Vzpomínkovou akci doplnila také výstava stěžejních trofejí klubu i pamětních fotografií. Akce se odehrály v nové hale, která se zdejšímu klubu podařila po dlouholetých plánech otevřít v září 2020.

„Naším cílem bylo během oslav vzpomenout na Národní házenou, se kterou klub začínal. Připomenout jsme chtěli i to, že jsme hráli první ligu mužů i žen, proto se v programu zápasů objevila i stará garda z těchto prvoligových družstev. V programu nechyběla i stará garda v handballu, poslední dva finální zápasy představily současné dospělé kategorie žen a mužů, které nyní hrají za klub druhou ligu. Začali jsme tak od historie a skončili v současnosti,“ uvedl místopředseda SK Žeravice Tomáš Zaoral.

Klub si své výročí připomněl i výstavou velkoformátových fotografií i přehlídkou nejvýznamnějších trofejí, které ve sportovním klání získal. „Návštěvníci akce si mohli prohlédnout i zakládací listinu z roku 1943, kterou tehdy podepsala jako povolení německá státní policie,“ doplnil Tomáš Zaoral.

Historii a vývoj klubu ale i samotné házené připomínala divákům během vzpomínkové akce i hudební kulisa – první zápasy národní házené tak doprovázela dechovka, jak to tehdy bývalo zvykem, současné zápasy už měly podkres moderní hudby i odlišný komentář. Součástí oslav byly také doprovodné soutěže pro děti a večerní posezení.

Z historie národní házené v Žeravicích
Když jste za hvězdu v národní házené. Žeravice těžily z kamarádství

Česká házená se v Žeravicích začala hrát již v době okupace a v podstatě volně navázala na předchozí sportovní aktivity Tělovýchovné organizace v Žeravicích. Klub zaměřený na českou házenou pod názvem Union Žeravice začal oficiálně působit na jaře roku 1943 – jeho historii dokládají i prameny, jedním z nich je Výměr protektorátního Zemského prezidenta ze dne 6. dubna 1943, druhým písemným dokladem je zmínka o jeho založení v Obecní kronice Žeravic.

Název klubu v dalších letech procházel proměnou a znovu spadal pod tělovýchovné jednoty. V letech 1994 až 2008 již pod hlavičkou Sportovního klubu Žeravice pokračovala na zdejším hřišti éra národní házené, ve které v letech 1943 až 2008 získal klub titul třináctinásobného mistra ČR v kategorii mužů a osminásobného v mládežnických kategoriích.

Milníkem pro klub byla v jeho historii poté mimořádná valná hromada 6. června 2008, kde byl zcela jednoznačně odsouhlasen záměr změny sportu z národní házené na handball. Klub byl následně zaregistrován u Českého svazu házené a zapojil se do mistrovského ročníku 2008/2009. Od této sezóny ušel další dlouhou cestu, během které se podařilo výrazně zvýšit jeho kredit a povědomí v celé České republice. Aktuálně má klub téměř 300 členů.

Autorka: Alena Horáková, ČTK