I v letošním roce mělo přerovské veslování v juniorské reprezentaci zastoupení, a to v osobě Alexandry Vařekové. Ta se rozhodla po různých komplikacích v jarní přípravě, že pro letošní rok zůstane v lodi osamocena a závodí na skifu.

Po získání českého národního titulu a obsazení deváté příčky při mistrovství Evropy juniorů byly ambice této závodnice pro mistrovství světa vysoké a pomýšlela na umístění ve finále A mezi šesti nejlepšími závodnicemi. Závodní pole obsazené 27 skifařkami však přineslo velmi silnou konkurenci, když i závodnice z méně veslařsky vyspělých zemích prokázaly velmi dobrou sportovní úroveň.

Naše závodnice předvedla v jednotlivých jízdách nevyrovnané výkony. Skvěle zvládla čtvrtfinále, ale následné semifinále ji po slabším výkonu poslalo místo do bojů o medaile pouze do finále B.

V souboji ve finále B o celkové 7 až 12 pořadí se první polovina tohoto závodu vyvíjela z pohledu přerovské závodnice velmi dobře. V půlce závodní dvoukilometrové dráhy byla Alexandra druhá. Závěrečný nástup vyšel o trochu lépe soupeřkám, ale i tak celkové jedenácté místo mezi skifařkami při mistrovství světa juniorů je dalším výborným výsledkem a zápisem do historie přerovského veslování.

Další aktivní účastnicí mistrovství světa juniorů ve veslování byla přerovská odchovankyně Pavlína Zapletalová (aktuálně závodí za veslařský klub Slavia Praha). Tato závodnice byla členkou párové čtyřky, která obsadila celkovou devátou příčku.

Třetím Přerovanem, který měl letos možnost reprezentovat svou zemi, byl Tomáš Vondrák, který se při studiu v Praze připravuje v klubu Dukla Praha. Byl členem reprezentační osmiveslice mužů při mistrovství světa do 23 let. Posádka naší osmiveslice se umístila na sedmém místě.

Výsledky starších kolegů jsou pečlivě sledovány i mladými přerovskými veslaři, kteří by rádi v budoucnu také dosáhli na reprezentaci. Mladí veslaři mají čerstvě za sebou úspěšné sportovní soustředění, které se letos konalo v Hodoníně, a očekávají, že jim náročná sportovní příprava přinese další medaile z podzimních regat. 

Autor: René Vondrák