Zatímco všechny tři ročníky opanoval tým DPMK z Košic, letos tomu bylo jinak. Trofej pro nejlepší celek putovala do Žatce. Domácí hráči Spartaku MSEM Přerov skončili v základních skupinách.

„Turnaj byl zařazen do seriálu Evropského poháru TipGames Czech Open 2011. V Přerově to byl zahajovací turnaj celé série, která pokračuje v Praze, dvakrát v Nymburce a končí v Košicích. Celý tento seriál je bohatě finančně dotován Českým nohejbalovým svazem a i účast hráčů absolutní české špičky tomu v Přerově odpovídala,“ řekl pár slov k turnaji jeho ředitel Jiří Pavelka.

V Přerově hrálo jednadvacet týmů, které tvořilo téměř osmdesát registrovaných hráčů.

„Odborníci říkají, že z padesáti nejlepších českých nohejbalistů hrálo v Přerově čtyřicet. Slováci zde měli také víceméně svou reprezentaci, přijeli i hráči z Maďarska a ze Švýcarska,“ pokračoval Pavelka.

Tento turnaj byl zvláštní tím, že se hrál podle pravidel nově založené světové organizace UNIF. Jednalo se tedy o nohejbal s mezinárodními pravidly.

Nejdůležitější odlišení bylo to, že se hrálo jen na jeden dopad míče na zem, a hra tak měla větší spád a byla divácky atraktivnější. Mírná změna byla i v počítání, kdy se hrálo do jedenácti bodů s tím, že se musí vyhrát o dva, maximálně však do stavu 15:14.

Jednadvacet družstev bylo rozděleno do čtyř skupin – tři byly po pěti a jedna po šesti účastnících, k vidění tak bylo 45 zápasů na dvou kurtech ve sportovní hale a na jednom ve vedlejší hale.

Vždy nejúspěšnější dva celky ze skupiny postoupily do play-off, kde si to rozdaly vyřazovacím způsobem o stupně vítězů.

Suverénní Žatec

Nejlépe si vedl tým SKN Žatec, ve složení O. Vít, Kop, Mrákava, který suverénně prošel jak skupinou, tak vyřazovací částí turnaje až do finále bez ztráty jediného setu.

Vyzyvatelem v boji o první příčku se stal mančaft SK Liapor Witte Karlovy Vary A (Vanke, Bíbr, Chytra a M. Medek), který chtěl svému soupeři oplatit porážku 0:2 ze skupiny.

Začátek utkání tomu také nasvědčoval, když Karlovarští získali úvodní set v poměru 11:8. Druhou sadu v nervy drásající koncovce získal pro sebe Žatec v poměru 13:11 a šlo se tedy do rozhodujícího setu, který začínal od stavu 6:6. V něm prokázal větší vůli po vítězství Žatec, který vyhrál 11:8 a mohl se tak radovat z prvenství.

„Tým Karlových Varů dokazoval svou kvalitu po celý turnaj. Šanci při tomto druhu hraní na jeden dopad byly tak padesát na padesát. V prvním setu jsme udělali hodně chyb, dotahovali jsme se, ale nakonec nám to uteklo. Ve druhém se nám podařil parádní obrat ze stavu 4:8 na 13:11 a ve třetím setu už jsme byli lepší,“ zhodnotil finále hráč vítězného týmu Jakub Mrákava.

O třetí místo si to rozdali poražení semifinalisté, tedy SK Šacung VHS Benešov 1947 A (Ešner, Stejskal, Štěpař, Flaks) a NK Climax Vsetín A (P. Perun, Gebel, Zbrožek). Šacung vyhrál úvodní set 11:7, ale o následnou sadu přišel v poměru 8:11. Rozhodnout tedy musel také až třetí set, který skončil nejtěsnějším výsledkem 11:9 v prospěch Šacungu.

Přerovští skončili ve skupinách

Turnaje se pochopitelně zúčastnili i druholigoví domácí nohejbalisté z pořádajícího oddílu Spartak MSEM Přerov, kteří poskládali dva týmy. Ani jeden z nich však bránou zvanou „základní skupina“ neprošel.

„Naši kluci měli dost obtížné rozlosování, narazili na samé extraligové týmy s velkými zkušenostmi, kdy uhrát set bylo velmi cenné,“ pověděl Jiří Pavelka, který je zároveň i předsedou přerovského nohejbalového oddílu.

Áčko (Pavelka, O. Miklík, T. Miklík, Blažek) nastoupilo ve skupině proti Vsetínu A, Košicím A, Šacungu B a Čakovicím. Na své konto si připsalo skalp posledně jmenovaného celku a remízu s Šacungem B – ve skupinách se totiž hrálo jen na dva sety. Obsadilo tedy třetí místo, první nepostupové.

To B-tým (Šlézar, Doležel, Ertelt, Štefan) na tom byl lépe, když v jediné šestičlenné skupině živil postupové naděje až do svého posledního utkání. V něm ale s Modřicemi B jen remizoval (11:8, 10:12) a cesta do čtvrtfinále se mu tak uzavřela. Předtím dokázal porazit Čelákovice A a bod za remízu získat jak s maďarským Szolnokem, tak s Košicemi B.

Celý turnaj, první seriál Evropského poháru, se těšil z velkého diváckého zájmu, což neušlo také pozornosti České televize.

„Tento seriál pěti turnajů se hraje na jeden dopad, kdy Český nohejbalový svaz tím chce ukázat nejen nohejbalové, ale také celé široké veřejnosti, jak by mezinárodní nohejbal mohl vypadat a jak se naše česká špička s těmi pravidly vyrovnává,“ dodal závěrem ředitel turnaje Jiří Pavelka.