Anketa o nejlepšího sportovce okresu se na Přerovsko vrací po delší době a u oddílů i sportovní veřejnosti vzbudila velký ohlas.

Přerovský a hranický deník jako jeden z jejích hlavních pořadatelů obdržel desítky nominačních návrhů z nichž sestavil nominační listinu, kterou najdete níže.

Na galavečeru, který ozdobí svojí přítomností zpěváci David Deyl nebo Monika Agrebi, budou vyhlášeni vítězové v sedmi kategoriích - Nejlepší jednotlivec-dospělí, Nejlepší jednotlivec-mládež, Nejlepší kolektiv-dospělí, Nejlepší kolektiv-mládež, Trenér roku, Osobnost roku a Sportovní hvězda čtenářů Přerovského a hranického deníku.

Zatímco o vítězích v prvních šesti kategoriích rozhodne odborná porota, Sportovní hvězdu čtenářů budete volit právě vy.

Stačí, když si koupíte Přerovský a hranický deník, který bude obsahovat nominační listinu a spolu s ní i hlasovací kupon.

Tyto strany budou obsahovat vydání, která vyjdou ve středu 23. února, v pátek 25. února, ve středu 2. března a v pátek 4. března.

Uzávěrka čtenářské ankety je v pondělí 7. března a tři vylosovaní hlasující se mohou těšit na zajímavé ceny od Přerovského a hranického deníku.

Nejúspěšnější sportovec Přerovska 2010 - nominace

JEDNOTLIVCI DOSPĚLÍ

Ondřej Blaťák, rallye
(AT motorsport)
Druhý v mistrovství České republiky rally skupina A a dvoukolky, vítěz Bohemia rallye a Valašské rallye ve třídě A6.

Ivana Dvořáková, koloběh
(Klub koloběhu Lipník nad Bečvou)
Trojnásobná mistryně světa v disciplínách sprint 400 metrů, kritérium 15 km a maraton 37 km v kategorii veteránek nad 45 let.

Ladislav Hanák, motorismus
(Alfa Racing Team)
Elitní evropský autokrosař, loni obsadil třetí místo v seriálu mistrovství Evropy v divizi 3A do 1600 ccm.

Karel Hartl, cyklistika
(KELLYS BIKE RANCH Team )
Mistr České republiky XCM a vítěz pěti celoročních sérií: Český pohár XCM, Inter-Mountain-Series, Ivelo.cz série, Cykloservis Maratonec a Sudetoman.

Jakub Horák, judo
(Judo club Železo Hranice)
Vyhrál Akademické mistrovství České republiky a na seniorském obsadil pátou příčku.

Jiří Klíma, triatlon
(AD Cyklo Brodek u Přerova)
Mistr světa v Xteře do 24 let, vítěz Českého poháru v Xteře, vítěz mistrovství České republiky v Xteře a mistr Evropy v cross country kategorie 20-24 let.

Petr Krejčiřík, bezmotorové létání
(Aeroklub Hranice)
Čtvrtý na mistrovství České republiky ve volné třídě a devátý na mistrovství světa ve volné třídě.

Jan Páleníček, kulturistika
(Fitness AVE Přerov)
Mistr světa v kulturistice federace INBA v kategorii mužů a juniorů. Juniorský vítěz USA Olympia INBA Natural v Nevadě.

Martin Plšek, kanoistika
(TJ Spartak Přerov)
Mistr České republiky na 500 metrů, druhý na 5 kilometrů a třetí na 200 metrů. Člen posádky dračí lodě Moravian Dragons, která vybojovala druhé místo na mistrovství světa v Číně.

Pavel Procházka, biketrial
(ÚAMK-AMK Biketrial Přerov)
Vítěz Evropského poháru (nejvyšší evropská soutěž) v kategorii Senior, když vyhrál všechny tři závody. Ve dvoudílném mistrovství světa v kategorii Senior obsadil 9. místo – desátý skončil ve Španělsku a sedmý v Itálii.

Lukáš Rosol, tenis
(TK Precolor Plus Přerov)
Dostal se na žebříčku ATP na 135. místo, vyhrál turnaj Challenger v Ostravě s dotací 50 000 dolarů a Challenger v Německu v Oberstaufenu ve čtyřhře. Člen stříbrného přerovského týmu v extralize smíšených družstev.

