Lukáš Rosol porazil dvojnásobného šampiona Wimbledonu Rafaela Nadala v pětisetovém dramatu a na vždy se zapsal do pamětní knihy nejslavnějšího tenisového turnaje planety.

Rodák z Brna reprezentující TK Precolor Přerov mohl jít do zápasu druhého kola travnatého grandslamu s čistou hlavou.

Při své premiérové účasti v hlavní soutěži Wimbledonu splnil svůj cíl, když zdolal Chorvata Ivana Dodiga. Proti světové dvojce že Španělska se šestadvacetiletému hráči reálné naděje byť na zisk jediného setu nedávaly.

„Šance jsou, je to jenom člověk a na trávě to je pro mě nejotevřenější. Na antuce by to bylo horší, tam nevím, kolik bych udělal gamů, ale na trávě to je otevřené," prohlásil Rosol před zápasem.

Na hlavní wimbledonský dvorec však nastoupil ve velkém stylu a od začátku se mohl spolehnout na svůj dělový servis. V první sadě Rosol nevyužil tři setboly a ve zkrácené hře prohrál 9:11. Další dva sety šly však k údivu všech na konto českého hráče, který v obou případech zvítězil 6:4.

Nadal byl vyveden z koncepce, což potvrdil v průběhu třetí sady, kdy při výměně stran do Rosola mírně strčil. „Pouštěl mě, ale pak zrychlil. Uhýbal jsem, ale trefil mě. Překvapilo mě, že to udělal ve Wimbledonu, ale jenom jsem se tomu zasmál," komentoval Rosol drobný incident, na který však v podání Nadala nejsou diváci zvyklí.

„Čekal jsem, že něco přijde, že se mě pokusí rozhodit, ale tohle ne. To bylo trošku dětinské, ale stalo se. Pak se mi na lavičce třikrát omlouval a já řekl, že dobrý," prozradil Rosol, který má na pravém rameni má vytetovanou hlavu hada a na levém lýtku obrazec znázorňující maorský tanec haka.

Čtvrtý set antukový král z Mallorky ukořistil v poměru 6:2 a nevídanou bitvu tak musela rozhodovat až pátá sada. Ta se hrála až po čtyřicetiminutové pauze pod zataženou střechou wimbledonského centrkurtu.

„O pauze jsem si dal sprchu, byl v péči fyzioterapeuta a vrátil se v pohodě," prozradil Rosol, kterému přestávka evidentně sedla víc než Nadalovi.

Český tenista hned v úvodu rozhodující sady sebral Nadalovi servis a po zbytek utkání si na podání počínal jako Pete Sampras v nejlepších letech. Rosol zakončil zápas esem a za bouřlivých ovací mohl slavit životní úspěch.

„Nejsem jenom překvapený, je to jako zázrak. Je mi Rafy líto, ale hrál jsem neuvěřitelně," soukal ze sebe Rosol, který později uvedl, že za současnou formu vděčí svému kouči, přerovskému rodákovi Slávovi Dosedělovi, ke kterému se před časem znovu vrátil.

„Trénujeme hodně, posouváme můj tenis o úroveň dál. Sláva mi ale hlavně spravil hlavu," přiznal Rosol, bývalý manžel atletky Denisy Rosolové, která v těchto dnech bojuje o evropské zlato na čtyřstovce překážek.

Hráč, kterého computer ATP registruje na 100. pozici, porazil tenistu, jenž je v šestadvaceti letech již nesmrtelný. „Nadal nebyl v tomhle zápase tak dobrý. Umístění Rosola ve světovém žebříčku na sté pozici je ale vtip," glosoval David Mercer z BBC.

I samotný Rosol našel rovněž jedno zajímavé přirovnání.

„Je to jako kdyby české fotbalové béčko porazilo Real Madrid," smál se několik desítek minut po zápase.

„Dám si panáka, ale stejně čtyři hodiny nezaberu," měl jasno Rosol.

Jeho wimbledonská mise ale zdaleka nekončí. Již v pátek jej čeká zápas druhého kola čtyřhry, kterou hraje s parťákem Michailem Kukuškinem a o den později očekávaný zápas třetího kola dvouhry proti Němci Philippu Kohlschreiberovi.

Potkají se tak dva čerství přemožitelé Nadala. Němec totiž Španěla zdolal před dvěma týdny na turnaji v Halle.

Vydrží Rosolovi forma?

„Výhru nad Nadalem budu to mít pořád v sobě, a když takhle budu hrát jen z osmdesáti procent, tak to bude dobré a jsem schopen Kohlschreibera porazit," dodal hrdina čtvrteční wimbledonské noci.