Ne oba však závodili. Na kolo usedl pouze Pavel, který si nevedl zle. Adam se zatím dává do kupy po replastice kolene.

Zlatý odlesk v Itálii

Jelikož se letos mistrovství Evropy nejede, je Evropský pohár nejvyšší soutěží v biketrialu na starém kontinentu. Úvodní podnik třídílného šampionátu se jel v Itálii.

„Trať byla skvělá, byla mi téměř postavená na míru,“ liboval si Pavel Procházka v kategorii Senior. Z konkurence chyběli jen Španělé, největšími aspiranty na kov pak byli Němci a Francouzi.

„Na závod jsem si věřil. Jelo se dvakrát osm sekcí, které byly spíše delší, fyzicky náročnější, což mi vyhovovalo.“

Úvod závodu tomu však nenasvědčoval, když měl Pavel po čtyřech sekcích na svém kontě už 10 trestných bodů. „Naštěstí další těžkou sekci jsem projel čistě, což byl zřejmě zlomový moment,“ říká po úvodním kole druhý Procházka.

Ve druhém kole sekce, kterou v prvním nezvládl, zajel pouze za jeden trestný bod a ke 12 z úvodního kola přidal pouze dva z kola druhého. Nakonec mu to stačilo na nejvyšší příčku, když Němce Hopfeho porazil o jediný bod.

„Byl to závod plný očekávání, jelikož byl první v sezoně a nikdo nevěděl, jak je na tom konkurence. V tomto směru mně hodně pomohl brácha, který dokázal objektivně určit taktiku pro tento závod. Po horším úvodu jsem se zlepšil a za první místo jsem moc rád, jelikož jsem už dlouho na takové úrovni nezvítězil,“ radoval se Pavel, který si tak dal cíl vyhrát celý Evropský pohár.

Druhý závod se jede koncem června v Březové u Sokolova, což je jeho oblíbená trať.

Na republice se zatím moc nedaří

Úvodní podnik letos jedenáctidílného seriálu mistrovství republiky se jel v Ostravě. Jednalo se o zcela nový závod. Jelo se na výstavišti na umělých překážkách.

„Pořadatelé si s přípravami dali hodně práce, ale přestřelili v obtížnosti. Byl to doslova hardcore. Navíc v první polovině závodu pršelo,“ vzpomíná.

Jelo se šest sekcí na dvě kola a v tom úvodním Pavel projel jedinou. Byl čtvrtý, což nebylo špatné. Od druhého kola začala trať lehce osychat.

Jenže hned v první sekci měl pád, pohmoždil si rameno a závod pro něj skončil. „Zbytek jsem si musel nechat zapsat za plný počet bodů a celkově jsem tak skončil osmý.“

Následující víkend se jelo v Brně, což je tradiční závod na úvod sezony.

„Týden jsem netrénoval, jen den před závodem jsem zkusil, co to udělá. Rameno drželo, spíš jsem měl psychický blok – hlavně nespadnout. Po Ostravě jsem byl v Brně bojácný, nešel jsem do závodu po hlavě, spíš opatrně, což už v dnešním biketrialu ovoce nepřináší. Oproti loňsku se i Brno ztížilo. Člověk prostě musí jet a nepřemýšlet,“ říká Pavel, který obsadil čtvrtou pozici, na bednu měl však větší ztrátu, než by chtěl.

Zatím poslední republikový závod se jel v Protivíně, kde byly opět komplet umělé překážky.

„Postavené to bylo trošku jinak než v Ostravě. Problémem byly větší seskoky. Jelo se v místním pivovaru a divácky to byl závod hodně atraktivní. Byla ale obrovská zima, tak jsem jel v běžkařských rukavicích,“ konstatuje.

Po prvním kole byl až osmý. Ve druhém a ve třetím se výrazně zlepšil. Po součtu bodů mu to stačilo na celkové šesté místo.

„Není to žádná sláva, ale odpovídá mým schopnostem na umělých překážkách. Třetí kolo jsem zajel celkem slušně a od tohoto výkonu se chci odrazit do dalších závodů. Věřím, že v následujících závodech budu opět atakovat medailové pozice.“

Pavel Procházka se nyní bude připravovat na červnové závody, nejdůležitějším z nich bude v Březové u Sokolova druhý podnik Evropského poháru.