Trať je volena tak, aby umožnila vyzkoušet síly široké skupině cyklistů, mnohdy i celým rodinám, jedincům všech věkových skupin obojího pohlaví a na jakémkoliv kole.

Nejvíce přihlášek pořadatelé registrují na královské, nejdelší nově postavené silniční trati na 220 kilometrů s převýšením 3450 metrů, která je zařazena do celostátní soutěže pěti největších maratonů v České a Slovenské republice. Přihlášení jsou kromě českých cyklistů i zahraniční jezdci ze Slovenska, Polska, Německa a Rakouska. Na startovní listině je i jméno žhavého favorita a loňského vítěze Jiřího Ježka, paralympijského vítěze z Athén a Pekingu, mistra světa, Evropy a držitele mnoha prestižních titulů. Bude jistě velmi zajímavé sledovat souboj jednoho z nejlepších světových handicapovaných cyklistů s mezinárodním pelotonem na pěti náročných horských prémiích na královské trati.

Stále populárnější je Mamut Bike. Letos se pojede už podeváté. Na výběr jsou dvě tratě – maraton horských kol na 55 km a fitness trať na 30 kilometrům, která je určena jezdcům na méně náročné trati, kteří si chtějí užít maratonské atmosféry. Tady najdou své místo nejen jezdci s ambicemi, ale i pohodoví bikeři.

Cyklisté se mohou těšit na průjezd Předmostím – Skalka a okolím zatopeného výkleckého lomu. Dále se účastníci dočkají řady zcela nových technických pasáží po celé trati.

Mimo oficiálních tras pro dospělé je opět připraven závod pro děti se startem od 9.30, kdy odstartuje kategorie odrážedel až po čtrnáctileté v uzavřeném areálu výstaviště. Bližší informace k celé akci najdete na www.miko-cycles.cz.

Po závodě od 18 hodin bude tentokrát na náměstí TGM probíhat doprovodný program.

„V neposlední řadě je nutné podotknout, že se nejedná pouze o cyklomaraton Mamut. Při tomto podniku vznikl i Nadační fond Mamut, který za svého působení podal například pomocnou ruku devatenáctiletému Honzovi Buluškovi z Ostravy, který přišel o obě nohy při železničním neštěstí u Studénky. Dnes nejenže chodí, ale díky naší pomoci opět jezdí na kole," pověděl Miroslav Kolář, hlavní pořadatel závodu.

Na druhý den se uskuteční první ročník nadačního běhu Mamut Přerovem s plánovaným startem v 9.30 hodin z náměstí TGM v Přerově, kde bude také cíl. Startovné se neplatí, závod je opravdu pro každého. Připraveno je osm tratí od 360 metrů pro nejmladší až po 4 km pro ženy a 6 km pro muže. (miko)