Do šampionátu vstoupilo celkem osmnáct zemí sdružených ve sportovní organizaci železničářů USIC. Do čela skupiny byla nasazena i Česká republika, která obhajovala prvenství z Itálie, kde se hrálo před čtyřmi roky.
USIC pořádá svá mistrovství v celé řadě sportů, a to ve čtyřletých olympijských cyklech. Losování určilo, že naši tenisté budou mít hodně těžký program. Byli nasazeni ve skupině, která měla pět týmů a tak se jich týkal i středeční program, kdy bylo volno. Navíc jsme se měli poměřit se silnými Švýcary a Slováky. Pak také s Německem a Belgií.
Los svedl do jedné skupiny dva největší favority celého turnaje - Indii a Rusko. Nejsnadnější cesta byla připravena pro dalšího z vytipovaných favoritů, Francii. Tenisté země galského kohouta ale tentokrát předturnajové prognózy nenaplnili.
Hned úvodní den turnaje proti sobě svedl hodně zajímavé soupeře. Jako první se hrálo „federální derby“ Česko- Slovensko a domácí tenisté v sestavě Kašpar, Špaček, Damek, Válek a Januška nezaváhali a zvítězili 3:1. Potom jsme si bez ztráty utkání poradili s výběrem Německa a Belgie.
Náš stroj se zadrhl v duelu se Švýcary, který rozhodoval o pořadí ve skupině. Už před utkáním ale bylo jasné, že oba mají postup jistý. Zápas byl nesmírně dramatický od prvních míčů. Naši nejvýše nasazení hráči, Kašpar se Špačkem shodně prohráli, ale Damek s Válkem udrželi ambice a srovnali na 2:2. Rozhodnout musela čtyřhra.
Kašpar se Špačkem prohráli úvodní sadu 4:6, ale ve druhé vedli 5:3. Za tohoto stavu utkání přerušilo naprogramované kropení přerovského centrálního dvorce, které tenisty vyhnalo z kurtu, a dohrávka byla odložena na následující den. Češi vyhráli hned úvodní game a srovnali poměr setů. V rozhodující sadě už rozhodovaly maličké chyby.
Kašparův kraťas zastavila páska a smeč ve dvanácté hře skončil daleko za lajnou. Soupeř tak vyhráli 7:5.
K prvnímu místu ve skupině nám mohli pomoci Slováci, kteří se utkali se Švýcary v posledním utkání skupiny. Po velmi tuhém boji nakonec Slovensko prohrálo 2:3. Vítěz skupiny A, Švýcarsko, dostalo ve čtvrtfinále hratelnějšího soupeře - Srbsko.
My jsme šli na favorizované Rakousko. Ostatní skupiny proběhly bez větších překvapení. Hned v prvních kolech skupin se utkalo Rusko s Indií. Nezasvěcení diváci jen překvapivě sledovali dobrý tenis v podání obou aktérů.
Mladý tým Indie si s kvalitními Rusy nakonec poradil v poměru 3:1. Nejsnazší cestu do čtvrtfinále měli Francouzi, kteří ve skupině neprohráli, stejně jako Rakousko. Naši jižní sousedé ale měli ve skupině jen tři soupeře, zatímco Francouzi čtyři.
Podle poměrů utkání byla nejtěžší skupina A s českými reprezentanty. O to je postup cennější. Naši tenisté si ale od úvodu věřili a na kurtu to bylo znát. Čtvrtfinále bylo pro favority poměrně jednoduchou záležitostí s výjimkou střetnutí ČR - Rakousko. Francie, která měla mladý kádr, nemohla stačit na rozjeté a v pohodě hrající Rusy.
Indie bez nejmenších problémů porazila snaživé Finy. Indové umožnili soupeři v celém zápase uhrát pouhopouhých pět gamů. Švýcarsko pak nedalo Srbsku možnost zdramatizovat řešení tajenky s postupujícími do semifinále. Domácí hráči měli v utkání s Rakušany dobrou výchozí pozici, vedení 2:1. Rozhodnout mohl Válek, který vyhrál i úvodní sadu svého zápasu.
V tropickém vedru, které panovalo prakticky celý program turnaje, mu postupně docházely síly a tak znovu musel rozhodnout debl. K němu tentokrát nastoupil Kašpar s Damkem. Náš pár utkání zvládl a přivedl reprezentaci do semifinále. Česká jednička Petr Kašpar ale absolvoval největší počet zápasů a začínal mít problémy s kotníkem.
Roman Damek na otázku, koho favorizuje před semifinále, odpověděl: „Vytvořili jsme dobrý tým. Na vítěze bych tipoval Indii nebo Rusko, ale my se nevzdáváme a výhru jim jen tak lehce nenecháme.“ Měl pravdu.
