Domácí mistrovství světa v Blansku se jelo na dva závody, vždy dvoukolově.

První soutěž se uskutečnila v pondělí a už zde si oba přerovští biketrialisté vedli velice dobře.

Vloni ještě junior Popelka skončil druhý za suverénním Italem Lucou Tombinim.

Letošní mistr Evropy stejné kategorie Pavel Procházka sice nezačal nejlépe, díky výbornému druhému kolu ale poskočil na čtvrté místo.

Oba Přerované tak měli velkou šanci porvat se ve druhém sobotním závodě o medaile.

„Matěj zúročil tvrdou přípravu na letošní mistrovství světa a po dvou letech medailového půstu na mezinárodních akcích se konečně dočkal," uvedl po prvním závodě zkušenější Pavel Procházka.

V sobotním klíčovém boji o titul mohl přerovské jezdce koučovat Pavlův bratr Adam. Pavel Procházka s Matějem Popelkou totiž startovali hned po sobě.

„Trať druhého závodu byla vyšší náročnosti než v pondělí. Nemělo to tedy být jen čekání na chybu, ale otevřenější a těžší závod, kdy jedna chyba nemusela znamenat konec nadějí," nastínil Pavel Procházka.

On sám se v prvním kole sobotní soutěže nevyvaroval většího množství chyb, které znamenaly osmé místo. To Matěj Popelka byl po úvodním kole ve vedení a celkové zlato bylo blízko.

V úvodu druhého kola se role obrátily. Pavel Procházka jel uvolněně a suverénně, zatímco na Popelku začala dopadat nervozita z dobře rozjetého závodu. Tu však ze sebe nakonec dokázal shodit a i díky chybám soupeřů se radoval z dalšího druhého místa v závodě. Hlavně však z celkového prvenství a titulu mistra světa.

Pavel Procházka po skvělém druhém kole, v němž ukázal nejlepší výsledek dne a pouhých šest nasbíraných trestných bodů, skončil v sobotu pátý, celkově pak šestý.

Pondělní suverén Tombini ve druhém závodě nezvládl tíhu okamžiku a dojel až sedmý, celkově bral bronz. Světové stříbro v kategorii Senior vybojoval Slovák Tomáš Kalus.

„Matěj ukázal, že dorostl ve velkého jezdce. Oklepal se z pádu ve druhém kole, jako by se nic nestalo. Zbytek závodu dojel na jistotu a dokončil druhé kolo s deseti trestnými body. Sice mu o bod uniklo prvenství v závodě, to ale nikoho netrápilo, protože stříbro znamenalo titul mistra světa," chválil svého parťáka Pavel Procházka.

Přerovský biketrial tak zažil snovou sezonu. V kategorii Senior má totiž pro rok 2016 titul mistra Evropy i světa.

Pondělní výsledky:

1. Tombini Luca, ITA – 3 tr. body
2. Popelka Matěj, CZE – 13 tr. bodů
3. Kuběnka Michal, CZE – 14 tr. bodů
4. Procházka Pavel, CZE (zlatý z letošního ME) – 17 tr. bodů
5. Garcia Juan Pedro, ESP – 18 tr. bodů

Sobotní výsledky:

1. Kalus Tomáš, SVK – 15 tr. bodů
2. Popelka Matěj, CZE – 16 tr. bodů
3. Kuběnka Michal, CZE – 21 tr. bodů
4. Garcia Juan Pedro, ESP– 22 tr. bodů
5. Procházka Pavel, CZE – 27 tr. bodů

Celkové výsledky:

1. Popelka Matěj, CZE – 40 bodů
2. Kalus Tomáš, SVK – 34 bodů
3. Tombini Luca, ITA – 34 bodů
4. Kuběnka Michal, CZE – 32 bodů
5. Garcia Juan Pedro, ESP – 24 bodů
6. Procházka Pavel, CZE – 24 bodů