Tím nejhodnotnějším pro Přerov je bezesporu vyrovnaný český rekord na 100 metrů překážek dorostenek, o který se postarala Helena Tomková, už jistá účastnice dorosteneckého mistrovství světa.

S přehledem obhájila svůj loňský titul a zopakovala výkon z minulého týdne (13,61 sekund). Jen těsně unikl národní rekord vytrvalkyni Martině Bařinové.

V sólo závodě na 3000 metrů překážek vylepšila svůj nominační výkon na juniorské mistrovství Evropy na 10:20,15 minut a za loňským časem Sekanové zaostala o necelé čtyři sekundy.

I Bařinová si z Ostravy odvezla zlatou medaili. V kouli juniorek do finále pronikla Lucie Navrátilová. Ve třetí sérii si vytvořila nový osobní rekord 10,71 metru, který stačil na osmé místo.

Méně zdařilé bylo její vystoupení v kladivu - předvedla 21,81 metru (16. místo). Trošku více štěstí potřeboval dorostenec Lukáš Pěček. Finále běhu na 110 metrů překážek mu uniklo o 11 setin a tak skončil devátý v novém osobním rekordu 15,67 sekund.

Na třísetmetrové překážkové trati si vytvořil rovněž osobák (41,76 s), a to i přesto, že mu nevycházel krok mezi překážkami. V rozběhu doběhl šestý. Ještě méně chybělo k účasti ve finále hladké stovky dorostenci Aleši Kácelovi - pouhých 5 setin.

I přesto je deváté místo a čas 11,45 sekund solidním výsledkem. K adeptům na finále patřil i na dvoustovce, ale nakonec na ni nenastoupil vinou obnoveného zranění. Další dvě devátá místa si připsala juniorka Adéla Balůsková. Ve skoku vysokém překonala laťku ve výšce 1,5 metru. V trojskoku skočila v mírném protivětru 10,28 metru.

Soňa Zapletalová se představila v hodu oštěpem dorostenek. Ani jeden její pokus však nebyl technicky příliš podařený. Nakonec vybojovala jedenácté místo za výkon 31,83 metru.

V disku juniorek Martina Koutňáková prvním pokusem hodila vynikající osobní rekord 29,90 metru a pojistila si třinácté místo. V kladivu byla o dvě příčky horší (31,02 metru).

Nedařilo se Aleně Müllerové, která v běhu na 400 metrů překážek doběhla mezi juniorkami v rozběhu sedmá (74,10 s). Závody byly organizačně skvěle připravené a byly vyvrcholením atletického týdne v Ostravě - jen před pár dny se totiž na témže stadionu konala Zlatá tretra.

Pro mladé atlety tak končí jarní část sezony, na její druhou část se budou pilně připravovat na prázdninovém soustředění. Hned po něm bude následovat třetí kolo druhé ligy mužů a žen, tentokrát v Opavě.

(mk)