Úvod nejvýznamnější české cykloserie letos opět hostil Přerov a pořádající oddíl Mi- Ko Cycles na silničních tratích 58, 137 a hodnocených 217 kilometrů.

Kdekdo si jistě pomyslel, že není možné postavit kvalitní trať na úrovni republikové série někde v Hanáckých rovinách, ale opak byl pravdou. Trať, na jejímž vzniku zanechali rukopis bývalí cyklisté, byla „natočena“ v Oderských a Hostýnských vrších.

Právě díky tomuto faktu a spojení nádherných přírodních kulis s malebnými vesničkami na trati získává „Mamut“ stále větší oblibu mezi cyklisty. Maratonská silniční série 53x11 je mezi jezdci vysoce ceněna a Mamut přilákal ke startu tradičně kompletní cyklistickou špičku.

Ta už bývá většinou „rozzávoděná“ ze zahraničí, ale teprve úvod domácí série přinese po dlouhé zimě vyčerpávající konfrontaci. Je proto pochopitelné, že první velký maraton sezony je spjat také s mnoha otazníky a očekáváními.

Do Přerova dorazili i jezdci z Polska, Ruska, Slovenska, Německa, protože zdejší maraton je jedním z šesti vybraných v České a Slovenské republice. Dlouho připravovaný start jezdců z Haiti ztroskotal těsně před akcí na neudělení víz do České republiky. V sestavách předních domácích týmů se z favoritů do startovní listiny zapsali Rostislav Krotký ze Sparty Praha, paraolympionyk Jiří Ježek z týmu Duratec, Slovák Pavol Polievka a v neposlední řadě jezdci ze sousedního Polska.

Jejich přímý duel na domácí půdě měl být rovněž lákadlem přerovské maratonské premiéry. Jiří Ježek avizoval, že první maratonské klání s ohledem na dráhové reprezentační povinnosti a nedávné zranění absolvuje na střední trati. Jako první se na start na náměstí TGM v Přerově postavili silničáři. O půl hodiny později vyrazili bikeři.

Silniční trať byla zpestřena dvěma horskými prémiemi a jednou rychlostní. Početné pole jezdců se rozdělilo už v prvním stoupání na Slavkov, kde si favorité hlídali své soupeře. Ve stoupání na druhou horskou prémii se vytvořila dvoučlenná skupina, která vzornou spoluprací držela malý náskok před pronásledovateli. S blížícím se cílem skupina stupňovala tempo a svůj náskok udržela až do cíle, kde v závěrečném spurtu zvítězil Josef Soukup před horkým favoritem Pavlem Zittou.

Třetí místo obsadil slovenský reprezentant Pavol Polievka. Střední trať na 135 kilometrů se stala po dramatickém závěru kořistí domácího borce Stanislava Špilera, který zvítězil ve spurtu desetičlenné skupiny a nechal za svými zády několikanásobného paralympijského vítěze a držitele mnoha prestižních titulů Jiřího Ježka.

V ženách přesvědčivě zvítězila taktéž přerovská závodnice Kristýna Obručová. Na nejkratší silniční 58 km dlouhé trati s převahou zvítězil olomoucký Jiří Šustr. Upravená trať MTB byla za krásného suchého počasí velmi rychlá s řadou technických pasáží a zavedla účastníky až na samotný břeh vykleckého lomu.

Z lokality tak pořadatelé vytěžili maximum a jediné, co závodníkům komplikovalo život, byl prach a tvrdý podklad tratě. V kategorii mužů, loňský vítěz Přerovan Jaroslav Obruča obsadil v absolutním pořadí třetí místo. Už teď mají účastníci i diváci přislíbeno, že na příštím jubilejním desátém ročníku Mamuta je bude čekat mnoho nových překvapení.

Výsledky

217 km: 1 Josef Soukup (CK Kolokrám.cz, 6:11:05.9 hod.), 2. Pavel Zitta (PSK Whirlpool- Author, 6:11:11.4), 3. Pavol Polievka (Dukla Trenčín, 6:12:59.3).

137 km: 1. Stanislav Špiler (AD PeMaP Brodek u Přerova, 3:39:09.0), 2. Lukáš Heinrich (Forman Cycling Team, 3:39:09.7), 3. Jakub Večeřa (Favorit Brno, 3:39:12.3).

58 km: 1. Jiří Šustr (Kaňkovský MTB, 1:33:08.7), 2. Petr Špaček (Vsetín, 1:36:45.1), 3. Aleš Synek (1:36:45.4).

58 km MTB: 1. Tomáš Stuna (Plastochem, 2:01:48.7), 2. Marek Rauchfuss (CK MTB Maraton Hlinsko, 2:01:49.2), 3. Jaroslav Obruča (Přerov, 2:01:50.3).

Miroslav Kolář