Právě Skřivanová po překonání zdravotních problémů v Přerově zvítězila mezi ženami výkonem 5743 bodů.

„Bylo to takové zvláštní, protože podmínky tady prostě nejsou dobré. Strašně moc foukal vítr, což výkony ovlivnilo,“ přiznala 24letá závodnice USK Praha, která se dočkala třetího sedmibojařského českého titulu v řadě.

„Pořadatelé to zvládli dobře. Lidé jsou tady strašně příjemní, vyšli nám vždy vstříc. Dráha je tady nová, super, jen škoda, že tady nebylo tolik lidí,“ řekla směrem k organizaci závodů.

Helcelet vzdal

V neděli byl skutečně na prázdné tribuny nového svatostánku v Přerově během finálových disciplín dospělých i juniorů poněkud smutný pohled. Diváků by jistě přišlo více, kdyby nastoupil Adam Sebastian Helcelet. Bývalý vicemistr Evropy však po první disciplíně, stovce, na níž doběhl čtvrtý, odstoupil.

„Bohužel, počasí jsme si objednali dobré, ale vítr už jsme neovlivnili. Foukalo hodně. Adam zaběhl 11,34 a zdálo se mu, že ztratil hodně bodů. Zdravotní problémy to asi nebyly, bohužel šetřil síly na další desetiboj,“ vysvětloval předseda atletického oddílu SK Přerov a ředitel závodu Václav Klvaňa.

Jinak ale mohl být s průběhem šampionátu spokojen. Takto prestižní atletickou akci Přerov hostil poprvé v historii. Právě v roce, kdy atletika ve městě slaví sto let existence.

„Bylo to přesně 23. května 1923, kdy pan profesor Josef Přidal nechal zapsat chodecký spolek Sportovního klubu do Československé amatérské atletické unie. O pořadatelství jsme proto požádali dva roky dopředu,“ prozradil Klvaňa.

„Mistrovství republiky pořádal Přerov třikrát, ale pouze v desetiboji mužů. Potom v padesátých letech v pětiboji žen. Ale takto masové závody, kdy startovalo zhruba 180 závodníků ve třech dnech? To ještě na atletice v Přerově nebylo,“ doplnil předseda přerovského oddílu.

Účastníci mistrovství byli dle jeho slov s pořadatelstvím „Eskáčka“ spokojeni a je pravděpodobné, že prestižní celorepublikové akce se do Přerova budou vracet. „Co se týká stadionu, všichni jsou nadšení a víceméně nám ho závidí,“ zmínil Václav Klvaňa.

Zrekonstruovaný atletický stadion SK Přerov v Alšově ulici.
Nejkrásnější v kraji! Podívejte se na atletickou chloubu Přerova

Jelikož Helcelet nechtěl na Hané plýtvat silami, prvenství si z mistrovství České republiky odvezl jeho oddílový kolega z VSK Univerzita Brno Vilém Stránský (7826 bodů). Druhé místo bral Lukáš Marek (TJ Dukla Praha, 7794) a bronz Roman Baše (Spartak Praha 4, 7057). Skoro domácí Jonáš Pospíšil z AK Olomouc skončil na čtvrtém místě.

Stříbro mezi ženami získala Kateřina Dvořáková (USK Praha, 5349), bronz Veronika Nedvědová (AK Olymp Brno, 5101). Také zde brala pouze „bramboru“ olomoucká Michaela Gieselová (5045).