje Vojtěch Burian. Byl zakladatelem spádových hokejových tříd v Přerově a dlouholetým zástupcem ředitele na ZŠ Želatovská v Přerově. V roce 1971 byl v Přerově otevřen nový zimní stadion a o rok později byla vytvořena spádová třída. Vojtěch Burian tehdy vyhledal ve spolupráci s komisí mládeže při TJ Meochema talentované žáky ze všech základních škol v Přerově a blízkém okolí a vytvořil spádovou třídu, a v dalších letech v tom pokračoval. Zkušenosti sbíral na stejných školách v Brně a ve Vítkovicích. Za celou dobu své kariéry pracoval s řadou hráčů, kteří se uplatnili ve vyšších hokejových soutěžích. Byli to například Venkrbec, Václavíček, Ryšánek, Kaděra, Plášek, Vojtek a další. Vedení školy však nemělo pro hokej velké pochopení, a tak se trénovalo po škole a někdy i s obtížemi. Rád vzpomíná na spolupracovníky Garstku a Koldu, Josefa Málka staršího, Gereše a další.

AKCE ROKU

Mistrovství světa v hokeji dívek do 18 let – tento historicky pátý šampionát se uskutečnil ve dnech 31. prosince 2011 až 7. ledna 2012 ve Zlíně a v Přerově. Mistrovství světa žen do osmnácti let v České republice vytvořilo nový rekord v návštěvnosti těchto turnajů. Celkem ho navštívilo 17 477 diváků. V Přerově 11 707, ve Zlíně 5 770. Ve srovnání s dosavadním průměrem ženských šampionátů v této věkové kategorii byla návštěvnost více než trojnásobná, ve srovnání s předchozím mistrovstvím světa ve Stockholmu více než pětinásobná. Zápas o páté místo mezi ČR a Finskem si nenechal ujít rekordní počet 3250 diváků. V Přerově padly všechny návštěvnické rekordy šampionátů.