Letošní šampionát se uskutečnil v Macau, ale takové medailové žně jako před dvěma lety, kdy vybojovali dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili, se tentokrát nekonaly. Z nejlidnatějšího státu světa přivezli jednu placku, a to stříbrnou z dvoukilometro­vé tratě.

Tvrdá příprava

Na vrchol sezony se přerovští dragoni připravovali více než půl roku.

„Od prosince jsme začali s přípravou, která byla z počátku zaměřena na posilování a běh. A když nebyla zamrzlá Bečva, tak jsme šli i na vodu,“ líčí tvrdou přípravu Petr Gajdušek, jeden z členů posádky.

„V Přerově jsou ale na Bečvě velice špatné podmínky k trénování kvůli nízké hladině vody, tak jsme byli nuceni dělat víkendová soustředění, nejčastěji v Ostrožské Nové Vsi, kde jsme trénovali trojfázově, a to v sobotu i v neděli.

Přerovští po zkušenostech z Malajsie zvolili i v Macau stejně kvalitní způsob ubytování, a to v hotelu Holliday Inn, kde měli kvalitní stravu a možnost zregenerovat své síly v bazénu či whirlpoolce.

Moravian Dragons se stříbrnou medailí ze závodu na 2000 metrů. Foto: Daniel Mazáč

Číňané podváděli

Po téměř dvanáctihodinovém letu do dějiště mistrovství, kdy si na hodinkách museli přetočit čas o 6 hodin kupředu, se v úterý 27. července ubytovali.

„Na druhý den jsme se šli podívat na závodiště a absolvovali jsme i trénink. Bylo potřeba tak zvaně osahat si vodu a vyzkoušet, co s námi udělá tamější vysoká teplota a nesnesitelná vlhkost při zátěži,“ říká Gajdušek.

Ve čtvrtek už se jel první závod, a to na 2000 metrů, do kterého jsou lodě vpuštěny intervalově, vždy po dvaceti vteřinách, a v cíli se poté vyhodnotí časy. A jelikož Moravian Dragons obhajovali na této vzdálenosti zlaté medaile, byli nasazeni až jako poslední posádka.

„Dá se říct, že je to výhoda, vidět všechny soupeře před sebou a mít možnost kontroly odstupu od nich a podle toho volit taktiku jízdy“ vysvětluje závodník.

Tuto distanci zajela nejrychleji čínská posádka, ale byla penalizována, jelikož měla spojení s břehem, odkud jí průběžně hlásili mezičasy, což není povoleno.

První místo tedy spadlo do klína Nymburku, za který se na druhou příčku posunuli Moravian Dragons z Přerova. Třetí poté skončila loď z Německa.

Tři desetiny sekundy

Na druhý den (v pátek) se jely pouze rozjížďky na 200 metrů. Tu svou přerovští vyhráli a šli do semifinále, které bylo na programu v sobotu. I v tom se jim podařilo zvítězit a postoupili tak do šestičlenného finále.

V něm se rozhodovalo až ve finiši, který zvládla nejlépe čínská posádka před Nymburkem a německou lodí. Přerovští nakonec dojeli pátí, ale s minimální ztrátou tří desetin sekundy, které jim chyběly na druhé místo. Do tohoto času se vměstnaly hned čtyři lodě.

„Na 200 metrů jsme si věřili a z pátého místa jsme byli po závodě zklamaní. Všichni do toho dali maximum, nepochybuji o tom, nedopadlo to ale podle našich představ,“ říká Gajdušek.

Neděle poté byla celá věnována závodu na půl kilometru. Postup z rozjížďky se ovšem pro Přerovské nerodil lehce, když do semifinále šli z druhého místa a do následného finále se dostali až posledním postupovým časem.

„Ve druhém semifinále totiž Číňané na vlně vyvezli další tři posádky, které měly tedy lepší čas než my,“ vysvětluje.

Ve finále dostal Přerov nejvzdálenější šestou dráhu a vedle sebe měl relativně slabší posádky, takže si jel „svůj závod“, bez bližšího kontaktu s favority závodu.

„Na 250 metrech jsme byli schopni jet na špičky s Čínou, ale potom se začal lámat chleba, Čína nám poodjela a s ní i další posádky. Do cíle jsme nakonec dojeli čtvrtí,“ líčí přerovský závodník. Z vítězství se radovala Čína před Nymburkem a Německem.

Macao plné kasin a mrakodrapů

Domácí tedy byli jednou z neúspěšnějších posádek, a kdyby nebyli penalizováni na dvoukilometrové trati, vyhráli by všechny závody. Ale…

„Čínský klub byl bohužel doplněn o velkou část závodníků, které máme v živé paměti z loňského mistrovství světa národů, které se konalo v České republice. Byl to výběr toho nejlepšího, co miliardová Čína má. Je to nefér vůči nám a ostatním klubovým posádkám, kteří se připravujeme po celý rok ve stejném složení,“ vrhá Gajdušek světlo na tento fakt.

Přerovští nebyli po mistrovství s jednou medailí příliš spokojeni, s odstupem času to už ale berou jako úspěch:

„Tajně jsme věřili, že můžeme obhájit pozice z Malajsie. Navíc jsme tomu opravdu hodně obětovali. Ale ani ostatní posádky nezahálejí, a pokud se budeme chtít v této špičce udržet, bude to rok od roku těžší. Myslím, že jsme se rozhodně neztratili a stříbrná medaile je úspěchem.

A jakéže mistrovství světa bylo?

„Velice pěkné. Dobře organizačně zvládnuté, v pěkném prostředí centra Macaa s kulisou světoznámých kasin a mrakodrapů. Podél tratě byly postaveny velké tribuny a o bezpečí závodníků a hladký průběh se starali všude přítomní policisté a organizátoři. Vyhnuly se nám naštěstí zdravotní potíže, které nás sužovaly v Malajsii. Neustále bylo přes třicet stupňů a téměř stoprocentní vlhkost. Když nefoukalo, tak bylo na závodišti pod velkými stany nesnesitelně a často jsme se museli sprchovat ve studené vodě. Pokud jsme měli mezi závody více času, raději jsme se vrátili na hotel, do klimatizovaného pokoje. Pro všechny to ale bylo stejné, všichni měli stejné podmínky,“ dodává závěrem.

Celé mistrovství světa bylo ukončeno velkou párty, kde se sešly všechny posádky. Přerovští si v Číně pobyt poté ještě o týden prodloužili. Nyní je čeká zasloužený odpočinek.