Už jen samotná účast na těchto vrcholových akcích je velkým úspěchem.

Špatný dohmat

Ondřej Šlechta před mistrovství Evropy juniorů absolvoval těžkou přípravu. „Dřeli jsme s naším trenérem Jaroslavem Hýzlem a poté jsem byl na čtrnáctidenním soustředění, kde jsme s reprezentačním trenérem Tylem z Ústí trénovali ve sprinterské skupině. Soustředili jsme se výhradně na plavání a nic jiného, takže byl vždy i dostatek odpočinku,“ přiblížil přípravu.

Kompletně celá reprezentace však měla problémy s dodáním plavek, což některé zasáhlo víc, než by bylo zdrávo. Na samotném mistrovství se Šlechta zúčastnil tří závodů. „Nejlepší výkon jsem podal asi v kraulové polohové štafetě na 100 metrů.

Samostatný závod na sto metrů kraul se mi příliš nepovedl, ale zase tak špatné to nebylo,“ tvrdí. Smůla jej však postihla v závodě na padesát metrů kraul. „Byl to dobře rozplavaný závod. Měl jsem ale problémy na dohmatu a atakování osobní rekordu bylo to tam,“ vzpomíná Ondra na smolný okamžik.

„Na soustředění jsem měl natrénováno a cítil jsem se dobře. Stres ze závodů a soupeřů ale udělal své. Nejvíc mě mrzí ten špatný dohmat,“ stále lituje přerovský plavec.

„Obrovský úspěch už však byl se na mistrovství Evropy jen dostat,“ říká trenér a předseda klubu v jedné osobě Jaroslav Hýzl, a dál pokračuje: „Účast na tomto závodu je vrcholem snažení nejen jeho, ale i mne jako trenéra. Trénujeme spolu od jeho útlého věku a máme za sebou už hodně peripetií. Myslím si, že pro přerovské plavání je to v daný moment jeden z největších úspěchů. Za posledních dvacet let stoprocentně.“

Tréma dělá své

O tom se přesvědčila i Věra Kopřivová, jež se zúčastnila Olympijského juniorského festivalu, což je obdoba mistrovství Evropy, ale pro mladší věkovou kategorii, který se koná jednou za dva roky.

Každé disciplíny se mohl zúčastnit pouze jeden sportovec, takže už jen nominace byla úspěchem. Z přerovských nadějí tam byla poprvé před několika lety Tereza Fialová a nyní se na olympijský festival dostala i Věra Kopřivová.

Před odletem na vrcholnou akci ještě absolvovala hned několik reprezentačních soustředěni: „Nejprve jsme byli ve Strakonicích, poté jsem se ukázala na jeden den doma a hned se jelo na další soustředění, tentokrát do Příbrami, odkud jsme se rovnou vypravili do dějiště festivalu, finského Tampere.“

Na festivalu se zúčastnila dvou závodů, a to sto a dvě sta metrů motýl. „Výkony ale nebyly takové, jak jsem si před závodem představovala,“ říká Věra, která obsadila 20. a 23. pozici.

„Ondra ani Věrka neměli zkušenosti z reprezentačních akcí, jelikož se tam nominovali svými výkony až na poslední chvíli. Neměli možnost srovnání s evropskými plavci a i to hrálo určitou roli,“ konstatoval Hýzl.

Přerovské mládežnické plavání zažívá v tomto období velice plodné časy. Potvrzuje to také reprezentační pozvánka pro Jakuba Juráška, Romana Vaška, Ondřeje Šlechtu a Věru Kopřivovou na soustředění do Brandýsa nad Labem v termínu od 27. září do 2. října.