Dostal třídenní hostování v klubu Levski Sofia, které mu umožnilo startovat na bulharském mistrovství republiky dospělých, odkud si přivezl bronzovou medaili na 50 metrů motýlek a po dlouhé době také nový osobní rekord.

Šlechta se nyní soustředí hodně na školu, navíc rameno ještě také nemá stoprocentní, což se odráží na tréninku.

„Když jsem před dvěma lety trénoval na mistrovství Evropy juniorů, byl jsem v bazénu i třikrát denně. Teď jsem ve vodě tak třikrát čtyřikrát týdně, plus nějaká ta posilovna. Ramena ještě nesnesou takovou zátěž,“ vysvětluje.

Nyní brousí především techniku. „Plavu sám. Většinou tak kilometr. Snažím se dělat správné záběry, aby rameno netrpělo jako předtím. Technika dělá možná i víc než osmdesát procent výkonu,“ podotýká.

Ondřej Šlechta se už téměř dva roky nepřihlásil do žádného pořádného závodu a také nevylepšil některý ze svých osobních rekordů. A tak si řekl, už je čas. „Zažádal jsem o hostování jen na tři dny do Levski Sofia, abych se mohl zúčastnit bulharského mistrovství,“ říká přerovský plavec.

Samotný šampionát se konal v hlavním městě Sofii a Šlechta plaval hned čtyři individuální závody a dvě štafety.

První vzdáleností bylo 100 metrů kraul, při které se především seznamoval s tamními zvyklostmi. Nakonec z toho bylo osmé místo. Do finále postupovalo prvních pět.

„Bylo to dost nezvyklé. U nás se závodníci šetří na finále, v Bulharsku je to ale jinak. Většinou se ve finále už nikdo o moc nezlepšil, spíš naopak,“ povídá s údivem.

Na druhý den plaval 50 metrů motýlek, kde skončil v rozplavbách sedmý. Dva před ním se ale z finále odhlásili a tak měl Šlechta otevřenou bránu. A této šance se chopil, když v odpoledním finále skončil třetí. „Byl to hodně těsný závod, rozhodl až dohmat,“ říká bronzový medailista.

S časem 25,95 sekundy byl hodně spokojený.

„Je to poprvé, co jsem tuto trať zaplaval pod šestadvacet sekund. Je to můj osobák i oddílový rekord v Přerově,“ podotýká.

Poté následovala kraulová štafeta na 4×50 metrů, ve které nastoupil do posledního úseku a pomohl svému klubu k osmé příčce. „Byl to pro nás úspěch. Tým jsme měli hodně mladý a nezkušený oproti ostatním klubům,“ přiznává.

Ve třetí den závodů na něj čekala jeho hlavní a nejrychlejší disciplína padesátka kraulem. „Věděl jsem, že to bude hodně našlapané. Dal jsem vše do rozplavby. Výsledný čas byl 23,50 sekundy, což je pět setin za mým osobákem,“ říká Šlechta, který postoupil do odpoledního finále třetím nejlepším časem.

A po obědě do toho dal všechno. „Poslední metry jsem už neměl sílu, hodně jsem cítil ramena. Skončil jsem čtvrtý o čtyři setiny, což je jen několik centimetrů,“ konstatuje Šlechta, jehož výsledný čas byl o třináct setin horší než v rozplavbě.

Na závěr mistrovství ještě absolvoval polohovou štafetu na 4×50 metrů, kde klub Levski Sofia obsadil desátou příčku.

Nyní se chce Šlechta slušně připravit na zbylé dva závody letošní sezony. Tím prvním je Velká cena Ostravy. „Bude tam určitě i brácha a chtěl bych si s ním zaplavat finále,“ přeje si. A tím závěrečným je na začátku července mistrovství České republiky dospělých.