Navíc vychovává budoucí úspěšné reprezentanty, kteří sbírají tituly mistrů světa. Někteří z nich se dokonce vydávají do zahraničí na zajímavou štaci profesionála.

Nejen o skončené sezoně jsme si popovídali s manažerem klubu Patrikem Škanderou.

Night Birds za sebou mají další úspěšnou sezonu, můžete ji zrekapitulovat?
Ti nejmladší, tedy minipřípravka, vyhráli svůj Capri-Sonne Cup. Přípravka pak skončila na bronzovém stupínku, když v souboji o bronz zvítězila poprvé v sezoně nad největším rivalem z Olomouce. Co se týká mladších žáků, tam jsme neměli konkurenci, kluci to pojali spíš jako exhibici. Starší žáci se zastavili až před vrcholem. Měli šanci na titul, byla to suprová parta, hráli spolu od dětství, věřili jsme ve zlato, ale nakonec jsme skončili třetí. U juniorů byl skvělý začátek sezony, ale nakonec se nedostali do čtvrtfinále. V příští sezoně věříme, že to bude lepší a juniorku dostaneme tam, kam patří. V první lize mužů postoupily oba naše týmy do nadstavbové skupiny, kde áčko skončilo třetí, tím pádem se nekvalifikovalo na finálový turnaj celé republiky. Béčko skončilo páté.

Také extraligovému týmu se dařilo, nakonec to ale stačilo „jen" na čtvrtfinále…
V extralize máme za sebou špičkovou sezonu. Problém byl trošku v gólmanech. Sezonu nám museli odchytat junioři. Kuba Dohnal, který byl pro nás jedničkou, ještě měl profesionální sezonu ve Španělsku. Dostali jsme se do čtvrtfinále, ale Mikuláš Zbořil s Honzou Andrýskem bohužel odjeli do zahraničí na Sparta Cup, takže jsme to odehráli s minimálním počtem hráčů. To byl hlavní problém ve čtvrtfinále s Novým Jičínem.

Jak to s kádrem vypadá pro další sezonu?
Na příští sezonu máme už domluvené posily. Někteří kluci totiž odjeli hrát profesionálně do zahraničí. Jan Andrýsek na Kanárské ostrovy, Peťa Školoud šel do španělského Castellónu, kde vloni působil právě Kuba Dohnal. U toho uvidíme, jestli se tam vrátí nebo zůstane v Česku.

Jak vlastně funguje spolupráce s hokejovými Zubry?
Spolupráce s přerovským hokejovým klubem je vynikající. Neklademe si překážky, jak tomu bývá v jiných klubech. Sladíme si tréninky, není problém s uvolňováním hráčů, vše klape skvěle.

Takovými třešinkami na dortu jsou úspěchy v reprezentacích. Které přesně to letos byly?
Začalo to kategorií Masters, kdy Karel Plášek starší odjel do italského Bolzana a obhájil tam titul. Pak následovalo mistrovství světa juniorů a žen, kde děvčata skončila na čtvrtém místě. Tam jsme měli jednu zástupkyni, což byla brankářka. Co se týká juniorů, ti také obhájili titul. Nechyběl tam náš Tomáš Zdráhal. Na mistrovství světa mužů byl Mikuláš Zbořil a také se podařilo vybojovat titul.

Vy sám máte s reprezentováním také své zkušenosti, přiblížíte nám je?
Já jsem trénoval s Martinem Mecerou reprezentaci do osmnácti let. Můžu říct, že letos byla vstřícnost klubů obrovská, takže jsme postavili docela slušný tým. Z Přerova tam byli čtyři hráči. Problém byl v tom, že kluci jeden den hráli hokejové zápasy a hned ten další šli na kolečka. Nevyšel nám první zápas, ale pak už jsme byli možná nejlepší tým na mistrovství. Nakonec jsme skončili bronzoví. Následoval evropský turnaj Masters v Itálii, kde jsme obhajovali zlato. Tam jsem se postavil jako brankář za českou reprezentaci a obhájili jsme titul.

Jak to vypadá v Přerově se zázemím pro inline hokej?
Máme tady krásnou velkou halu na výstavišti, která víceméně zeje prázdnotou. My jsme jediní, kdo ji může využívat celoročně. Hala by byla využitelná pro i pro hokejbalisty, kteří zápasy musí hrát v Olomouci nebo Havířově. Chodí tam alespoň trénovat. I my tam máme celoroční kroužek neprofesionálních hráčů. Naším snem by pak bylo, kdyby se na hřišti Základní Školy Za Mlýnem postavila venkovní aréna s mantinely. Myslím, že když se rekonstruuje škola, tak by v budoucnu měla proběhnout i revitalizace hřiště. Bylo by to krásné, v Přerově opravdu není žádná podobná aréna pro venkovní inline hokej, hokejbal, ale i florbal nebo fotbal.

A na závěr, jaké jsou plány pro příští sezonu?
Plány jsou velké, příští sezona je nabitá. Budou letní hry neolympijských sportů v Polsku, kam patří i inline hokej v mužské kategorii. Náš sport teď taky zažívá velký boom v Číně. Bude se tam konat mistrovství světa spojené s dalšími kolečkovými sporty, kam patří krasobruslení nebo freestyle. Věřím, že se tam dostanou i přerovští zástupci. Také se bude konat mistrovství světa IIHF, které je jednou za dva roky. Zde má reprezentace zájem o Jakuba Ference a o Mikuláše Zbořila.