Anketa, kterou vyhlašuje Olomoucký kraj ve spolupráci s marketingovou agenturou TK PLUS Prostějov, vstupuje již do své druhé dekády.

„Náš hlavní cíl je připomenout si a znovu zvýraznit úspěchy sportovců našeho kraje na mezinárodních a světových soutěžích, poděkovat všem, kteří se na těchto úspěších podíleli, a prostřednictvím slavnostního večera umožnit neformální setkání sportovců z různých sportovních odvětví i s představiteli krajské, případně obecní samosprávy,“ uvedl náměstek hejtmana Radovan Rašťák na čtvrteční tiskové konferenci.

Na vyhodnocení ankety se stejně jako v posledních letech podíleli zástupci Olomouckého kraje, bývalých okresních měst, sportovní novináři, zástupci krajských a sportovních svazů, ČSTV a Všesportovního kolegia.

Základním kritériem jsou výkony sportovců dosažené v roce 2011 a příslušnost ke klubu registrovanému v Olomouckém kraji.

Ocenění sportovci si odnesou plakety se znakem Olomouckého kraje a stříbrné pamětní mince a diplomy udělené hejtmanem kraje.

Slavnostní večer se koná od 19 hodin v přerovském Hotelu Jana.

„Moderování bude mít opět na starosti Petr Salava, v rámci kulturní vložky vystoupí Tomáš Klus a Jitka Zelenková,“ prozradil David Lenz z marketingové agentury TK PLUS, kterého těší předpokládaná vysoká účast oceněných sportovců. Většina by si pro cenu měla osobně přijít.

„Pokud se nestane něco nepředvídatelného, tak z těch stěžejních jmen a kategorií by tam většina měla být,“ upozornil Lenz.

„Co dělá anketu anketou, je přítomnost sportovce na vyhlášení. Je to určitě něco jiného, než když cenu přebírá někdo z rodinných příslušníků,“ doplnil Lenz.

V loňském roce získal cenu pro nejlepšího seniora již pětinásobný vítěz hlavní kategorie tenista Tomáš Berdych.

Letos patří mezi žhavé kandidátky na vítězství zástupkyně stejného sportovního odvětví Petra Kvitová, která ovládla anketu Sportovec České republiky.

„Já ale výsledky neznám. Agentura TK PLUS všechno dokonale tají,“ prohlásil s úsměvem Rašťák.

Mezi další vyhlašované kategorie patří nejlepší seniorské družstvo, nejlepší junior, juniorské družstvo a oceněni budou i nejlepší trenér a handicapovaný sportovec a sportovkyně.

I na letošním ročníku bude předána čestná cena a cena Olomouckého kraje.

„Mohu prozradit, že pro cenu Olomouckého kraje si dojde osobnost z fotbalových kruhů, co se týká čestné ceny, jsem na vážkách,“ dodal Lenz.

Nominace hlavní kategorie:

Tomáš Berdych (tenis, Prostějov)
Ondřej Blaťák (motorismus, Přerov)
Blanka Bořutová (moderní gymnastika, Přerov)
Jiří Březina (atletika, Přerov)
Ivana Dvořáková (koloběh, Lipník nad Bečvou)
Luděk Coufal (dálkové plavání, Prostějov)
Michaela Fasnerová (rychlostní kanoistika, Olomouc)
Pavel Hennrich (kickbox, Olomouc)
Jana Horáková (cyklistika, Prostějov)
Jaroslav Hýzl (triatlon, Přerov)
Petra Kamínková (atletika, Olomouc)
Sandra Kazíková (plavání, Přerov)
Petr Krejčiřík (bezmotorové létání, Hranice)
Leona Kubíková (judo, Olomouc)
Radim Kučera (fotbal, Olomouc)
Petra Kvitová (tenis, Prostějov)
Vít Nosálek (motorismus, Zábřeh)
Jan Páleníček (kulturistika a fitness, Přerov)
Adam Procházka (biketrial, Přerov)
Pavel Procházka (biketrial, Přerov)
Barbora Raníková (házená, Olomouc)
Lukáš Rosol (tenis, Přerov)
Michaela Sedláčková (kuželky, Přerov)
Martin Sitta (kuželky, Zábřeh)
Tomáš Slovák (kanoistika, Olomouc)
Marek Směšný (jachting, Prostějov)
Marian Straško (minigolf, Olomouc)
Zuzana Svozilová (sportovní potápění, Olomouc)
Ondřej Šlechta (plavání, Přerov), Milan Štencl (zimní a dálkové plavání, Zábřeh)
Petr Švorčík (zimní a dálkové plavání, Zábřeh)
Jiří Tkadlčík (silový trojboj, Přerov)
Pavlína Žižková (veslování, Olomouc)
Hana Wiedermannová (kuželky, Zábřeh).