Jaroslav Spáčil, motokros
(Festa Profi Nářadí)
Po druhém místě z roku 2009 se stal loni mistrem Moravy ve třídě MX2.

Ondřej Srubek, kickbox
(KBC Přerov)
Mistr České republiky v K-1 do 86 kg a třetí na mistrovství světa v K-1 do 86 kg.

Jiří Tkadlčík, silový trojboj
(Metal Power Czech Team)
Mistr světa do 23 let ve váze do 100 kg, vicemistr Evropy do 23 let ve váze do 110 kg a držitel českých rekordů v mrtvém tahu a trojboji do 100 kilogramů.

Renata Voráčová, tenis
(TK Precolor Plus Přerov)
Dostala se na žebříčku ATP na 74. místo a vyhrála turnaj ITF v Bielle (Itálie) s dotací 100 000 dolarů. Členka stříbrného přerovského týmu v extralize smíšených družstev.

JEDNOTLIVCI MLÁDEŽ

Barbora Gambová, volejbal
(PVK Přerov Precheza)
Členka reprezentačního výběru juniorek, který na mistrovství Evropy vybojoval bronzové medaile. Ač je věkem ještě juniorka, zabydlela se už i v základní sestavě extraligového týmu žen Přerova.

Denis Grohman, kulturistika
(Fitness AVE Přerov)
Juniorský mistr světa federace UIBBN v Barceloně.

Marie Holčáková, judo
(Judo club Železo Hranice)
Členka reprezentace České republiky dorostenek. Zúčastnila se mistrovství Evropy, vyhrála turnaj Evropského poháru a v žebříčku Evropské unie Judo jí patří 9. pozice. Je talentem roku Olomouckého kraje a judistkou roku v anketě Českého svazu Judo.

Karolína Jandová, minigolf
(SK Mlýn Přerov)
Juniorská mistryně České republiky a účastnice mistrovství světa juniorů v Soči. Dosáhla nejlepšího výsledku z reprezentace, ve své kategorii skončila ve finálové skupině patnáctá.

Jakub Jurka, judo
(Judo club Železo Hranice)
Člen dorostenecké reprezentace České republiky do sedmnácti let, mistr České republiky kadetů do sedmnácti let a třetí na mistrovství České republiky do dvaceti let. Mistr republiky v dorostenecké lize s celkem Olomouce.

Věra Kopřivová, plavání
(TJ Spartak Přerov)
Účastnice Olympijského festivalu mládeže ve finském Tampere. Členka širší juniorské reprezentace a několikanásobná mistryně České republiky na motýlkářských a kraulových tratích jak v kategorii žáků, tak dorostu. Na mistrovství České republiky dospělých vybojovala 3. místo na 200 metrů motýlek. Je držitelka několika oddílových rekordů.

Pernilla Mendesová, tenis
(TK Precolor Plus Přerov)
Největší přerovská tenisová naděje posledních let, členka vítězného týmu na halovém mistrovství Evropy družstev do 16 let.

Zuzana Pavelková, badminton
(SK Badminton Přerov)
Na mistrovství České republiky v kategorii dospělých získala dvě bronzové medaile. Byla nominována do reprezentačního výběru dospělých na mistrovství Evropy. Celkově sedmé místo týmu bylo Českým badmintonovým svazem vyhodnoceno jako počin roku. Je rovněž dvojnásobnou vicemistryní České republiky ve dvouhře dívek a smíšené čtyřhře v kategorii dorostu. Na juniorském mezinárodním mistrovství Polska obsadila třetí místo ve čtyřhře dívek.

Michal Plocek, veslování
(VK Přerov)
Mistr České republiky dorostenců na skifu, mistr České republiky na dlouhé dráze dorostenců na skifu. Vyhrál dorostenecké závody olympijských nadějí CEFTA na skifu a mezinárodní regatu mládeže v Brně. Na mistrovství světa juniorů plnil roli náhradníka párové reprezentace.

