Při vaší loňské premiéře v extralize jste skončili devátí a nyní také. Kdyby vám někdo před sezonou pověděl, že tento post obhájíte, bral byste to, nebo jste pomýšleli ještě výš?

Zřejmě bych to bral, protože se říká, že druhá sezona je vždy nejtěžší. Navíc jsme dost obměnili družstvo. Takže kdyby mi někdo před sezonou řekl, že budeme devátí, což znamená udržení se a minimálně obhájení pozic z loňska, tak bych byl pro.

Loni tým hodně táhli brankář Jiří Bavlnka a na spojkách hrající Tomáš Bechný, nejlepší střelec extraligy, a Jan Hubáček. Jak se tým srovnal s jejich odchody?

Věděli jsme, že odchází Bechný, nejlepší střelec extraligy. Na odchodu byl i Hubáček, který se postupem času v našem týmu rozehrál ke slušným výkonům.

Když gólman Bavlnka přišel, prokázal své kvality a dovedl tým k zisku několika bodů. Byl si jistý, měl fantastickou sezonu a svými výkony táhl celý mančaft.

Když tito tři z Přerova odešli, věděli jsme, že to nebude nic jednoduchého. S tímto problémem se ale budeme muset vypořádávat zřejmě každý rok, protože ti nejlepší budou odcházet do větších a bohatších klubů.

Myslím si, že jsme je ale dokázali nahradit. Někdy lépe, někdy hůře, vycházelo to z jednotlivých zápasů.

Martin Kavka vcelku bezproblémově převzal roli hlavního střelce družstva. Velice dobře mu sekundovali Robert Plšek a Tomáš Pernička. A další branky se rozložily na ostatní hráče. Obrana zůstala téměř na stejné kvalitativní úrovni.

Hlavním stavebním kamenem v loňské nástavbové části byl gólman Bavlnka. Ten ovšem po sezoně odešel do Plzně. Vy jste naopak angažovali Petra Štolcara z Frýdku-Místku. Ukázal se jako adekvátní náhrada?

Bavlnka měl loni fantastickou sezonu, strašně moc toho pochytal. Jak ale přestoupil do kvalitnějšího družstva, tak moc nevynikal, protože podával „jen“ standardní výkony. Jednou se mu zápas povedl, podruhé méně. A to samé byli i naši brankáři. Občas zachytali velmi dobře a dokázali družstvo podržet, a občas se jim nedařilo.

U gólmanů to je složitější. Když nezachytá, jak by tým potřeboval, je to vidět víc než neproměněné střely v útoku.

Štolcar je starší a zkušenější brankář a už delší dobu jsme s ním koketovali o jeho přestupu do Přerova. Prošel Hranicemi, Frýdkem-Místkem, Bystřicí pod Hostýnem, Hustopečemi, zkušenosti s nejvyšší soutěží má tedy bohaté.

Strašně chtěl ukázat nám všem a divákům, že je kvalitní gólman a že to umí. Z přemíry snahy nepodával ze začátku sezony vždy optimální výkony. Sám s tím těžce bojoval. Na jaře se mu ale začalo dařit lépe, bylo vidět, že je klidnější. Začal předvádět, co v něm je, co umí, a družstvu určitě pomohl.

Post dvojky v našem týmu patří Michalu Kosatíkovi, který svou úlohu zvládl dobře. Splnil, co jsme od něj očekávali. Podával výkony, za které se nemusel stydět, a dobře kryl záda Štolcarovi.

Když to shrnu, tak si myslím, že se Bavlnku podařilo nahradit adekvátně.

V Plzni toho ale moc neodchytal. Dokonce se spekulovalo o jeho návratu zpět do Přerova. Co je na tom pravdy?

Poté, co skončil v Plzni, tak nás kontaktoval, jestli bychom o něj neměli zájem. Uvažovali jsme o vyztužení tohoto postu, protože Petr Štolcar je občas vázán pracovními cestami do zahraničí a Michal Kosatík v tu dobu měnil zaměstnání a byl více zaneprázdněn.

Kdyby nám tedy, nedej bože, vypadli ze hry oba brankáři, musel by nastoupit někdo z béčka, bez extraligových zkušeností. I proto jsme Bavlnkovi řekli ano. Jenže se ukázalo, že má nějaké zdravotní problémy, které už si s sebou táhne delší dobu, takže z toho sešlo.

Sezonu začal na přerovské lavičce trenér Miroslav Frank, v polovině soutěžního ročníku jej ale vystřídal Alois Jurík, který přišel z prvoligového Kostelce na Hané. Proč se tak stalo?

Především jsme hledali nový impulz pro družstvo. Trenér Frank do týmu přinesl nové věci. Něco se zlepšilo na začátku sezony, popotáhl družstvo o kousek výš. Nicméně poté se přestalo družstvu dařit. Přišel útlum a kvalita předváděné hry klesala. V tomto okamžiku jsou pouze dvě možnosti: buďto vyměnit hráče, nebo trenéra. Rozhodli jsme se pro tu jednodušší variantu, a to změnu trenéra. Jak už jsem ale pověděl, bylo to spíše hledání impulzu pro družstvo, než nespokojenost s trenérem.

Miroslav Frank v klubu zůstal. Na jaké pozici?

Plní teď úlohu sekretáře klubu. Pomáhal zajišťovat přípravy na utkání a denní chod klubu. Vypomáhá ještě u žákovského družstva. Je pravda, že má bohaté trenérské zkušenosti, a hlavně není z Přerova, tudíž má jiné trenérské návyky a praktiky, což potřebujeme, aby to tady trošku oživil. Od příští sezony chceme, aby plnil roli šéftrenéra celého oddílu, což znamená, že by to měl řídit metodicky a vypomáhat trenérům od áčka až po žáky.

