Na slovíčko jsme si tedy pozvali nejzkušenějšího hráče týmu, kapitána Michala Ďopana, který nám zodpověděl pár otázek.

Tak se to letos opět nepovedlo. Jak bys zhodnotil sezonu?
Sezona by se dala rozdělit na dvě poloviny. Prošli jsme kvalitní přípravou a do půlky soutěže jsme s Hattrickem Brno bojovali o první místo. Pak jsme ale ztratili několik bodů a zbyl na nás pouze boj o druhé místo, které jsme uhájili.

Odjakživa jste hráli bez trenéra a od letošní sezony vás vede Tomáš Urbánek. Jak k tomu došlo?
Neřekl bych ani bez trenéra. Prostě jsme si vše vedli sami a zároveň hráli. Což, kdo si to někdy zažil, ví, že to není ideální. Proto, pokud jsme se chtěli posunout zase o kousek dál, bylo potřeba udělat konečně změnu. Oslovil jsem Tomáše, který na moji nabídku kývnul. Za to jsem hodně rád.

Hodně hráčů před sezonou skončilo z osobních či studijních důvodů. Jak jste se s tím vypořádali?
Protože jsme stále amatérský studentský sport, je to bohužel každoroční jev. Tým se nám podařilo vhodně doplnit, ať už našimi mladými juniory, nebo posilami na hostování.

Máte tedy odkud brát nové hráče? Myslím tím z vlastních řad, odchovance…
Nechceme jít cestou nahodilého posbírání hráčů z okolních klubů. Budeme pokračovat v zabudovávání našich kluků do kádru A-družstva. Celý rok jsme také pracovali s mládeží na přerovských základních školách a od následující sezony tyto děti přihlásíme do soutěží České florbalové unie.

Je velký rozdíl mezi druhou a první už celostátní ligou?
Hlavní rozdíl je ten, že druhá liga má čtyři divize, takže v sezoně jezdíme jen po Moravě a ne po celé republice. Dalším důležitým faktem jsou tedy finance a náklady spojené s cestováním na zápasy.Co se týče kvality soutěže, myslím, že je naše divize konkurenceschopná první lize. Uvedu například Otrokovic, které jako nováček první ligy vybojovaly letos dokonce postup do extraligy.

Vám se už ale čtyři roky nedaří tu první ligu vybojovat. V čem je zakopaný pes?
Tento problém je opravdu dlouhodobější. Vždy se v sezoně najde čtyři, pět zápasů, které se nám nepodaří zvládnout. Ať už je to tím, že nám někteří soupeři nesedí, nebo tím, že se nám nepodaří udržet výkonnost po celou sezonu. Navíc ani vítěz divize ještě nemá jistotu postupu. O ten bojuje v následné baráži.

Ještě loni se druhá liga hrála formou turnajů. Letos už se ale hrálo klasicky doma a venku. Který formát vám svědčí víc?
Pokud jsme hráli v jeden den dva zápasy, většinou jsme se na ten druhý už těžko soustředili a motivovali. Proto nám současný model určitě vyhovuje více. Navíc si myslím, že jsme letos divákům předváděli atraktivní útočný florbal se spoustou branek. Ten si tak mohli užít jak v sobotu večer, tak i v neděli odpoledne. V zápasech před našimi fanoušky si nedovolíme vypustit jediný souboj a vyhecujeme se k nejlepším výkonům.

Hodně kluků je na vysokých školách. Jak často trénujete?
Právě proto, že většina kluků ještě studuje, jsme nuceni trénovat vždy ke konci týdne. To znamená v pátek trénink, o víkendu zápas. Pokud jsme měli zrovna o víkendu volno, snažil jsem se zajistit v hale další tréninkové jednotky.

Jste spokojeni s povrchem na sportovní hale a s celkovým zázemím pro florbal?
Povrch nám vyhovuje, smutnější je spíše to, že jsme závislí na tom, zda je v hale položen, či nikoliv. Na jednu stranu můžeme být rádi, že Spartak vysoudil tenisovou halu do svého vlastnictví a my tak máme konečně kde hrát, a na druhou stranu chápu, že i Spartak se musí chovat ekonomicky a příjmy za pronájem haly z větší části táhnou tenisté.

A jiná hala v Přerově nepřipadá v úvahu?
Přerovu jako okresnímu městu chybí kvalitní hala na míčové sporty o rozměrech čtyřicet krát dvacet metrů. Já bych si ji dokázal představit například na travnaté ploše mezi pedákem a Hypernovou. Už téměř v každém městě vyrostla u základní nebo střední školy obyčejná hala. O to je to smutnější, že v Přerově na ni budeme čekat nejspíš marně. Vedení města stále totiž preferuje stavbu víceúčelové haly, jejíž výstavba je o úplně jiných nákladech… a v nedohlednu.

Ty ses do Přerova vrátil před dvěma lety po působení v extraligovém klubu Pepino Ostrava. Plánuješ ještě někam vyrazit, nebo už budeš věrný mateřskému klubu?
Vrátil jsem se, protože jsem dokončil studium na vysoké škole. Vypadá to, že zůstanu tady. Podařilo se nám upravit vedení klubu, angažovat kvalitního trenéra a zlepšit spolupráci se Spartakem. Jsem tu spokojený. Nemám důvod jít jinam. Navíc jsou před námi nové výzvy.

Co máš na mysli?
Je to paradox, ale v současnosti je před námi klíčová otázka. A to, zda Přerov v příští sezoně bude hrát první ligu, či nikoliv.

Nechápu…
Ač jako „věčně druzí“, budeme na konci května po ukončení přihlášek do soutěží České florbalové unie osloveni, zda se chceme zúčastnit první ligy na úkor Počenic. Ty po dvouletém působení v první lize totiž přihlásí až ligu třetí. Přerov bude osloven podle postupového klíče jako účastník na prvním nepostupovém místě moravské části druhé ligy.

Zajímavá nabídka. Co vy na to? Už tak dlouho o první ligu bojujete…
Přerov, jako dlouhodobě nejúspěšnější florbalový klub Olomouckého kraje, by si ji rozhodně zasloužil. I když opět počítáme s odchody hráčů (studijní stáže v zahraničí, pozn. red.), florbalově na to máme. Důležitým faktem bude, zda se nám do konce měsíce podaří zajistit rozpočet tak, aby si hráči nemuseli hlavně náklady na cestovné platit sami. Bez podpory vedení města a místních firem to finančně nezvládneme.