Dalibor Ředina, judo
(Klub juda a účelové sebeobrany Hranice)
Mistr České republiky v dorostenecké lize a devátý na mistrovství České republiky juniorů i mužů. Účastník první ligy mužů (hostování za Sokol Hradec Králové).

Petr Šístek, kolová
(TJ Spartak Přerov)
Mistr České republiky v kolové juniorů a pátý na mistrovství Evropy juniorů. Vybojoval titul přeborníka Čech a Moravy v juniorech, vítěz několika domácích i mezinárodních turnajů.

Ondřej Šlechta, plavání
(TJ Spartak Přerov)
Přední český sprinter, účastník mistrovství Evropy juniorů. Ač je věkem v kategorii dospělých nejmladší, dokáže na nejprestižnější trati 50 metrů konkurovat nejlepším závodníkům. Vítěz závodu Českého poháru dospělých ve Zlíně a finalista mistrovství České republiky mezi dospělými na 50 metrů kraul a 50 metrů motýlek. Držitel několika oddílových rekordů.

Helena Tomková, atletika
(SK Přerov)
Juniorská mistryně České republiky v běhu na 100 metrů překážek a na 60 metrů překážek v hale. Dvanáctá na mistrovství světa juniorů v běhu na 100 metrů překážek.

Robert Trojnar, judo
(Judo Femax Engineering Hranice)
Mistr České republiky ve starších žácích, člen vítězného týmu starších žáků na mistrovství České republiky. Třetí na mistrovství České republiky dorostenců, člen vítězného týmu dorostenců na mistrovství České republiky. Vítěz několika dalších turnajů, byl zařazen i do reprezentace.

Jakub Vývoda, cyklistika
(TJ Sigma Hranice)
Sedminásobný mistr České republiky v dráhové cyklistice (sprint, 500 metrů, scratch, sprint družstev, keirin, stíhací závod družstev a madison).

KOLEKTIV DOSPĚLÝCH

FBC Spartak MSEM Přerov
florbal
Družstvo mužů bylo loni nejlepším florbalovým týmem v kraji. Na postup ze druhé do první ligy to ale ještě nebylo, když skončili třetí.

Judo club Železo Hranice
judo
Družstvo mužů v první lize startuje pouze s vlastními odchovanci a je tak raritou této soutěže. Loni se Hranickým podařilo vybojovat sedmé místo v první lize a třetí v Moravské lize.

KVP Přerov
vodní pólo
Tým staví na svých odchovancích a po letech půstu se dostavily první výsledky, a to třetí místo v první lize mužů (nejvyšší soutěž).

Moravian Dragons Přerov
dračí lodě
Mužská posádka se stala vítězem Českého poháru (nejvyšší soutěž) a současně na mistrovství světa klubových posádek v čínském Macau obsadila druhé místo na trati 2000 metrů a čtvrtou a pátou příčku na 200 a 500 metrů. Tímto navázala na úspěchy z předchozích let.

SK Hranice
atletika
Tým mužů vyhrál základní část druhé ligy divize severní Morava a v prolínací soutěži o první ligu obsadil první nepostupové, tedy čtvrté místo.

Spartak VTJ Lipník nad Bečvou
fotbal
Tým mužů po několika letech vykopal postup do krajského přeboru.

TJ Cement Hranice
házená
Tým zaznamenal v uplynulé sezoně historicky největší úspěch, když obsadil v Zubr extralize mužů čtvrté místo.

TK Precolor Plus Přerov
tenis
Tým dospělých navázal na stříbrná umístění z posledních dvou ročníků extraligy smíšených družstev a opět dokázal obhájit stříbrné medaile.

TJ Spartak Přerov
kuželky
Prvoligový tým mužů obsadil stříbrnou pozici v Poháru České kuželkářské asociace.

TJ Spartak Přerov
zimní plavání
Relativně malý oddíl srdnatě soupeřil s mnohem početnějšími kluby a v konečném pořadí Českého poháru obsadil třetí příčku.

KOLEKTIVY MLÁDEŽE

FBC Spartak MSEM Přerov, junioři
florbal
Postoupili ze třetí do druhé ligy.