Semifinálová bitva s Ruskem se opět rozhodovala až ve čtyřhře. Byla to pro nás už třetí prodloužená.
Utkání v singlech se hodně protáhla a tak rozhodující utkání začínalo až v páteční, finálové, ráno. Kašpar s Damkem vstoupili do utkání hodně špatně a první fiftýn uhráli až ve třetí hře.
Rusko zcela dominovalo a nám zazpíval kanár. Druhý set byl zcela odlišný. Náš pár dokázal zakončovat důležité míče a Rusové chybovali ve hře od základní čáry. Šli jsme do vedení 5:1.
Soupeř vzápětí zabral, otočil a dovedl utkání do zkrácené hry. Zde už nedal našim borcům šanci a zajistil si finále. Nešlo čtyřhru vyhrát? Petr Kašpar řekl: „Se Švýcarskem rozhodovalo pár míčků. Rusko ale bylo v semifinále opravdu lepší. Sice jsme vedli, ale jen po jejich chybách. Pak je už nedělali a vyhráli.“
Indie měla o hodně snazší roli s týmem země helvetského kříže. Švýcarsko se ale už soustředilo spíše na souboj o bronzovou příčku. Finálové utkání nenašlo Indii, která dlouho čekala na začátek finále, v optimální herní pohodě. Rusko vycítilo šanci a bojovalo.
Za stavu 2:1 v prospěch Indie se zdálo, že ruský tenista i po prohraném setu může střetnutí otočit, jelikož Ind dělal množství nevynucených chyb. Překvapení se ale nekonalo a výsledek utkání byl naprosto stejný jako v základní skupině, tedy 3:1. Indové podávali celý šampionát nejvyrovnanější výkony a vítězný pohár si odvážejí zcela po zásluze. Souboj o třetí příčku byl paralelou střetnutí ve skupině.
I v posledním utkání programu mistrovství se musela za stavu 2:2 hrát čtyřhra. Nastoupil do ní už hodně unavený Kašpar s Damkem, ale nakonec po setech 6:3 a 6:4 mohli zvednout nad hlavu pohár za třetí místo. Poháry byly předány na závěrečném ceremoniálu, který přivítal sál Městského domu. Zde byl úspěšný turnaj uzavřen.
Šťastný byl i náš hráč číslo jedna, Petr Kašpar, který sehrál nejvíce utkání ze všech - celkem dvanáct. „Co se týká pocitů po skončení, únava je téměř drastická. Sehrál jsem opravdu spoustu zápasů a bylo to hodně náročné.“ A jaké bylo hodnocení celého mistrovství USIC z úst ředitele turnaje Petra Lagy? „Těžko se mi hodnotí něco, co jsem prakticky organizoval, ale první ohlasy jsou veskrze kladné.
Zahraniční účastníci označili mistrovství za jedno z vůbec nejlepších v historii ve fantastickém prostředí přerovských kurtů. Velmi ocenili i přístup vedení města a to zaznívalo ze všech stran.“ Obdobně se vyjadřoval i Miroslav Kaprálek z Ú OSŽ: „V Přerově jsme v minulosti pořádali už tři obdobná mistrovství a vždy jsme se setkali s vynikajícím prostředím a lidmi, kteří připravili šampionát na vysoké úrovni.“
Výsledkový servis
Skupina A:
1. Švýcarsko, 2. ČR, 3. Slovensko, 4. Německo, 5. Belgie.
Skupina B:
1. Francie, 2. Finsko, 3. Itálie, 4. Polsko, 5. Maďarsko.
Skupina C:
1. Rakousko, 2. Srbsko, 3. Bělorusko, 4. Bulharsko.
Skupina D:
1. Indie, 2. Rusko, 3. Nizozemsko, 4. Lucembursko.
Čtvrtfinále:
Francie-Rusko 0:4, Rakousko-ČR 2:3, Finsko- Indie 0:4, Srbsko-Švýcarsko 0:4.
Semifinále:
Indie-Švýcarsko 4:0, Rusko-ČR 3:2.
Finále:
Indie-Rusko 3:1, o 3. místo: ČR-Švýcarsko 3:2, o 5. místo: Rakousko-Srbsko 3:1, o 7. místo: Francie-Finsko 3:1.
Konečné pořadí:
1. Indie, 2. Rusko, 3. Česká republika, 4. Švýcarsko, 5. Rakousko, 6. Srbsko, 7. Francie, 8. Finsko, 9. Slovensko, 10. Nizozemsko, 11. Bělorusko, 12. Itálie, 13. Německo, 14. Bulharsko, 15. Polsko, 16. Lucembursko, 17. Belgie, 18. Maďarsko.