Veleúspěšný strongman se přestěhoval z Prahy zpět domů, jako první tak dokázal triumfovat jak mezi sportovci působícími mimo rodné město, tak jako čistě přerovský sportovec.

Cenu za světového rekordmana v mrtvém tahu váhové kategorie do 105 kilogramů na pódiu převzal jeho otec, Jirka Tkadlčík však Přerovany v sále pozdravil alespoň prostřednictvím videa ze Singapuru, kde absolvuje další exotické závody, na nichž ještě vylepšil svůj světový rekord v mrtvém tahu na 385 kilogramů.

„Zdravím vás do Přerova. Bohužel se nemůžu zúčastnit předávání, protože tady mám závodní povinnosti, ale chtěl bych všem moc poděkovat za první místo,“ vzkázal Tkadlčík, kterého hlasovací komise upřednostnila před třetím kulturistou loňského mistrovství světa Janem Páleníčkem a tenistkou TK Precheza Pernillou Mendesovou, ta zase v roce 2017 oslavila „zlatý hattrick,“ když se potřetí v řadě stala halovou mistryní republiky.


Dominance silových sportů platila i v divácké kategorii. Sportovní hvězdou Deníku byl na základně hlasování čtenářů zvolen trenér nejen úspěšných závodníků Fitness Ave Tomáš Antl. Těsně předběhl mažoretky Fantasy Přerov.

„Je to pro mě obrovské překvapení. Děkuji za hlasy. Takový úspěch jsem nečekal, jsem za to rád. Kampaň jsem nedělal žádnou, ale vím, že mě podpořila rodina,“ usmíval se vítěz.

Cenu pro Krajánka, tedy sportovce, který působí mimo přerovské oddíly a sbírá úspěchy většinou v rámci celé republiky či světa, podruhé získal hokejista Martin Zaťovič. Brněnské Kometě totiž vydatně pomohl k mistrovskému titulu po 51 letech. Plaketu převzala Zaťovičova sestra Lucie.

Nebylo velkým překvapením, že mezi dospělými kolektivy dominovali vodní pólisté. KVP Přerov vloni slavil titul mistra republiky po dlouhých čtrnácti letech. Jiří a Radek Otáhalovi navíc převzali cenu pro trenéra roku. Pouze druhá příčka tak opět zbyla na hokejové Zubry, třetí skončila seniorská posádka dračích lodí Dragon Force, která uspěla na mistrovství světa.

Mezi talentovanou mládeží se v roce 2017 dařilo hlavně veslařce Valentýně Kolářové. Ta byla veslovodkou zlaté osmy na juniorském mistrovství světa v Litvě. Mladým kolektivem roku se stali junioři Dragon Force. Také oni si přivezli titul mistrů světa.

Velmi nabitá byla letos také kategorie veteránských sportovců. Prvenství nakonec urval železný muž Jaroslav Hýzl. Ten pokořil už pošesté slavného Ironmana na Havaji a připsal si řadu dalších velkých úspěchů.

Večer si užil i trenér Djokoviće

Hvězdou večera však byl tentokrát někdo jiný. Dvojnásobný vítěz Davis Cupu a jeden z nejúspěšnějších tenistů české historie Radek Štěpánek si v Městském domě převzal cenu pro osobnost roku.

Štěpánek v Přerově strávil polovinu dětství. Vloni byl nucen ze zdravotních důvodů ukončit bohatou hráčskou kariéru a začal se věnovat koučování bývalé světové jedničky Novaka Djokoviče.

ROZHOVOR S RADKEM ŠTĚPÁNKEM NAJDETE V PÁTEČNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ PŘEROVSKÉHO A HRANICKÉHO DENÍKU

Tři další osobnosti byly během večera uvedeny také do Síně slávy přerovského sportu.

Stále aktivní pětasedmdesátiletý lukostřelec Jan Bartošek, tenisová legenda Petr Huťka starší a v loňském roce náhle zesnulá opora nohejbalistů Spartaku Tomáš Miklík.

Osmý ročník galavečeru v sálu Městského domu zpestřilo vystoupení úspěšných mažoretek Fantasy, zpěvačka Brigita, artista Wolf či nejrychlejší žonglér světa Rudolf Janeček. Programem provázel Radek Šilhan.

