Jak na tom byl tradiční sport číslo jedna? Nic moc. Předzvěstí nepříliš výrazné druholigové sezony hokejistů byla už letní havárie chladícího zařízení na zimním stadionu. Všechny kategorie se tak náhle musely přesunout na led Kroměříže, což představovalo také pořádnou ránu pro klubový rozpočet.

„Do Kroměříže musíme každé pondělí přivést dvacet až třicet tisíc, aby nás pustili na led,“ řekl Novému Přerovsku tehdejší místopředseda HC Přerov Veselý.

Přerované se na zrekonstruovanou ledovou plochu vrátili v lednu roku 2000, do té doby muži hráli svá utkání buď na ledě soupeřů, nebo právě v Kroměříži.

Hokejisté po návratu zpět na přerovský led.Zdroj: archiv Nového Přerovska

Výsledkem trošku prapodivné sezony bylo osmé místo po základní části. V play-off pak Přerov podal sympatický výkon, na Ytong Brno ale v 1. kole stejně nestačil. Na poslední duel sezony přišlo na zimní stadion 900 diváků, kteří viděli prohru 3:6, za domácí tenkrát skórovali Martinák, Krišák a Palinčák.

Vodní pólisté zažívali povedenou sezonu.Zdroj: archiv Nového Přerovska

Na nejvyšší úrovni v roce 2000 zápolili také přerovští vodní pólisté. „Chceme bojovat o titul,“ hlásil během slušně rozjeté sezony hrající trenér Pavel Novák, který v případě zlaté medaile dokonce svým svěřencům slíbil velkolepý ohňostroj. Nakonec z toho byl „jen“ bronz.

Barbora Mašková se stala juniorskou mistryní světa.Zdroj: archiv Nového Přerovska

Ohňostroje Pavla Nováka se ale Přerované přeci jen dočkali. A nemáme na mysli ten silvestrovský. Obrovským úspěchem se před 20 lety pyšnil SK Fitness AVE pod vedením Jindřicha Šejby. Světový bronz Lenky Bořutové z kulturistiky do 52 kilogramů doplnila hlavně juniorská zlatá medaile Barbory Maškové (na snímku) ve fitness do 160 centimetrů. Aby toho nebylo málo, Eva Blahová tehdy na stejném mistrovství světa vybojovala „bramboru“.

Mistrovství České republiky v Přerovské rokli v roce 2000.Zdroj: archiv Nového Přerovska

Potřetí se v Přerovské rokli konalo mistrovství Evropy v autokrosu. Na finálovou jízdu divize do 1600 ccm pomýšlel i domácí Ladislav Hanák, nakonec se mezi elitu nepodíval. Kdo ale zářil? Dodnes aktivní legendární jezdec Jaroslav Hošek. Jeho hodnocení triumfu v nejvyšší kubatuře ponecháváme „v originálním znění“.

„Když někdo vyhraje, tak je spokojenej. V kterémsi závodě jsem jel taky s náskokem, zvolnil jsem a když mě dojeli, začal jsem dělat chyby. Dneska jsem raději nezvolnil,“ řekl Hošek Novému Přerovsku.

Zklamáním tehdy byla divácká účast, do rokle zamířila jen hrstka Přerovanů. Podobné to bylo i posléze na mistrovství České republiky, které poznamenalo špatné počasí.

Tomáš Tomiga v akci.Zdroj: archiv Nového Přerovska

Na mezinárodní scéně byl úspěšný také Tomáš Tomiga. Dnes uznávaný kondiční kouč nejen extraligových hokejistů se v listopadu 2000 stal vicemistrem světa ve váze do 91 kilogramů asociace WKA.

Národní házenkáři Žeravic (v bílém) dominovali celé republice.Zdroj: archiv Nového Přerovska

Jedním z nejúspěšnějších sportů přerovské historie je bezpochyby národní házená. Úspěchy sbíraly všechny kategorie týmů na Přerovsku ať už šlo o Žeravice, Kokory či Rokytnici.

Celorepublikové nadvlády mezi muži si ale užíval SK Žeravice. Ten se v roce 2000 stal podvanácté mistrem republiky!

Volejbalistky hrály ve sportovní hale v Předmostí.Zdroj: archiv Nového Přerovska

O extraligu bojovaly přerovské volejbalistky. V 1. lize nakonec skončily na bronzové pozici.

Sokolský župní slet v PřerověZdroj: archiv Nového Přerovska

Velkou sportovní událostí byl Sokolský župní slet v Přerově na stadionu v Sokolské ulici. Zaplněné tribuny sledovaly sestavy přibližně 900 cvičenců.

Jaroslav Hýzl na havajském Ironmanovi v roce 2000. Plavání ještě bylo v pořádku.Zdroj: archiv Nového Přerovska

Tradičně nespokojen se v roce 2000 vracel z havajského Ironmana triatlonista Jaroslav Hýzl. Jeho druhá účast na nejtěžším závodě světa mu nevyšla podle představ. „Teď mám chuť se na to vys…“ nebylo reprezentantovi do zpěvu. V 31 letech chtěl rozhodně předvést životní výkon.

Jiří Novák přebírá cenu od starosty Jindřicha Valoucha.Zdroj: archiv Nového Přerovska

Velké premiéry se v Přerově na konci roku dočkal Zlatý kanár. Vyhlášení ankety nejúspěšnějších tenistů se k řece Bečvě přesunulo po sedmi letech z Prostějova. A vydařilo se. „Jsem rád, že byl Přerovu Zlatý kanár přidělen. Byl jsem mile překvapen skvělou atmosférou,“ pochvaloval si tehdejší starosta Jindřich Valouch. Jeho přání, aby se anketa ve městě pořádala i v příštích letech, zůstalo skutečností do současnosti.

Tenisovou halu tehdy zaplnilo asi 1200 diváků a hostů, večerem prováděl moderátor Petr Novotný společně s Josefem Mladým a Josefem Aloisem Náhlovským. O pěvecká představení se postarali Jana Kirschner a Michal David.

Vítězem hlavní kategorie se stal Jiří Novák. Pro zajímavost, Barbora Strýcová tenkrát přezvala cenu pro nejtalentovanější dívku, mezi ženami zvítězilo tehdejší nováček roku okruhu WTA Daniela Bedáňová.

Otužilecká show před vítáním roku 2000.Zdroj: archiv Nového Přerovska

I vzhledem k přelomu tisíciletí byla velkolepou událostí také tradiční silvestrovská show otužilců. Ta pochopitelně vítala i následující rok 2001.