Odlet tak byl na poslední chvíli bez přípravného soustředění a jen s velmi krátkou dobou na aklimatizaci.

Romanovi se v olympijském Ptačím hnízdě v neuvěřitelně nabitém dálkařském poli podařilo posledním skokem v kvalifikaci probojovat i do semifinále, což se nepodařilo žádnému českému dálkaři od roku 1936.

I v tak silné konkurenci nezklamal a postoupil dál do užšího finále, kde výkonem rovných osm metrů skončil na osmé příčce.

Přesto že nedosáhl tento dvaadvacetiletý atlet na svůj osobní limit, i tak jeho umístění bylo velkým překvapením a stal se tak vůbec prvním českým dálkovým skokanem, který se probojoval tak daleko.

Plavání

Spolu s osmi českými reprezentanty se na Olympijské hry do Pekingu nominovala i přerovská rodačka Sandra Kaziková (Slavia VŠ Plzeň).

Zatímco celá česká výprava plavců absolvovala předolympijské soustředění v Hongkongu, Kaziková na Peking trénovala doma a to i na přerovském bazéně.

„Velká soustředění mi nesedí. Mám ráda režim, na který jsem zvyklá. Navíc se musím starat o syna Matěje,” vysvětluje dvaatřicetiletá závodnice.

Přesto, že v plaveckém sportu již spadá do kategorie Masters, nezalekla se konkurence, která právě v její disciplíně 50 metrů volný způsob byla opravdu nejsilnější.

Jejím cílem bylo obhájit 25. místo, které dosáhla na předešlé Olympiádě v Aténách v roce 2004. V rozplav­bách, které byly 15. srpna v pekingské olympijské plavecké Kostce, Sandra podala skvělý výkon, kterým zlepšila svůj čtyři roky starý osobní i český rekord o 23 setin sekundy.

Výkon Sandry Kazikové je hodný obdivu, nicméně k postupu do olympijského semifinále ji čas 0:25,54 minut nestačil.

(rt)