Evropský šampionát je jednorázovým závodem, který se v posledních letech koná jednou za dva roky a na který vás musí nominovat národní federace. Po loňském půstu se letos jelo ve švédském městě Björkvik, což je zhruba 150 kilometrů jižně od Stockholmu. „Z Přerova jsme jeli dva dny autem, dělalo to 1850 kilometrů. Doprovod mi dělal taťka,“ říká Pavel Procházka.

„Odjížděli jsme ve čtvrtek a v pátek večer jsme byli na místě. V sobotu jsem se aklimatizoval, prohlédl si trať a večer bylo oficiální zahájení. Celá neděle pak patřila závodu,“ přiblížil svůj harmonogram.

I když pořadatelé několik týdnů před závodem tvrdili, že bude kolem patnácti stupňů, realita byla naprosto jiná. Teplota se totiž vyhoupla až k tropické třicítce.

V Pavlově kategorii Senior závodilo celkem patnáct biketrialistů. „Ve startovní listině chybělo asi pět jmen, nepřijeli totiž Němci a Španělé,“ upřesňuje.

Trať byla postavena v přírodě, což mu vyhovovalo. „Když jsem si ji v sobotu prošel, tak jsem si říkal, že není lehká, protože v každé sekci jsou zrádná místa, kde může člověk šlápnout nebo i spadnout,“ mínil o trati Procházka.

Na závod si však věřil. „Říkal jsem si, že pokud na této technické trati nezajedu dobře, tak už snad nikdy,“ šrotovalo mu v hlavě před závodem.

Pravda ovšem byla taková, že trať byla lehčí, než on sám předpokládal. „Kdybych zajel kolo za 6 trestných bodů, bylo by to super a pohyboval bych se snad kolem třetího místa,“ myslel si.

Na mistrovství Evropy se jezdí deset sekcí na dvě kola, kdežto domácí šampionát či Evropský pohár skýtá jen osm sekcí na dvě kola. I tento fakt tedy sliboval náročnější závod než obvykle.

Začátek pro Pavla nebyl optimální. „Hned v první sekci jsem nabral tříbodovou ztrátu, což mě trochu rozhodilo a první polovinu úvodního kola jsem byl zbytečně ustrašený,“ přiznává zkušený biketrialista.

V prvním kole obdržel Procházka deset trestných bodů, což jej zařadilo na druhé místo za krajana Martina Kakáče, který měl o dva body méně. Třetí byl domácí závodník Peter Bäckgren s třinácti body. „Cítil jsem, že to musím každopádně zlepšit, protože malých chyb jsem udělal opravdu hodně,“ říká přerovský jezdec.

Ve druhém kole trošku zariskoval a zkusil jet nějaké sekce oproti plánu bez šlápnutí. „Říkal jsem si, že buď vyhraji, nebo to dopadne špatně. Už jsem nechtěl být zase druhý nebo třetí, chtěl jsem konečně vyhrát,“ prozradil svou filozofii.

A dopadlo to skvěle. Ve druhém kole si musel jen dvakrát šlápnout, na jeho konto přibyly tedy pouze dva body a s přehledem tak porazil všechny své konkurenty. Na druhého Švéda Bäckgren měl k dobru 6 bodů a na třetího Kakáče, kterému se druhé kolo totálně nevyvedlo, dokonce 14 bodů. „Rozhodly zkušenosti a v závěru zřejmě i fyzička,“ dodal závěrem novopečený mistr Evropy Pavel Procházka z Přerova.