Kořeny měl v Přerově

Málokdo ví, že se narodil v Přerově a do Hranic se odstěhoval se svými rodiči v době, kdy jeho otec začal hrát házenou za TJ Cement Hranice.

„Jméno Miroslav Frank je neodmyslitelně spjato s hranickou házenou. Jak staršího, který hrával házenou v Hranicích v šedesátých letech a potom dělal předsedu TJ Cement Hranice, tak i mladšího Mirka, jenž za Hranice nejen hrál, ale posléze přes patnáct let s krátkými přestávkami trénoval A-družstvo mužů," pověděl Karel Magrla, předseda hranického klubu.

Hrál pravé křídlo

S házenou začal v Hranicích, kde patřil k nejlepším.Trenér Miroslav Frank

„Už v mladém věku předváděl vynikající výkony a díky tomu přestoupil do Dukly Praha a následně do Karviné, kde patřil k lepším hráčům první ligy (nejvyšší soutěž, pozn. red.). Byl to levák, hrál pravé křídlo. Tam jsem ho poznal krátkou dobu jako spoluhráče. Na hřišti jsme se však potkali i jako protihráči. Dělal mi velké problémy, i já jemu. Patřili jsme k tomu lepšímu, co mohla liga nabídnout," vzpomíná Jaroslav Hudeček, v současné době hlavní trenér národního juniorského týmu chlapců do 21 let a v Karviné vedoucí sportovního centra mládeže a juniorského týmu.

Postupně prošel Duklou Praha, Baníkem Karviná, Tatrou Kopřivnice, aby nakonec ukončil svou hráčskou kariéru opět v Hranicích. I když to není zcela přesné vyjádření, protože poslední oficiální zápasy odehrál za Přerov, kterému pomáhal postoupit do druhé ligy. To však už bylo v době, kdy i aktivně trénoval.

S Hranicemi postoupil mezi elitu

„Naše cesty se spojily v Kopřivnici, kam Mira přišel z Karviné. Padli jsme si do oka, včetně našich rodin a tak jsme spolu prožili hodně dobrého i mimo házenou. Po jeho odchodu do Hranic jsem ho asi po třech letech následoval a spolu jsme zažili i postup do nejvyšší soutěže. Já jako hráč a jeho asistent a on jako hlavní trenér," říká Miroslav Bartoň, trenér Kopřivnice.

V Hranicích dokázal vybudovat perspektivní kádr, postoupil s ním do nejvyšší české soutěže a udělal si jméno. Stalo se tak v roce 1998.

„Spolu jsme si zvyšovali i trenérské kvalifikace přes B až po Fakultu tělesné výchovy a sportu v Praze, kde jsme získali nejvyšší trenérskou licenci. Poté jsem proti sobě nesčetněkrát nastupovali ve funkci hlavních trenérů – nejčastěji já za Kopřivnici a on za Hranice a poté Přerov," pokračoval.Trenér Miroslav Frank

Miroslav Frank pracoval dlouhé roky jako organizační pracovník TJ Cement Hranice oddílu házené. Rovněž je znám jako trenér mládežnických družstev. V uplynulé sezoně se kromě staršího dorostu TJ Cement Hranice soustředil i na ty nejmenší. Byl garantem projektu „Házená do škol", který vyvrcholil 19. června letošního roku závěrečným turnajem Školní ligy.

Kariéru završil úspěchem v Přerově

Svých největších trenérských úspěchů dosáhl v Přerově.

„V sezoně 2009/2010 jsme hráli prvním rokem extraligu a protože byl Mira v té době bez angažmá, začal nám pomáhat svými radami a zkušenostmi. V následujícím roce se stal už plnohodnotným členem oddílu. A i když v ročníku 2011/2012 nepůsobil v trenérské funkci celou sezonu, opět nám velice vypomohl i v budování nových struktur klubu, a velmi výrazně zasáhl do trénování mládežnických družstev. V minulé sezoně pak dovedl tým mužů k historickému úspěchu, k šestému místu v extralize," sdělil Richard Buček, předseda T.J. Sokol Přerov HC.

Jeho smrt proto zaskočila celou házenkářskou obec.

