Ti méně otužilí mohli letošní třináctku považovat za šťastnou. Zatím nezvykle teplé listopadové počasí totiž dopřálo závodníkům velice přijatelnou teplotu vody. Ta se podle hlavního organizátora závodu Milana Svobody pohybovala kolem devíti stupňů.
I když se někteří závodníci při prvním kontaktu s vodou nejprve ošívali zimou, po počátečním šoku si na její teplotu brzy zvykli. Po dokončení závodu dálkového plavání pak na břehu většinou přiznávali, že už mají za sebou i mnohem horší zkušenosti. Někteří z nich dokonce litovali, že voda není studenější.
„Můžete si to klidně zkusit. Voda je dnes opravdu teplá. Já už jsem plaval i ve vodě s nulovou teplotou. Kolem mě se míhaly kusy ledu a voda tehdy pomalu zamrzala,“ vzpomínal Václav Pilík, jeden ze zkušenějších soutěžících.
Dosažený věk hlavních aktérů však na sobotní akci rozhodně nehrál roli. Někteří z nich sice už dávno překročili šedesátku, ale na bojovném výkonu ve vodě to vůbec nebylo znát.
Účastníci Memoriálu Františka Venclovského, který přesně před čtyřiceti lety přeplaval kanál La Manche, se rozdělili do pěti skupin podle délky rozplavby. Nejkratší trasa měřila sto metrů, nejdelší okruh dosahoval rovného kilometru.
„Například ti nejlepší plavci na pět set metrů mívají časy do devíti minut,“ přiblížila pro představu jedna z organizátorek Kamila Svobodová. „Každý závod je ale časově omezený. Plavci musí okruh zvládnout do dvaadvaceti minut, přes to nejede vlak,“ doplnila Svobodovou její kolegyně.
V Přerově se nakonec setkala takřka stovka dálkových plavců a plavkyň z celé republiky. Přijely plavecké kluby například ze Zábřehu nebo až z Prahy. „Závodníků je tady celkem přesně devadesát devět,“ upřesnila organizátorka Kamila Svobodová.
Tím stým, tedy alespoň symbolickým účastníkem, mohl být otužilec a velký milovník zimního plavání Ladislav Nicek, který však letos v květnu ve věku devadesáti sedmi let zemřel. Aktéři závodu tak v sobotu kromě Františka Venclovského uctili památku také této legendy.