Kvalitní konkurence slibovala útok na traťový rekord z loňska, ale složitý terén plány zhatil. Na stupně vítězů si brousili zuby loňští medailisté Petr Vymazal s Alešem Dedkem, rybník jim však vypálil šternberský Ondřej Horák, který jasně vyhrál v čase těsně pod padesát pět minut.

Se zhruba minutovým odstupem doběhl přerovský Aleš Dedek, který skončil stejně jako vloni na stříbrné pozici. S bronzem se po loňském prvenství musel spokojit Petr Vymazal, Dedkův oddílový kolega z AD Cyklo Brodek. Místa na bedně si tak rozdělili borci, kteří mají bohaté zkušenosti s rakouským Dolomitenmannem, v němž právě Horák pravidelně vítězí v amatérské kategorii. Horák s Vymazalem začali závod vlažně a na čelo se prokousali postupným zrychlením v úvodním ostrém stoupání.

Za duem Vymazal, Horák se podobným způsobem startovním polem prokousával i Dedek, který také začal hodně pomalu. V polovině trati však už na čele figurovalo zmíněné trio, které se svým pronásledovatelům pravidelně vzdalovalo a do cíle dorazilo v minutových rozestupech na prvních třech místech. Na sněhem pokryté, avšak bezpečné trati, do cíle doběhlo přes šest desítek běžců.

Závod si nenechalo ujít ani třináct žen, které se do závodu pustily se stejnou vervou jako jejich mužští kolegové. Vítězkou se s časem pod šedesát osm minut stala Libuše Machalická z Fortex Ski Moravský Beroun, kterou na stupně doprovodila Pavlína Šromotová z TTC Olomouc a bronzová reprezentantka Lipníku nad Bečvou Blanka Nakielná.

Listoprďák není klasickým běžeckým závodem, ale spíše rozloučením se sezonou a příjemným setkáním na sklonku roku. O tom, že se jedná o odlehčenou soutěž, svědčily i některé zvolené převleky závodníků. Recesisticky klání pojal i stříbrný Dedek, který vyběhl na dvanáctikilometrovou trať ve flanelové košili s kravatou a pumpkách. K vidění byly i jiné bláznivé módní kreace jako doktorský oblek na sál, čarodějnický klobouk a další veselé převleky.

Už na dopoledním dětském Listoprďáčku si odběhlo kratší okruh na dvě desítky malých běžců a běžkyň. Každý z dětských závodníků dostal od pořadatelů originální medaili a malý dáreček. Není snad ani nutné dodávat, že malí běžci byli na medaile a ceny řádně pyšní a rychle zapomněli na slzičky, které někteří před startem prolévali.

Po samotném závodě se děti v teple u krbu zúčastnily dalšího doprovodného programu a s chutí se zakousliy do koláčků. Těsně před polednem už na louce za Týnem nad Bečvou poposkakovalo šedesát závodníků v očekávání startovního výstřelu. Pořadatelé nejprve všechny seznámili s nástrahami zasněžené trati a pak už houf „profíků“ vyrazil do stopy.

Sníh skutečně hodně komplikoval život, ale strach o desítky pádů nebo vyvrtnuté kotníky na kluzkém terénu se naštěstí nevyplnil. Nesložitější byl seběh po lesní kamenité cestě, kde se opravdu muselo dávat hodně pozor. V závěrečných dvou kilometrech se na loukách okolo Bečvy dostalo i na bláto a vodu, kterou si závodníci a závodnice museli proběhnout. V cíli však bolístky zahnal svařák a čaj a po rozmrznutí si všichni sdělovali své dojmy na kvalitní listoprďácké after party.

(zf)