I přesto, že házenkáři Sokola HC Přerov obsadili v uplynulé sezoně v první lize až čtvrtou příčku, budou v soutěžním ročníku 2009/2010 účastníky Zubr extraligy.

Tohoto historického milníku dosáhli právě v roce, kdy se v Přerově slaví devadesáté výročí házené.

V okrese se tak stali druhým celkem, jež bude hrát nejvyšší soutěž. Tím prvním je už dlouholetý účastník TJ Cement Hranice. Vše začalo tím, že se do nejvyšší české soutěže nepřihlásily Hustopeče a extraligu by tak hrálo pouze jedenáct celků.

„Ze začátku jsme tomu nevěnovali příliš pozornost. Problém byl především v tom, že hala v Předmostí není ideální pro extraligu. Poté se však ozvala TJ Spartak Přerov, že by nám půjčovala svou tenisovou halu,“ řekl Richard Buček, předseda Sokola HC Přerov a zároveň trenér prvního týmu, který na tomto základě oslovil svaz české házené.

„Poslali jsme žádost o extraligu. Ta se nejdříve projednávala na valné hromadě klubů extraligy. Většina byla pro, a to byl první krok. Druhým krokem bylo zasedání výkonného výboru svazu házené. Na něm jsme museli dokázat, že máme důstojný kádr, dostatek financí a slušnou halu,“ nastínil Buček důležité dva body.

V pátek 26. července se definitivně rozhodlo o tom, že dvanáctým účastníkem Zubr extraligy bude Sokol HC Přerov. „Hned od sobotního rána poté začala spousta jednání, shánění a podepisování,“ pokračoval předseda.

Z přerovských hal se může hrát extraliga pouze v jedné, a to v tenisové, s jejímž majitelem, Tělovýchovnou jednotou Spartak Přerov, jsou už házenkáři domluveni.

Potvrdil to též Oleg Plšek, předseda TJ Spartak Přerov: "S házenkáři jsme už domluveni. Musíme ještě vyzkoušet nový náhradní povrch a poté sestavit časový plán, jelikož máme zájem, aby se u nás hrála házená, závodně i rekreačně tenis, florbal, v případě potřeby nohejbal a v neposlední řadě aby halu využívaly též moderní gymnastky.“

Aby přerovský tým nehrál v nejvyšší soutěži pouze »druhé housle«, bude potřeba kádr dostatečně posílit. „Téměř stoprocentní už je příchod našeho odchovance Martina Kavky z Karviné. Dále usilujeme o návrat Tomáše Perničky a Kamila Zemánka z Hustopečí. V jednání jsou i další zkušení hráči s extraligovými zkušenostmi,“ prozradil přerovský boss. S postupem do extraligy se pochopitelně navýší i rozpočet klubu.

Bude však na to přerovské vedení připravené? „Rozpočet se v každém případě navýší, ale nebude to zase tak dramatické. Máme rozjednané nějaké sponzory, tak snad vše dotáhneme k oboustranné spokojenosti,“ doufá Richard Buček, který vidí nejvyšší soutěž jako obrovskou možnost propagovat házenou.

Příprava už extraligových házenkářů Sokola HC Přerov začíná od pátku 24. července. Sezona se poté rozeběhne o prvním zářijovém víkendu.