Japonští představitelé prestižní organizace ASBA jej totiž schválili jakožto svého člena, čímž se tak Garcia stal vůbec prvním českým nositelem honosného titulu Samuraj.

„Není to o mně, byl bych rád, kdyby se zvýšila prestiž bojového umění obecně,“ říká skromně René Garcia, který se na cestu učitele bojového umění samurajů jujutsu vydal už v roce 2001.

Získat titul Samuraje asi není jen tak. Co vše to obnáší?

Jednak je potřeba prokázat odborné znalosti. To znamená mít za sebou ve cvičení nějakou dlouhodobou historii, předvést techniky, odeslat je ke schválení. V neposlední řadě pak mít výsledky jako profesionál – kolik mistrů už jste vyškolil, jak cvičíte, jak je zařízeno vaše prostředí (dódžó na ulici Velká Dlážka, pozn. red.), a tak dále.

Japonským bojovníkem císaře jste se však asi nestal, o co tedy přesně jde?

V dnešní době už samozřejmě samuraje jako takové nepotkáme (úsměv). Ti byli zrušeni. Jde spíše o čestný titul. Mě jmenovala organizace ASBA (Armored Samurai Battle Association, pozn. red.) jako svého člena, s čímž se pojí právě hodnost Samuraj.

Co to pro vás znamená? Vždyť jste se stal prvním Samurajem v české republice, je to tak?

Samozřejmě, že si toho hodně vážím. V České republice jsem první v rámci ASBA a nemám informace, jestli tady jsou někteří z jiných asociací. Co se týče Evropy, vím, že na Balkáně je kolega, který mi tuto hodnost předával, jinak o žádném nevím.

Hodnost jste převzal v rámci letní školy v Srbsku. O co se jednalo a jak vše probíhalo?

Je to mezinárodní akce, které se můžou zúčastnit všichni z naší organizace (AJBA, All Japan Budo Association, pozn. red.) s tím, že cílem je spojovat lidi, vytvářet správnou atmosféru a komunitu. Obnáší to také zkoušky na různé technické stupně – jak kyu, tedy žákovské, tak i dan, tedy mistrovské. Předání proběhlo po závěrečném nástupu, kdy jsem byl vyzván šéfem Mladenem Burazerovičem, abych si toto ocenění převzal.

Co to pro vás znamená? Zvýší se prestiž vašeho přerovského dódžó?

Já bych byl hlavně rád, aby se zvýšila prestiž bojového umění obecně, to není o mně. Byl bych velice rád, kdyby lidé chápali možnosti, které máme a bojové umění dosáhlo své slávy jako kdysi.

Jak je to vlastně s jujutsu v Přerově? Odkdy zde funguje a kolik máte nyní členů?

V Přerově jsme od roku 2000. V těchto prostorech od roku 2016. V současné době je nás tady lehce přes šedesát.

Právě jujutsu je původním japonským uměním boje. Co vlastně ještě znamená?

Znamená v překladu jemné umění. Ono v podání Japonců až tak jemné není. Na druhou stranu jde o komplexní bojové umění bez kompromisů. Z něj pak těží další bojová umění a sporty. V neposlední řadě současná krav maga. Ta je velice oblíbená. My tady máme ještě aikido, to je takový přímý pokračovatel jujutsu. Obsahuje kompletní formu obrany i útoku, dělat jej může opravdu každý člověk.

Co je jujutsu?

Jujutsu (čtěte „džudžucu“) je tradiční forma bojového umění, která má své kořeny v Japonsku, kde se jeho počátek traduje již na 9. století. V překladu znamená jujutsu „jemné umění”. Jujutsu je kompletní systém obrany i útoku, využívající mnoha prvků proti soupeři. Je vhodné pro děti, mládež i dospělé – muže i ženy. Vzhledem k povaze technik je jujutsu nezávodní. Lidé si jujutsu nejčastěji pletou s jiu jitsu, jakožto sebeobranou, která zpravidla obsahuje i závody.