HC ZUBR Přerov, mladší dorost
hokej
Prožili úspěšnou sezonu, když postoupili mezi republikovou elitu do extraligy.

Judo Femax Engineering Hranice, starší žáci
judo
Vybojovali titul mistrů České republiky, obsadili druhou příčku v moravské lize a získali cenu za nejlepší družstvo starších žáků v anketě Českého svazu Judo.

KVP Přerov, starší žáci
vodní pólo
Vyhráli přebor této kategorie, což je nejvyšší soutěž v České republice. Stali se tak mistry republiky.

KVP Přerov, dorost
vodní pólo
Tým, který tvoří z velké části kostru mužského celku, vybojoval v přeboru dorostu (nejvyšší soutěž) stříbrné medaile.

SK Hranice, starší žáci
fotbal
Vyhráli Moravskoslezskou divizi a postoupili do Moravskoslezské ligy.

TJ Pozemní stavby Přerov-Předmostí, mladší žáci
fotbal
Vybojovali první místo v krajské soutěži.

TJ Spartak Přerov, juniorky
moderní gymnastika
Na mistrovství České republiky obsadily šesté místo a na pohárových soutěžích pravidelně sbíraly cenné kovy.

TK Precolor Plus Přerov, dorost
tenis
Vybojoval páté místo na mistrovství České republiky smíšených družstev.

VK Přerov, dorostenky
veslování
Výborného výsledku dosáhly závodnice Alexandra Vařeková a Ivana Zapletalová. Zvítězily na dvojskifu na mistrovství republiky dorostu i juniorů. Díky těmto výsledkům byly zařazeny do juniorské reprezentace. Alexandra Vařeková skončila na mistrovství světa juniorů v posádce párové čtyřky na desátém a Ivana Zapletalová v posádce osmy na pátém místě.

OSOBNOST ROKU

Jiří Březina
Vytrvalec, český rekordman v počtu odběhnutých maratonů. Na svém kontě jich měl v roce 2010 neskutečných 533.

Roman Kleibl
Profiboxer K-1, který se pravidelně účastní špičkových turnajů v zahraničí a soupeří s těmi nejlepšími na světě. Reprezentuje klub KBC Přerov.

Josef Kučerka
Brankář házenkářského klubu TJ Cement Hranice. Odchovanec zlínské házené, který se vrátil do Hranic po dlouholetém angažmá ve Francii. Bývalý reprezentační gólman a jedna z největších osobností Zubr extraligy.

Aleš Procházka
Pořadatel Author Šela marathonu v Lipníku nad Bečvou, dětského Author Šela marathonu v Přerově a dalších sportovních akcí. Je také ještě aktivním sportovcem, věnuje se cyklistice a hokeji.

Pavel Vrba
Fotbalový trenér FC Viktoria Plzeň, podzimní mistr Gambrinus ligy, trenér roku 2010. Rodák z Přerova a bývalý hráč PS Přerov. Svoji trenérskou kariéru začínal v roce 1994 v Přerově, trénoval FC Přerov.

TRENÉR ROKU

Jan Hegar
Trenér házenkářů TJ Cement Hranice, který dovedl klub k nejlepšímu umístění v historii hranické házené. V Zubr extralize se svým týmem obsadil čtvrté místo.

Zdeněk Kurfürst
Fotbalový trenér, který v loňské sezoně vyhrál s muži Spartaku VTJ Lipník nad Bečvou 1.A třídu a postoupil do krajského přeboru. Na podzim ale podlehl těžké nemoci.

Vlastimil Melka
Dlouholetý trenér mládežnických družstev Tenisového klubu Precolor Plus Přerov.

Lubomír Oslizlo
Bývalý hráč Komety Brno, dnes už trenér druholigových hokejistů HC ZUBR Přerov, loni došel se svými svěřenci až do semifinále play off. Bránu do finále jim zavřel Hodonín. I tak to ale byla vydařená sezona.

Jindřich Šejba starší
Trenér Fitness AVE Přerov, jehož svěřenci od roku 1999 pravidelně vozí ze světových soutěží medaile, a ani v loňském roce tomu nebylo jinak. Do Přerova putovaly tři tituly mistrů světa.