„Naplněno už je přes osmdesát procent kapacity závodu, takže očekáváme, že registrace budou uzavřeny dřív než vloni," řekla tisková mluvčí Zdenka Pecková.

Olomoucký závod navíc získal zlatou známku kvality 
a na startu opět nebudou chybět nejlepší vytrvalci světa.

„Budou tu super atleti, ale zatím o nich nemohu mluvit," zůstal tajemný Carlo Capalbo, předseda organizačního výboru.

„Nechtěl to říct kvůli tomu, že atlet se ještě může zranit, nebo na poslední chvíli svou účast odříct. Startovat ale bude bývalá světová rekordmanka v půlmaratonu," prozradil Zoran Bartek z pořadatelské­ho týmu.

V Olomouci by měl navíc startovat větší počet zahraničních vytrvalců.

„Závod se zlatou známkou kvality je 
v oficiálním kalendáři a dostane se to k většímu počtu lidí. Můžeme se těšit na víc zahraničních účastníků," avizuje Bartek.

Lákavé je i porovnání vlastních výkonů se světovou špičkou.

„Když se závodu zúčastní skvělí atleti, tak to láká i ostatní, kteří si s nimi mohou zazávodit a vylepšit si své osobní rekordy," poznamenal Bartek.

Olomoucký půlmaraton 2014

Olomoucký půlmaraton 2014. Autor: DENÍK/Stanislav Heloňa

Náročné vyjednávání

Nejlepší světoví běžci přitom mnohdy vyžadují vysoké startovné a pořadatelé tak musejí dlouho dopředu vyjednávat.

„Je to náročné. My se ale hlavně setkáváme s manažery na závodech v zahraničí. Za těch dvacet let už se vybudovaly přátelské vztahy a díky tomu si můžeme dovolit pozvat špičkové atlety. Podmínky, které nám dávají, tak jsou výhodnější, než kdyby jeli na londýnský nebo berlínský maraton," vysvětlil Bartek strategii pořadatelů.

Mimo známých atletických jmen v Olomouci nebudou chybět ani další osobnosti ze světa sportu.

Na závodu by se tak měl objevit především fotbalista Pavel Nedvěd.


„S Pavlem jsem velmi dobrý kamarád a účast na půlmaratonu přislíbil buď jako dobrovolník, nebo závodník," prozradil Capalbo.

Všichni ale věří, že se bývalý český reprezentant postaví přímo na start.

„Doufáme, že poběží, protože v Praze už startoval v půlmaratonu 
i maratonu," poznamenal Bartek.

Možná dorazí i Lída Formanová

Mimo Nedvěda budou 
v Olomouci závodit i další známí sportovci.

„Vypadá to, že poběží Petr Koukal i s Gábinou Soukalovou. Možná dorazí i Lída Formanová," vyjmenoval Bartek další možné startující. Běžet by měli i olomoučtí hokejisté.

Pořadatelé také pro letošní ročník navýšili kapacitu hlavního závodu. V historickém centru hanácké metropole však trať vede úzkými uličkami a počet běžců nejde zvyšovat donekonečna.

„V podobné situaci jsme byli i v Praze. Také jsme testovali, jaká je kapacita ulic a kolik se tam vejde lidí, aby byl závod bezpečný a lidé si to hlavně užili. V Olomouci můžeme dosáhnout k osmitisícové hranici. Teď to ale zatím nedokážeme odhadnout. Zatím postupujeme pomalým krokem," řekl Bartek.