V průběhu sezony se vrátil zpět do Zubří Martin Vyjídák. I proto jste do nástavby doplnili post spojky o Michala Hradila?

Martinovi nevyšlo po sezoně angažmá v zahraničí, v jeho domovském klubu v Zubří měli přetlak hráčů na jeho postu, tak jsme se s ním dohodli na dalším působení v Přerově.

Problém nastal, když se v Zubří zranila hromada hráčů a poprosilo nás, zda bychom s Martinem nemohli ukončit smlouvu, že by ho nutně potřebovali. I Martin chtěl strašně moc Zubří pomoci, protože tam vyrůstal.

Se Zubřím máme velice dobrou spolupráci a navíc dopředu už byla udělána taková gentlemanská dohoda, že v případě extrémních problémů jej uvolníme zpět. Navíc v té době se začala rýsovat možnost příchodu Michala Hradila, tak jsme jim Martina uvolnili a přestup Michala dotáhli až do konce.

V nástavbě už nenastupoval Jan Zbránek, ani na lavičce jsem jej neviděl. Kde je mu konec?

Měl nějaké osobní problémy a z tohoto důvodu u nás ukončil činnost. Bohužel nejsme schopni hráčům udělat takové zabezpečení, že v případě, když vzniknou nějaké osobní problémy, aby to nemuseli řešit na úkor házené. Dohodli jsme se tedy, že ukončí činnost v našem klubu a bude se věnovat věcem, kterým potřebuje, a hrát bude jen v Bystřici pod Hostýnem.

Tomáše Bechného, co se týče vstřelených branek, hodně zastoupil Martin Kavka, druhý nejlepší střelec právě skončené sezony. Před jejím startem měl nějaké nabídky, ale nakonec zůstal v Přerově. Podaří se vám jej opět udržet?

To je otázka. S Martinem jsme domluveni, navíc je tedy ještě smluvně vázán. Ve smlouvě má ale klauzuli, že pokud dostane nabídku od některých špičkových klubů u nás nebo ze zahraničí, tak mu umožníme odchod. V případě, že by se něco takového objevilo, tak to budeme muset řešit.

Vždycky budeme klub, jenž může mít jednoho, dva dobré hráče, kteří, když se vypracují kvalitativně na vyšší úroveň, tak budou hledat kvalitnější tým. To je dáno ekonomickou a hráčskou silou. Pokud nebudeme schopni mít takový rozpočet, jako má Karviná, a hrát s kvalitními hráči, tak občas budou chtít odejít někam jinam. Nechceme jim bránit, akceptujeme to. Pokud hráč odvádí to, co chceme, a má možnost růst někde jinde, tak mu nechceme bránit.

Kavka je hráč, který má před sebou velkou budoucnost, takže pokud nějaká lukrativní a zajímavá nabídka pro něj přijde, tak se s tím budeme muset vyrovnat a uvolnit jej.

Už máte jasné, jak bude vypadat tým v příští sezoně? Jestli někdo přijde či odejde?

Zatím jsme to neřešili. Budeme ale vycházet ze základu týmu, který máme dneska. Podle situace, kdo odejde, jej budeme jen doplňovat a upravovat.

Přihlásilo se nám i několik hráčů z jiných týmů, jak z Česka, tak ze zahraničí, kteří by měli zájem u nás působit. Je to ale všechno o ekonomice.

Na konci června a začátku července bychom měli mít vyřešené podstatné věci, co se týče sestavy. V každém případě potřebujeme kádr rozšířit o jednoho, dva hráče.

Jak bude vypadat příprava na třetí sezonu v extralize a kdy ji začnete?

Poslední oficiální trénink byl v úterý 14. června a od té doby mají chlapci volno. První týden v červenci máme každoroční turnaj ve Slovinsku. Začátek přípravy bude směřován na poslední týden v červenci, zhruba tak těch šest týdnů před startem soutěže. Na schůzi extraligových týmů se jen doladí, jestli sezona začne první nebo až druhý víkend v září.

Chceme, aby s áčkem trénovala i podstatná část B-týmu. Začneme klasicky fyzickou přípravou a pomalu přejdeme do haly, jak se nám to osvědčilo v minulých letech. Budeme jen zdokonalovat určitě věci.

Zubr extraliga se v Přerově hraje už druhým rokem, ale zdá se mi, že návštěvnost jde dolů. Abych řekl pravdu, tak jsem ani nezahlédl moc plakátů, které by poutaly na zápasy… Čím si vysvětlujete tak malou návštěvnost?

Nevím, čím je to dané. Možná tím, že první rok to byla pro diváky novinka, všichni byli zvědaví a chodili se dívat. Teď, ten druhý rok, už to ale asi zřejmě nebrali jako takovou atrakci.

Máte pravdu, že možná to je i horší propagací, protože ne vždy se nám podařilo včas zajistit plakáty. V každém případě to budeme řešit, to znamená, chceme zajistit včasné vylepení plakátů a rozšířit upoutávky v médiích.

Zkoušeli jsme hrát zápasy v různých termínech a více méně jsme si testovali, kdy chodí nejvíce diváků. Nyní si to vyhodnotíme a rozhodneme se, jaký hrací čas budeme využívat v příštím roce.

Loni hrála v Přerově reprezentace část turnaje O pohár ČT. Rýsuje se nějaká akce i do budoucna?

Zatím ne, je to ale dáno i naplněností termínového kalendáře. Tento turnaj byl letos dokonce úplně vynechán. Chceme však navázat spolupráci s reprezentací juniorů a dorostenců a dovézt do Přerova alespoň tato družstva. Uvidíme, co se nám v budoucnu povede.