„Toho, co se stalo, je mi nesmírně líto. Bohužel to je zbytečná smrt. Možná jako sportovec tu situaci podcenil. Kdyby měl helmu, možná tady ještě mohl být s námi. Přišli jsme o bývalého skvělého hráče, vynikajícího člověka a jednoho z kvalitních a perspektivních trenérů. Vždyť měl jen 51 let, vyrostl by z něj kvalitní kouč. Jeho um byl nejvíce vidět, když přišel do Přerova, kde udělal velký kus práce a dotáhl tým mezi špičku v naší zemi. Všichni, kdo ho v Karviné znali, na něj vzpomínají," pověděl Jaroslav Hudeček z HC Baník OKD Karviná.Trenér Miroslav Frank

„Udělal toho pro házenou v Hranicích hodně a ještě hodně udělat mohl. Bohužel osud tomu zabránil," řekl předseda TJ Cement Hranice Karel Magrla.

„Musím přiznat, že mě jeho odchod velice rozesmutnil a ukázal opět, jak je ten svět nevyzpytatelný. Nikdy na něj já, ani moje rodina, nezapomeneme," dodal Miroslav Bartoň, trenér KH Kopřivnice.

Dokázal uvolnit atmosféru

Nejživější vzpomínky na něj pak mají především hráči Přerova, které, jak už bylo řečeno, trénoval poslední dvě sezony a dosáhl s nimi historického milníku, a to šestého místa v extralize.

„Pod Mirou jsem hrál kromě jedné sezony celou svou dosavadní kariéru od dorostu až do teď. Nejde zapomenout na můj premiérový zápas v Hranicích za muže, kdy mi dal jako první šanci v nejvyšší soutěži. Všichni kromě mě měli teplákovky a on mi dal svoji, kterou jsem mu do dnes nestihl vrátit. Pořád mi to připomínal a dělali jsme si z toho srandu, že na to bude vždy dost času mu ji vrátit," vzpomíná Tomáš Pernička, jeden z nejzkušenějších hráčů Přerova.

Vždy rozpoznal situaci, a přestože se týmu nedařilo, dokázal jej připravit po psychické stránce.

„Nejvíc nám budou chybět jeho nezapomenutelné hlášky, které atmosféru vždy odlehčily. Například při jednom domácím utkání s Karvinou za námi před zápasem přišel do šatny a říká: "Chlapci, dneska Pánbůh s vámi". V poločase to byla remíza, a i když jsme nakonec prohráli, všichni jsme si to užili," vypráví.Trenér Miroslav Frank

„Nebo teď v nadstavbě jsme jednou dostali pěkný výprask a na tréninku jsme tedy čekali pěkné dusno. Ale Mira nás všechny překvapil větou: "Tak házenou se už do konce sezony asi nenaučíme, tak si dáme fotbálek." V tomhle byl prostě neskutečný," dodal Tomáš Pernička.

Stál také u začátků brankáře Petra Štolcara.

„Poprvé jsme se potkali, když mi bylo sedmnáct a teď jsme se sešli na sklonku mé kariéry v Přerově. Uznával jsem ho jako trenéra, ale ne vždy jsme však našli společnou řeč. Proto jsem rád, že v Přerově jsme si naprosto skvěle sedli a nevyříkané situace z minulosti si vyjasnili. O to víc mě ta tragédie zasáhla," prozradil Štolcar.

„Byl to srandista, před každým zápasem dokázal uvolnit atmosféru. A tím, že ráčkoval a zadrhával, to bylo ještě pikantnější. Vždy na něj budeme s humorem vzpomínat," pronesl přerovský gólman.

Střádal plány na další sezonu

Miroslav Frank, co by trenér T.J. Sokol Přerov HC, nejvíce spolupracoval s předsedou oddílu Richardem Bučkem.

„Když jsem s ním naposledy mluvil, připravoval si už všechno pro nový soutěžní ročník. Bylo na něm vidět, jak velkou má do něj chuť, jak se chce znovu poprat, společně s družstvem, o co nejlepší umístění," sdělil.

Bohužel osud v páteční podvečer 29. června 2012 rozhodl jinak. Už nikdy nevejde do šatny přerovského týmu, už nikdy nepovede družstvo k zápasu. Je to kruté, neboť měl před sebou jistě ještě mnoho let trenérské činnosti. Všem, kteří ho znali, tak nezbývá nic jiného, než se s ním v tichosti rozloučit a vzpomínat na něj, jako na člověka, který házenou žil naplno, dvacet čtyři hodin denně. Člověka, který byl „Pan házenkář".

Poslední rozloučení s Miroslavem Frankem se uskuteční v pondělí od 14 hodin ve smuteční obřadní síni v Hranicích.