Kompletní výsledky ankety:

Jednotlivci – dospělí:

1. Jiří Tkadlčík – Přerovský silák se v loňském roce přestěhoval z Prahy domů. A jeho úspěchy? Druhé místo na Arnold Classic v USA, druhé místo na Arnold Classic v Austrálii, mistr Evropy, zlato a světový rekord na mistrovství světa v mrtvém tahu strongmanů (výkonem 382 kg), bronz na mistrovství světa strongmanů družstev, deváté místo na nejprestižnějších závodech World‘s Strongest Man v USA. To vše v kategorii do 105 kilogramů.
2. Jan Páleníček – Na mistrovství světa v kulturistice vybojoval bronz v kategorii Games klasické kulturistice mužů nad 175 centimetrů v nejprestižnější federaci IFBB.
3. Pernilla Mendesová – Tenistka Přerova završila zlatý hattrick, když potřetí v řadě ovládla halové mistrovství republiky.

Kolektivy – dospělí:

1. KVP Přerov – Po dlouhých čtrnácti letech vybojovali vytoužený titul mistrů republiky. Třešničkou na dortu byl fakt, že hned čtyři zkušení hráči byli také u historického titulu z roku 2003, stejně jako trenér Jiří Otáhal.
2. HC Zubr Přerov – A-tým přerovských Zubrů ve druhé sezoně po postupu do první ligy postoupil ze základní části do předkola play-off, kde si poradil s největším rivalem z Prostějova a po roce si tak zahrál čtvrtfinále s Motorem České Budějovice.
3. Dragon Force Přerov Seniors (dračí lodě) – Potřetí v řadě se kvalifikovali na MS dračích lodí, odkud přivezli dvě zlaté, jednu stříbrnou a čtyři bronzové medaile.

Jednotlivci – mládež:

1. Valentýna Kolářová – Závodnice Veslařského klubu Přerov má za sebou rok snů. Byla veslovodkou zlaté osmy na mistrovství světa juniorů v Litvě. Na mistrovství Evropy si s reprezentační osmou dojela pro stříbro. Zlato s osmou má i z mistrovství republiky.
2. Gabriela Hermély – Dvojnásobná mistryně republiky na krátkých tratích z Račic. K tomu přidala ještě dvě stříbrné a dvě bronzové medaile.
3. Adéla Zapletalová – Mladší žákyně si doplavala pro čtyři zlata, stříbro a dva bronzy na mistrovství republiky. Druhá skončila i na MČR v dálkovém ploutvovém plavání a v Českém poháru v dálkovém ploutvovém plavání. Je držitelkou dvou českých rekordů v kategorii mladších žákyň.

Kolektivy – mládež:

1. Dragon Force Přerov – juniors – Potřetí v řadě se nominovali na MS dračích lodí, kde vybojovali titul mistrů světa a další čtyři stříbrné medaile.
2. Fantasy Přerov – Získaly dva tituly mistryň Evropy a potvrdily pozici nejlepšího souboru v České republice. Nominovaly se na letošní mistrovství světa v Jihoafrické republice.
3. HC Zubr Přerov, starší žáci – Vyhráli Žákovskou ligu a zúčastnili se mistrovství České republiky v Hradci Králové, kde v obrovsky silné konkurenci získali po dvanácti letech bronzové medaile.

Krajánek roku:

1. Martin Zaťovič – Po nepříjemném zranění patřil mezi důležité články v cestě brněnské Komety za vysněným extraligovým titulem po 51 letech. Patří mezi nejproduktivnější hráče extraligy a stále je členem širšího reprezentačního výběru.
2. Filip Novák
3. Jakub Janouch

Kategorie Masters (veteráni):

1. Jaroslav Hýzl – Pošesté se zúčastnil a úspěšně absolvoval slavného Ironmana na Havaji, čímž se stal jedním ze tří Čechů, kteří tento závod dokončili více než pětkrát. Ve své kategorii mužů 45 – 49 let se stal mistrem republiky v dlouhém triatlonu, vítězem Českého poháru v dlouhém triatlonu, závodů v polovičním ironmanu Czechman, Pálava Race a Triprag Challenge. Na ME v polovičním ironmanu skončil osmý, na stejně dlouhých závodech v Zell am See a Pule bral čtvrté a osmé místo. Na Ironmanovi v JAR skončil desátý.
2. Pavel Hanák
3. Libor Šulák

Trenér roku:

