Hlasatel nestačí doříct větu, že cenu za nepřítomného sportovce přichází převzít manželka, z bočních dveří předsálí vyběhne sám oceněný, vezme za ruku svou malou dcerku a cenu si převezme nakonec on sám.

Antré hodné mistra. Koho taky jiného, Jaroslav Hýzl v roce 2014 již popáté pokořil nejtěžší triatlonový závod světa na Hawaii. I díky dalším úspěchům ve své kategorii neměl konkurenci.

Nakonec se vám podařil dokonalý nástup, jak se to seběhlo?
Dělám v Bratislavě workshopy o běhání. Myslel jsem, že to stěží budu stíhat, tak jsem poslal na předávání manželku s dcerou. Chtěl jsem udělat vše pro to, abych to stihl, uháněl jsem, co to šlo, porušil jsem asi sto různých předpisů. Přijel jsem, zaparkoval, začal jsem utíkat a uslyšel své jméno. Košili jsem si zapínal až na pódiu.

Co říkáte na vítězství mezi veterány?
Já bych se osobně do veteránů nenominoval. Radši bych se samozřejmě umístil v hlavní kategorii. Na druhou stranu jsem už samozřejmě věkem veterán, ale nechci si to příliš připouštět. Snažím se soupeřit vždy s celým startovním polem. Ale věkem už je to tak (usmívá se).

Na pódiu jste zmínil, že na ironmanovi jste byl vloni asi naposledy. Opravdu?
V příštích čtyřech letech se to určitě neplánuje. Můj velký cíl je umístit se na mistrovství světa v polovičním ironmanovi v Zell am See, kde nás tedy rozdělí i do té veteránské kategorie, kde bych mohl mít nějakou šanci. Chtěl bych být na pódiu. V padesáti bych se ještě na Hawai chtěl podívat, to už bych byl opravdu ale veterán (směje se).

Přerovský triatlet Jaroslav Hýzl absolvoval popáté slavného Ironmana na Havaji

Přerovský triatlet Jaroslav Hýzl při páté účasti na Ironmanu na Havaji. Autor: archiv Jaroslava Hýzla

Když si vzpomenete na poslední účast na Hawaii, co vás jako první napadne?
Strašné mentální i fyzické trápení. Boj sám se sebou. Závod byl hrozně náročný, bylo extrémně větrno. Neletěl jsem zrovna moc zdravý, ale na to se nechci vymlouvat, nikde jsem to ani předtím nezveřejňoval. Z toho závodu ale bylo prostě peklo. Od závodů si teď chci odpočinout.

Jste i hlavním trenérem přerovských plavců. Lukáš Andráši se umístil v mládežnické kategorii. Jak to vypadá s přerovským plaváním?
Jsem Lukášův trenér, jsem rád, že je tady pár plavců, kteří by mohli získávat úspěchy. Mám jen malou výhradu ke všem. Na můj vkus se málo trénuje. Málo tomu všichni dávají. Pokud chtějí být úspěšní, je třeba pořádný trénink. Trénování asi není v módě.