Tehdy ani on sám netušil, že se už za dva roky zařadí mezi světovou elitu a svým dalším výkonem pokoří i Venclovského.

Kanál la Manche totiž jako jediný suchozemec a vůbec první Čech přeplaval tam i zpět.

V sobotu odpoledne mohli jeho plavecký výkon sledovat návštěvníci, kteří zavítali na přírodní koupaliště Laguna v Přerově na jedenáctý ročník memoriálu Františka Venclovského v zimním plaveckém sportu.

„Když jsem poprvé zdolal kanál La Manche, byl jsem nejmladší účastník. Podařilo se mi to za devět hodin a čtyřicet pět minut, což byl tenkrát u nás nejrychlejší čas. Teď už to ale dávno neplatí,“ zavzpomínal na svůj první velký úspěch David Čech, který teď studuje na stavební fakultě VUT v Brně.

Za dva roky si nasadil ještě vyšší laťku – a kanál La Manche přeplaval tam i zpět. „Trasa byla dlouhá celkem 84 kilometrů a trvalo mi to 19 hodin a 54 minut,“ vylíčil.

Právě tento výkon ho zařadil mezi šestnáctku nejlepších na světě. „Plavat se musí po celou dobu a každou půl hodinu člověk dostane jen iontový nápoj. Nesmíte ale vůbec přijít do kontaktu s lodí, takže mi vždycky jen podali kelímek a plaval jsem zase dál,“ zavzpomínal.

Nejnáročnější byl pro něj závěr celé trasy. „Po patnácti namáhavých hodinách ve vodě se už dostaví i fyzická bolest, hlavně paží,“ řekl. Člověk to ale musí překousnout a nevzdát se,“ řekl.

Dlouhé plavecké trasy mu paradoxně připadají snazší. „Na plavání se mi líbí, že člověk plave sám za sebe, jen na čas a na úspěšnost,“ podotkl. Během devatenácti krušných hodin v kanálu La Manche prý na nic nemyslel. „Soustředil jsem se jen na styl plavání a na to, jak se dostat do cíle. Sledoval jsem tak maximálně ty, kteří byli na lodi,“ vysvětlil.

Další metu, které mladý plavec dosáhl, bylo před rokem zdolání Gibraltaru. Ten zvládl přeplavat tam i zpátky. „Je to sice o něco kratší úsek, ale jsou tam horší proudy. Stihl jsem to v čase 8 hodin 49 minut a první cesta ze Španělska do Maroka se mi povedla ve světovém rekordu 2 hodiny 38 minut,“ upřesnil.

Pro Davida Čecha je prý přerovský rodák a první přemožitel kanálu La Manche František Venclovský velkým vzorem. „Osobně jsem se s ním sice nesetkal, ale znám jeho manželku. Ta se některých závodů účastní,“ řekl.

Na zimních plaveckých soutěžích je podle svých slov pravidelně několikrát do roka. „Beru to jako doplňkový trénink, abych si stále zvykal na studenou vodu,“ uzavřel Čech.