1. Jiří a Radek Otáhalovi – Společně dovedli tým KVP Přerov k vytouženému titulu mistrů republiky po 14 letech. Jiří vydatně pomohl i jako velezkušený hráč mistrovského celku.
2. Petr Dočkal
3. Pavel Vychodil

Osobnost roku

Radek Štěpánek – Jeden z nejúspěšnějších českých tenistů novodobé historie v listopadu ukončil bohatou hráčskou kariéru dva týdny před svými 39. narozeninami. Dvojnásobný vítěz Davis Cupu, bronzový olympijský medailista ze smíšené čtyřhry, vítěz dvou grandslamových deblů a hlavně neuvěřitelný srdcař a bojovník strávil v Přerově polovinu dětství. „Na Přerov mám jen ty nejlepší vzpomínky, od desíti do osmnácti jsem tady vyrůstal,“ zmínil v rozhovoru pro Deník. Po ukončení hráčské kariéry se stal jedním z koučů bývalé světové jedničky Novaka Djokoviče.

Sportovní hvězda Deníku

Tomáš Antl – Trenér Fitness AVE Přerov se podílel na úspěších kulturistů Daniela Konečného a Davida Brázdila, kteří zazářili na mistrovství republiky juniorů. Přes velké množství hlasů pro druhé mažoretky Fantasy ovládl čtenářskou anketu. Necelá stovka hlasujících jej zařadila na první místo.

Síň slávy

Jan Bartošek – V loňském roce oslavil 75. narozeniny. Lukostřelbě se věnuje více než 47 let. Za celou dobu absolvoval více než 360 závodů na různých úrovních. Doposud aktivně závodí v oddílu Lukostřelba SK Přerov. Byl nejstarším účastníkem tradičního Zimního poháru města Přerova. Pan Bartošek je nejen aktivním členem, ale donedávna byl i členem výboru oddílu Lukostřelby SK Přerov.

Petr Huťka starší – Prezident TK Precheza Přerov a symbol přerovského tenisu oslavil v minulém roce sedmdesátiny. Do Přerova přišel jako hráč ve svých 26 letech a místnímu oddílu je věrný už 44 let. Hráčskou kariéru ukončil jako dvaatřicetiletý, s trénováním začal už jako závodní hráč. V letech 1979 – 1983 působil jako kapitán národního týmu pro Královský pohár. V něm se vystřídala řada vynikajících hráčů jako Lendl, Složil, Šmíd, či Navrátil. Čtyři roky vedl národní tým na HME mužů, na kterém působili Korda, Šrejber, Nováček, Doseděl, Damm, Rikl, Vašek nebo Zdražila. V roce 1980 byl členem realizačního týmu vítězného družstva pro Davisův pohár, který tvořili Lendl, Šmíd, Kodeš a Složil. V letech 1990 – 1991 řídil tým pro Fed Cup s Novákovou, Zrubákovou a Rejchrtovou. V roce 1992 byl také trenérem týmu pro Galeův pohár a v roce 1998 členem realizačního týmu pro Světový pohár, ve kterém hráli Korda, Doseděl, Vacek a Suk. Trénoval řadu vynikajících hráčů, nejvíce si však cení pěti let spolupráce se Slávou Dosedělem. Byl u jeho třech vítězstvích na turnajích ATP, zápasů Davis Cupu i Světového poháru. Šest let s malou přestávkou pracoval v Rakousku ve funkci sportovního ředitele Rakouského tenisového svazu a byl šéftrenérem největšího tenisového klubu v Rakousku TC Post Vídeň. Prezidentem TK Precheza Přerov se stal v roce 1997 a tuto funkci vykonává dodnes.

Tomáš Miklík (in memoriam) – Jeden z tradičních přerovských sportů nohejbal utrpěl v pátek 9. června obrovskou ztrátu. Ve věku 32 let nás náhle navždy opustila opora družstva Přerova již od žákovských kategorií – Tomáš Miklík. V letech 1998 a 1999 získal titul mistra republiky v družstvech a v roce 1999 titul mistra republiky v trojicích. Nejúspěšnější období prožil v dorosteneckých letech, v roce 2002 totiž získal další mistrovský titul v družstvech a přidal stříbrnou medaili z mistrovství světa v Maďarsku. V mužské kategorii se blýskl v roce 2015 bronzem z mistrovství republiky ve dvojicích.